MENI
24.11.2015.

У Парламентарној скупштини БиХ одржана Трећа регионална конференција парламентарних тијела надлежних за људска права


У организацији Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Сарајеву је данас одржана Трећа регионална конференција парламентарних тијела надлежних за људска права, на којој су представници комисија/одбора за људска права из парламената осам земаља југоисточне Европе потврдили своју опредијељеност да преузму обавезу парламентарног надзора у области људских права и обавезу усмјеравања активности парламената као обезбјеђењу и промоцији уживања људских права.

Конференцију, која је реализована у сарадњи и уз подршку Мисије ОЕБС-а у БиХ, отворио је замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Младен Босић, који је упутио поздраве присутним представницима комисија/одбора за људска права парламената Албаније, Црне Горе, Хрватске, Косова, Македоније, Словеније, Србије, Босне и Херцеговине, као и представницима парламената Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине.

Присутнима су се обратили и предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Борислав Бојић и замјеник шефа Мисије ОЕБС-а у БиХ Aleksandar Čuplugin, који су поздравили праксу одржавања оваквих конференција и нагласили значај регионалне размјене мишљења и искустава представника комисија/одбора које се баве парламентарним надзором у области људских права.

Током конференције расправљало се о искуствима и наученим лекцијама у земљама региона у вези са парламентарним надзором над институцијама људских права, као и о улози комисија/одбора у парламентарном надзору. У оквиру ове теме било је ријечи о томе како парламенти могу допринијети бољем успјеху извршења политика и закона из области људских права, као и о томе како побољшати парламентарни надзор над извршном власти и институцијама из области људских права, као и о улози невладиних организација и активиста цивилног друштва у заштити људских права.

Посебна тема расправе ове конференције била је посвећена антидискриминацијским законима, односно новинама у правним и судским системима регије у вези с овим законима.

У усвојеним закључцима учесници конференције преузели су обавезу усмјеравања парламената у области ратификовања међународних споразума у области људских права, усвајања закона који омогућавају провођење међународних стандарда у домаћем праву, обезбјеђивања провођења међународних стандарда у домаћем праву и промоције обавеза из области људских права.

Владе држава региона позване су да израде стратегије односно акционе планове за људска права како би се обезбиједио координисан приступ у промоцији и обезбјеђивању поштовања људских права и да о томе редовно извјештавају комисије/одборе за људска права парламената. Владе су, такође, позване да без одлагања изврше процјену усклађености закона који уређују област дискриминације са међународним стандардима и стандардима Европске уније у овој области, као и да утврде стратегије односно акционе планове за превенцију и борбу против дискриминације.

Учесници конференције констатовали су значај и успјех регионалне сарадње парламентарних тијела надлежних за људска и мањинска права и равноправност полова, те потврдили своју преданост да предузму нове кораке у обавезивању свих тијела власти како би се постигао значајнији напредак у промоцији људских права путем шире и одрживе сарадње и преузимања заједничке одговорности. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу