15.11.2013.
Predsjedatelj Zastupničkog doma dr. Denis Bećirović razgovarao s predsjednicom Zastupničkog doma Parlamenta Republike Italije
"Predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH dr. Denis Bećirović danas je u Rimu razgovarao s predsjednicom Zastupničkog doma Parlamenta Republike Italije Laurom Boldrini. Ovom prigodom Bećirović je istaknuo da je Republika Italija veoma važna vanjskopolitička destinacija za BiH, te da naša država računa na njenu daljnju potporu u procesu euroatlantskih integracija. Italija će predsjedavati Europskom unijom u razdoblju srpanj - prosinac 2014. godine i veoma je važno da nastavi s aktivnostima na proširenju Europske unije na Zapadnom Balkanu. Prema ocjeni predsjedatelja Bećirovića, između dvaju zemalja postoje snažne prirodne, ekonomske i kulturne veze, te stoga uvijek postoji interes i prostor za nadogradnju i unapređenje suradnje. Bosni i Hercegovini je veoma bitna regionalna suradnja, te u svezi s tim i aktivno članstvo i sudjelovanje u radu regionalnih inicijativa.
Predsjednica Zastupničkog doma Parlamenta Republike Italije gospođa Boldrini iskazala je spremnost Italije da pomogne Bosni i Hercegovini na njenom putu ka EU i NATO-u. Italija podupire izgradnju funkcionalne Bosne i Hercegovine i njeno uključivanje u euroatlantske integracijski tijekovi. Ona je do sada pružala, a i u buduće će dati snažnu potporu ulasku Bosne i Hercegovine u EU i NATO. Također, predsjednica Boldrini zahvalila se predsjedatelju Zastupničkog doma Denisu Bećiroviću na njegovoj angažiranosti i doprinosu u jačanju parlamentarnih veza između Italije i Bosne i Hercegovine, kao i ukupnih veza između dvaju država.
Predsjedatelj Bećirović potcrtao je da najviši zakonodavni organi Bosne i Hercegovine i Italije trebaju biti u funkciji ekonomije, te predložio da predstavnici dvaju parlamenata zatraže od izvršnih organa da u što kraćem roku usuglase i potpišu nove sporazume, protokole i memorandume koji treba da dinamiziraju ekonomske i ojačaju ukupne veze između ovih dvaju država. Između ostalog, to su: 1) Sporazum o ekonomskoj suradnji između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Italije; 2) Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprečavanju utaje poreza u odnosu na poreze na dohodak i na imovinu; 3) Sporazum o uzajamnom priznavanju i zamjeni vozačkih dozvola; 4) Protokol između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Italije o provođenju Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Europske zajednice o readmisiji osoba koja borave bez dozvole; 5) Memorandum o razumijevanju o suradnji u promidžbi agroprehrambenog sektora i ruralnog razvoja između Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Ministarstva za politike poljoprivrede, prehrane i šumarstva Republike Italije.
Sugovornici su se suglasili da su oblasti u kojima postoje odlični uvjeti za povezivanje: energetika, prometna infrastruktura, turizam, poljoprivreda, drvana industrija, mašinska industrija, elektroindustrija i građevinarstvo. Jedna od tema o kojoj je danas detaljnije razgovarano je i modalitet kako povećati trgovinsku razmjenu između Bosne i Hercegovine i Republike Italije.
Bećirović je pokrenuo ideju za uvođenje izravne aviolinije između Sarajeva i Rima, što bi značajno doprinijelo unapređenju razvitka turizma, trgovinskih i ukupnih ekonomskih odnosa. Osim navedenog, ukazano je na važnost suradnje sveučilišta iz Bosne i Hercegovine i Italije, u svrhu ispunjavanja ciljeva Bolonjske deklaracije i prilagođavanja općim razvojnim ciljevima Europskog prostora visokog obrazovanja.
Predsjedatelj Bećirović naglasio je značaj ekonomskih odnosa s Italijom jer nije riječ samo o vanjskotrgovinskoj razmjeni, već i o investiranju u proizvodne kapacitete i zajedničke aktivnosti. Dugi niz godina Italija je u samom vrhu vanjskotrgovinskih partnera Bosne i Hercegovine. Ukupna razmjena robe stabilizirala se na iznosu od 1 milijarde eura. Razmjena s Italijom je specifična po strukturi robe koja je predmet trgovine, ali i po pokrivenosti uvoza izvozom, te malim deficitom kao rezultatom te razmjene. U prva četiri mjeseca 2013. godine zabilježena je ukupna razmjena od 353 milijuna i 220 tisuća eura. Od ovog iznosa, uvoz iz Italije bio je 182 milijuna 775 tisuća eura, a izvoz u Italiju bio je 170 milijuna 445 tisuća eura. Ovi podaci govore da je vrijednost uvoza iz Italije u odnosu na isto razdoblje 2012. godine porasla za 4,3%, dok je izvoz porastao za 12,8%, te je samim tim smanjen vanjskotrgovinski deficit u tom razdoblju za 50%. Prošle godine u razdoblju siječanj - travanj 2012. zabilježen je uvoz od 175 milijuna, te uvoz u Italiju od 151 milijun eura. Prema riječima Denisa Bećirovića, u Bosni i Hercegovini već posluje oko 50 tvrtki iz Italije, ali je taj broj relativno mali u odnosu na gospodarsku nazočnost Italije u našim susjednim zemljama. Broj italijanskih tvrtki u Bosni i Hercegovini može biti i veći ako se ima u vidu kapital kojim raspolaže italijanska strana, a također i zemljopisna blizina, proizvodni kapaciteti i naročiti prirodni resursi kojima obiluje Bosna i Hercegovina." priopćeno je iz Kabineta predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH dr. Denisa Bećirovića. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |