18.5.2017.
Делегација Парламентарне скупштине БиХ учествовала на Међународној радионици о сарадњи европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану
Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и члан Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Борислав Бојић и замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Халид Гењац учествовали су на Међународној радионици о сарадњи европских парламентараца у борби против трговине људима на Западном Балкану, која је данас одржана у Београду.
У свом обраћању учесницима Радионице, замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Халид Гењац рекао је да је БиХ до 2004. године превасходно била земља крајњег одредишта или транзита за жртве трговине људима из земаља Источне Европе. Према ријечима Гењца, након тога власти у БиХ подузеле су значајне мјере на супростављању трговини људима дефинисањем државних политика и акцијских планова, усвајањем закона и других прописа који третирају борбу против трговине људима, те алоцирањем финансијских и других ресурса. Тиме је, рекао је Гењац, остварен значајан напредак у овој области и смањен број идентификованих жртава трговине људима.
Замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ у свом говору истакао је и проблем радне експлоатације, првенствено мушкараца, из наше земље на градилиштима у иностранству, те проблем просјачења као директну посљедицу сложене економске и социјалне ситуације у земљи. С тим у вези Гењац је рекао да је судска праска процесуирања кривичних дјела из области трговине људима у БиХ веома скромна зато што се при квалифицирању оваквих дјела долази до питања ради ли се о трговини људима у сврху радне експлоатације или, једноставно, лошим условима рада и потплаћеном раду.
Гењац је, такође, упознао присутне да је према Извјештају о стању у области трговине људима у БиХ за 2015. годину, у нашој земљи идентификовано укупно 35 потенцијалних жртава трговине људима, од чега је 18 пунољетних, а 17 малољетних лица. У ту групу, према ријечима Гењца, најчешће спадају жртве навођења на проституцију, сексуалног искориштавања, трговине људима у сврху просјачења, те продаје ради склапања брака. Говорећи о процесуирању тих случајева, Гењац је нагласио да су судови током 2015. године изрекли десет осуђујућих пресуда против четрнаест лица за кривична дјела трговине људима и кривична дјела која се вежу за трговину људима.
На крају свог обраћања, господин Гењац је поручио да се у БиХ континуирано проводе активности с циљем јачања капацитета за подизање свијести о проблему трговине људима, програми подршке жртвама насиља на основу пола, као и програми подршке жртвама трговине људима.
Током скупа у Београду, учесници су расправљали о парламентарним структурама за борбу против трговине људима, као и о корацима које је потребно подузети како би се чланови парламената ангажовали на успостављању интерпарламентарне и интерресорне сарадње и сарадње са невладиним организацијама у борби против трговине људима. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |