MENI
5.10.2018.

Делегација Парламентарне скупштине БиХ учествовала на Петој конференцији парламентараца земаља дунавске регије

Посланик у Представничког дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Момчило Новаковић и делегат у Дому народа ПСБиХ Сеад Кадић учествовали су на Петој конференцији парламентараца земаља дунавске регије, која је данас одржана у Будимпешти.

На конференцији је разговарано о климатским промјенама, као једном од најтежих изазова нашег доба, као и о ублажавању ефеката климатских промјена на пољопривреду и питање савременог система управљања водама и њене употребе.

Како је истакнуто, борба против климатских промјена захтијева ублажавање емисије штетних плинова стаклене баште, као и припреме за неизбјежне посљедице климатских промјена. Исто тако, речено је на конференцији, изазови у пољопривреди узроковани екстремним временским режимима који постају с климатским промјенама све чешћи, у комбинацији с растом свјетске популације и смањењем њених природних ресурса, утичу на то да су пољопривредна истраживања усмјерена и на питања здравствене заштите, заштите околиша и економије. Зато, поручено је на конференцији, паметна климатска пољопривреда мора истовремено одговорити на три изазова: обезбједити сигурност хране, прилагодити се климатским промјенама и ублажити њене неповољне ефекте.

Учесници Пете конференције усвојили су и завршну декларацију, у којој је истакнуто да чланови парламената земаља дунавске регије морају подузети активнију улогу у остваривању циљева Паришког споразума из 2015. године и подизању свијести јавности о овом питању. У усвојеном документу наглашено је и то да национални парламенти морају пратити националну реализацију циљева одрживог развоја Уједињених нација, постићи напредак у провођењу властитих националних стратегија одрживости, а међународни и национални циљеви одрживог развоја морају се континуирано и ефикасно примјенивати у процесу одлучивања у парламенту. Усвајањем завршне декларације, поручено је и то да ће национални парламенти морати играти важну улогу у борби против климатских промјена и успостављању услова које захтјева одрживи агробизнис и одрживо управљање водама ради његовог подстицања. Парламентарна овлашења, истакнуто је у декларацији, која се односе на законодавство, утврђивање буџета и усвајање стратегија политике, основни су инструменти путем којих се може примјенити начело одрживог развоја. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу