MENI
22.3.2018.

Замјеница предсједавајућег Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини земаља франкофонског говорног подручја (ПСФ) Менсура Бегановић учествовала на састанку Комитета за парламентарна питања ПСФ-а

Замјеница предсједавајућег Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини земаља франкофонског говорног подручја (ПСФ) Менсура Бегановић учествовала је на састанку Комитета за парламентарна питања ПСФ-а, који је одржан у Бриселу.

Разматрајући извјештај о заштити личних података у франкофонском подручју, учесници састанка истакли су да се морају ојачати тијела државе за заштиту личних података. Констатовано је и то да постоји директива Европске уније (ЕУ) о заштити личних података, као и организована мрежа земаља из Африке која се бави истом проблематиком. Разговарано је и о недавном случају у којем је Facebook прекршио регулативе у вези са заштитом личних података, након чега је компанија кажњена у Белгији огромном новчаном казном. Закључено је да ће на годишњем Пленарном засједању ПСФ-а, које ће у јуну ове године бити одржано у Québecu, бити донесена резолуција о безбједности и заштити личних података.

Током расправе о извјештају о етичком кодексу у парламентима франкофонског говорног подручја, разговарано је и о тијелима, често независним, која раде у оквиру парламената и која имају за циљ да помогну и заштите парламентарце у случајевима када су изложени нападима, нарочито од стране медија. Било је ријечи и о етичком кодексу везаном за пријављивање имовине и сукоб интереса.

На састанку Комитета велику пажњу изазвало је и обраћање сталног представника Међународне организације Франкофоније (OIF) при ЕУ Stephanea Lopeza, који је говорио о утицају француског језика и франкофонске заједнице, како у Европском парламенту и Европи тако и у цијелом свијету. Након расправе о овом питању, закључак учесника био је да франкофонска заједница све више губи утицај у појединим регијама, као што је Западни Балкан, посебно имајући у виду растућу укљученост Кине, Русије, Турске и држава арапског свијета. Чланице Франкофоније морају остати чврсто везане и заједнички радити на заштити заједничких франкофонских вриједности, закључили су учесници састанка.

Током дводневног засједања Комитета, значајан простор посвећен је и мултилатералним програмима франкофонског развоја, односу између Франкофонског парламента младих и националних парламената, као и програму „Млади франкофонски парламентарци“. Чланови Комитета изнијели су и своје приједлоге о којима би се могло разговарати и на XVII. Самиту Франкофоније, чија ће основна тема бити „Живјети заједно у солидарности, диоби хуманистичких вриједности и поштовању различитости: извор мира и напретка за франкофонски простор“.

У оквиру дводневног састанка у Бриселу, пригодним културним догађајима обиљежен је 20. март, Међународни дан Франкфоније, под мотом слављења француског језика и заједничког живљења. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу