MENI
17.5.2018.

Okončana 61. sjednica Zastupničkog doma

Na 61. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Predsjedatelj Zastupničkog doma Mladen Bosić izvjestio je zastupnike o tome da je Kolegij, djelujući kao povjerenstvo, postigao suglasnost o Izvješću Zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH o postizanju istovjetnog teksta Zakona o dopunama Kaznenog zakona BiH, čime je ovaj Zakon usvojen jer je, prethodno, Izvješće Zajedničkog povjerenstva usvojeno i u Domu naroda PSBiH.

Predsjedatelj Bosić obavijestio je zastupnike i o tome da je Kolegij, djelujući kao povjerenstvo, postigao suglasnost o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama BiH, predlagatelja Vijeća ministara BiH, čime je ovaj Prijedlog zakona usvojen u Zastupničkom domu PSBiH u drugom čitanju.

Zastupnici su obaviješteni o tome da je Kolegij, djelujući kao povjerenstvo, postigao suglasnost i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH, što znači da je ovaj Prijedlog zakona usvojen u Domu u prvom čitanju.

Radi nepostojanja entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju upućen je Prijedlog zakona o dopunama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH u prvom čitanju, čiji je predlagatelj zastupnik Mirsad Đonlagić.

Na usuglašavanje Kolegiju, radi nepostojanja entitetske većine, upućen je i Prijedlog zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, prvo čitanje, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Nije usvojen zahtjev Vijeća ministara BiH da se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH razmatra po hitnom zakonodavnom postupku. Dom je odlučio da se ovaj zakonski prijedlog razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku.

Dom nije usvojio zahtjev zastupnika Saše Magazinovića da se Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o zastavi Bosne i Hercegovine razmatra po hitnom zakonodavnom postupku. Odlučeno je da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku.

Odbijen je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o kaznenom postupku BiH, čiji je predlagatelj zastupnik Nikola Lovrinović, jer je Dom usvojio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o ovom zakonskom prijedlogu.

Radi nepostojanja entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju upućen je prijedlog zaklјučka zastupnika Amira Fazlića, koji glasi: „Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH predlaže Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH da Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku, čiji je predlagatelj zastupnik Amir Fazlić, razmatra po hitnom zakonodavnom postupku“.

Usvojen je prijedlog zastupnice Aleksandre Pandurević za uvrštavanje nove točke u dnevni red sjednice Zastupničkog doma PSBiH, koja glasi: „Informacija o manjku papira za glasačke listiće: a) Zaklјučak o osnivanju Istražnog povjerenstva, b) Zaklјučak o osnivanju Privremenog ad hoc povjerenstva za praćenje provođenja Općih izbora u 2018. godini“.

Dom je usvojio i prijedlog zastupnika Senada Šepića za uvrštavanje nove točke u dnevni red sjednice Zastupničkog doma PSBiH, koja glasi: „Informacija o aktualnom položaju, ocjeni spremnosti i sposobnosti Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH da organizira i provede fer izbore u listopadu 2018. godine“.

Usvojen je prijedlog zastupnika Damira Arnauta i Saše Magazinovića za uvrštavanje nove točke u dnevni red sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, koja glasi: „Rasprava o radu, aktivnostima i postupcima SIP BiH u svjetlu predstojećih općih izbora i potrebe da budu organizirani u fer i poštenom ozračju“.

Usvojen je zahtjev Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma PSBiH da se  za Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama BiH Vijeću ministara BiH odredi novi rok od 30 dana za dostavu mišljenja o ovom zakonskom prijedlogu.

Dom se nije izjasnio o zahtjevu Zajedničkog povjerenstva za usuglašavanje teksta Zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH za zamjenu jednog člana imenovanog iz Zastupničkog doma u Zajedničko povjerenstvo.

Zastupnici su obaviješteni da je Kolegij, djelujući kao povjerenstvo, postigao suglasnost o Izvješću o radu Odbora za žalbe građana za 2017. godinu, čime je ovo Izvješće usvojeno. 

Usvojena su Izvješća Centralne banke BiH za 2017. godinu i to: Financijska izvješća za godinu koja je završila 31. prosinca 2017. i Godišnje izvješće Centralne banke BiH za 2017. godinu.

Radi nepostojanja entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju upućeno je Izvješće o radu Pravobraniteljstva BiH za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2017. godine.

Na usuglašavanje Kolegiju, radi nepostojanja entitetske većine, upućeno je i Izvješće o radu Državnog regulatornog povjerenstva za električnu energiju u 2017. godini.

Dom je odgodio raspravu i izjašnjavanje o Informaciji o provedbi Plana hitnih mjera i realiziranju aktivnosti navedenih u Informaciji o procjenama i mogućnostima BiH u vezi s pitanjem izbjegličke krize u regiji i Europskoj uniji i pregledu situacije u vezi s migracijskom krizom na zapadnobalkanskoj ruti radi, kako se navodi u usvojenom zaključku, zastarjelosti same informacije koja se odnosi na vrlo značajnu temu, a to je sigurnost BiH. Dom je usvojio i zaključak kojim od Vijeća ministara BiH traži da, do naredne sjednice Doma, sačini cjelovitu i ažurnu informaciju u svezi sa stanjem sigurnosti u BiH, u kontekstu pojačane migracijske krize.  

Dom je usvojio zaključak kojim se za narednu sjednicu Doma odgađa izjašnjavanje o Informaciji o projektu PRO-Budućnost i Platformi za mir, uz pokušaj o usuglašavanju primjedbi zastupnika s ciljem mogućnosti jednoglasnog ili prihvaćanja od strane većeg broja zastupnika, što bi, kako se navodi u zaključku, bila snažna poruka suživota u miru i toleranciji.

Za narednu sjednicu odgođeno je i razmatranje Izvješća o razlozima neprimanja Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH u punopravno članstvo Europske organizacije za osiguranje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA), s konkretnim prijedlogom mjera za otklanjanje uočenih slabosti. Zaključeno je da na narednoj sjednici Doma treba osigurati nazočnost ravnatelja Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta i ministra civilnih poslova BiH. (kraj) 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću