26.2.2018
Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Nikola Lovrinović učestvovao na 13. konferenciji COSAP-a
Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Nikola Lovrinović učestvovao je na 13. konferenciji parlamentarnih komisija za evropske integracije država obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja Jugoistočne Evrope (COSAP), koja je danas održana u Skoplju.
Tokom zasjedanja, pozdravljeno je donošenje Strategije Evropske komisije o kredibilnoj evropskoj perspektivi država Zapadnog Balkana i pojačanom angažmanu Evropske unije (EU) na ispunjavanju Strategije. Naglašena je i potpuna saglasnost s procjenama sadržanim u Strategiji Evropske komisije, te je, s tim u vezi, naglašeno da se Strategijom podržava politika proširenja kao dugoročni i strateški koncept u Evropi i regionu koji treba doprinijeti zajedničkim koristima u smislu mira, sigurnosti i prosperiteta u Evropi. Pozitivnim je ocijenjen i novi pristup Strategije kao dokumenta koji postavlja obaveze ne samo za zemlje kandidate, već i za EU.
Učesnici su pozdravili prioritete Bugarskog predsjedavanja Vijećem EU u prvoj polovini ove godine, posebno u dijelu koji se odnosi na perspektivu Zapadnog Balkana, kao i u dijelu koji se tiče Samita šefova država i vlada EU koji će biti održan u maju ove godine i bit će posvećen Zapadnom Balkanu. U tom konteksu, rečeno je na konferenciji, pozitivnim se ocjenjuje obnovljena podrška EU budućnosti regiona kao sastavnog dijela EU.
Obraćajući se prisutnima, predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH Nikola Lovrinović rekao je da je naša zemlja odgovorila na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, te da će odgovori biti predati predsjedniku Evropske komisije Jean – Claudeu Junckeru prilikom njegove posjete BiH 28. februara ove godine. Predsjedavajući Lovrinović u svom obraćanju izrazio je i nadu da će naša zemlja u što skorije vrijeme dobiti mišljenje Evropske komisije, te da će u 2018. godini dobiti status kandidata za punopravno članstvo u EU.
Jasno ističući prioritete i oblasti zajedničke pojačanje saradnje, kao i konkretne izazove sadržane u Strategiji, a sa kojim se Zapadni Balkan suočava, učesnici su podvukli potrebu provođenja temeljnih reformi i građenja dobrosusjedskih odnosa. Kako Strategija jasno navodi da su vrata EU otvorena za dalja pristupanja kada zemlje individualno ispune kriterije za članstvo, učesnici su pozdravili činjenicu da Evropska komisija ne mijenja svoju politiku proširenja, kao proces koji jeste i koji ostaje zasnovan na ispunjavanju kriterija.
Kako je rečeno, zemlje Zapadnog Balkana, u cilju ispunjavanja uspostavljenih kriterija za članstvo, moraju provesti sveobuhvatne reforme u ključnim oblastima, a to su prema Akcionom planu Strategije: vladavina prava, sigurnost i migracije, socio -ekonomski razvoj, transportna i energetska povezanost, digitalna agenda, te pomirenje i dobrosusjedski odnosi. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |