MENI
24.11.2015

U Parlamentarnoj skupštini BiH održana Treća regionalna konferencija parlamentarnih tijela nadležnih za ljudska prava


U organizaciji Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Sarajevu je danas održana Treća regionalna konferencija parlamentarnih tijela nadležnih za ljudska prava, na kojoj su predstavnici komisija/odbora za ljudska prava iz parlamenata osam zemalja jugoistočne Evrope potvrdili svoju opredijeljenost da preuzmu obavezu parlamentarnog nadzora u oblasti ljudskih prava i obavezu usmjeravanja aktivnosti parlamenata kao osiguranju i promociji uživanja ljudskih prava.

Konferenciju, koja je realizirala u saradnji i uz podršku Misije OSCE-a u BiH, otvorio je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić, koji je uputio pozdrave prisutnim predstavnicima komisija/odbora za ljudska prava parlamenata Albanije, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, kao i predstavnicima parlamenata Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine.

Prisutnima su se obratili i predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH Borislav Bojić i zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH Aleksandar Čuplugin, koji su pozdravili praksu održavanja ovakvih konferencija i naglasili značaj regionalne razmjene mišljenja i iskustava predstavnika komisija/odbora koje se bave parlamentarnim nadzorom u oblasti ljudskih prava.
Tokom konferencije raspravljalo se o iskustvima i naučenim lekcijama u zemljama regiona u vezi sa parlamentarnim nadzorom nad institucijama ljudskih prava, kao i o ulozi komisija/odbora u parlamentarnom nadzoru. U okviru ove teme bilo je riječi o tome kako parlamenti mogu doprinijeti boljem uspjehu izvršenja politika i zakona iz oblasti ljudskih prava, kao i o tome kako poboljšati parlamentarni nadzor nad izvršnom vlasti i institucijama iz oblasti ljudskih prava, kao i o ulozi nevladinih organizacija i aktivista civilnog društva u zaštiti ljudskih prava.

Posebna tema rasprave ove konferencije bila je posvećena antidiskriminacijskim zakonima, odnosno novinama u pravnim i sudskim sistemima regije u vezi s ovim zakonima.

U usvojenim zaključcima učesnici konferencije preuzeli su obavezu usmjeravanja parlamenata u oblasti ratificiranja međunarodnih sporazuma u oblasti ljudskih prava, usvajanja zakona koji omogućavaju provođenje međunarodnih standarda u domaćem pravu, osiguravanju provođenja međunarodnih standarda u domaćem pravu i promocije obaveza iz oblasti ljudskih prava.

Vlade država regiona pozvane su da izrade strategije odnosno akcione planove za ljudska prava kako bi se osigurao koordiniran pristup u promociji i osiguranju poštovanja ljudskih prava i da o tome redovno izvještavaju komisije/odbore za ljudska prava parlamenata. Vlade su, također, pozvane da bez odlaganja izvrše procjenu usklađenosti zakona koji uređuju oblast diskriminacije sa međunarodnim standardima i standardima Evropske unije u ovoj oblasti, kao i da utvrde strategije odnosno akcione planove za prevenciju i borbu protiv diskriminacije.
Učesnici konferencije konstatirali su značaj i uspjeh regionalne saradnje parlamentarnih tijela nadležnih za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost spolova, te potvrdili svoju predanost da preduzmu nove korake u obavezivanju svih tijela vlasti kako bi se postigao značajniji napredak u promociji ljudskih prava putem šire i održive saradnje i preuzimanja zajedničke odgovornosti. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću