MENI
8.3.2018.

Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH organiziralo tematsku sjednica pod nazivom „U susret izborima 2018.“

Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), povodom obilježavanja Tjedna ravnopravnosti spolova, organiziralo je danas u zgradi PSBiH tematsku sjednicu pod nazivom „U susret izborima 2018.“

Na tematskoj sjednici, koja je organizirana u suradnji sa Agencijom za ravnopravnost spolova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Sarajevskim otvorenim centrom, kao i uz potporu Misije OESS-a u BiH, razgovarano je o aktivnostima koje domaće institucije, te nevladine i međunarodne organizacije poduzimaju u cilju uspostavljanja ravnopravnosti spolova u javnom i političkom životu, kao i o očekivanjima u svezi s tim pitanjem od predstojećeg izbornog procesa.

U obraćanju nazočnima, predsjedatelj Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH Mirsad Isaković istaknuo je da u godini u kojoj će biti održani Opći izbori treba težiti rješenjima za povećanje sudjelovanja žena u političkom životu BiH. Statistički podaci, rekao je Isaković, jasno pokazuju da imamo problem koji se ogleda u odsustvu jasne i dosljedne primjene propisa u praksi, što rezultira diskriminacijom žena, odnosno njihovom podzastupljenošću kako u zakonodavnoj tako, još izraženije, i u izvršnoj vlasti na svim razinama.  

Na sjednici je istaknuto da treba težiti jačanju uloge žena unutar političkih stranaka, kako u izbornom razdoblju tako i izvan njega, što bi, kako je rečeno, sigurno povećalo i njihov broj u zakonodavnim i izvršnim tijelima vlasti. S tim u svezi naglašena je neophodnost donošenja novog zakona o političkim strankama kojim bi se stranke obvezale da u svojim statutima utvrde načela i mehanizme ravnopravne zastupljenosti spolova u stranačkim tijelima i na izbornim listama. 

Sudionici su istaknuli kako je jasno da sustav kvota propisan Izbornim zakonom BiH, uz istodobno preferencijalni sustav glasovanja, ne osigurava ravnopravnu rodnu zastupljenost žena u političkom životu naše zemlje. Predloženo je da se, kao privremena mjera, uvedu garantirana mjesta za manje zastupljeni spol u zakonodavnim tijelima vlasti.

Kako je danas rečeno, pored navedenih mjera koje bi bile provedene s ciljem ostvarivanja ravnopravnosti spolova u političkom životu, mora se težiti i poduzimanju niza drugih mjera s ciljem uspostave pune ravnopravnosti spolova u BiH. To se, poručili su sudionici tematske sjednice, odnosi prvenstveno na mjere ekonomskog osnaživanja žena i uvođenje rodno osjetljivog budžetiranja. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću