MENI

11. сједницa Дома народа Парламентарне скупштине БиХ - Делегатска питања

Питање поставио/ла

Делегат Рудо Видовић поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ и Заједничкој служби Парламентарне скупштине БиХ: „Познато је да је 2004. године Савјет министара БиХ усвојио Стратегију развоја информационог друштва БиХ, те да Министарство комуникација и транспорта БиХ уводи пројекат e-government (електронска влада), гдје би, практично, министри могли учествовати у раду сједница из својих домова или са било које друге локације. Такође је познато да се на том пројекту почело интезивно радити и да ће бити у функцији за три мјесеца. Исто тако су познате све предности e-governmenta, које се поред самог „уклањања“ папира огледају у доступности свим битним и потребним подацима и документима које министри могу користити на сједницама, што није био случај до сада. Изузетно битна предност система e-governmenta је и чињеница да ће министри моћи присуствовати сједницама Савјета министара БиХ гдје год се налазили. Дакле, министар може бити у Америци, Мостару, Тузли или пак код куће, а једноставним спајањем на Интернет и уласком у систем моћи ће равноправно учествовати у раду Савјета, износити предлоге те усвајати или не усвајати одлуке. Уз то, биће им доступни подаци са других нивоа власти те омогућено лакше добијање података из других земаља и слично, што је понекад потребно приликом расправа на сједницама. Све то заједно дио је ширег пројекта информационог друштва у БиХ. С обзиром да је Савјет министара БиХ углавном предлагач законских рјешења према Парламентарној скупштини БиХ, која су сигурно већ у електронској форми, питање за Савјет министара БиХ као и за Заједничку службу Парламентарне скупштине БиХ гласи: Да ли Савјет министара БиХ пројектом електронске владе (e-government) предвиђа елетронску комуникацију са Парламентарном скупштином БиХ, те када ће делегати који за то искажу захтјев и спремност моћи у електронској форми умјесто „гомиле папира“ добијати материјале који су прошли процедуру у Савјету министара БиХ“?

Мајкић, Душанка

Делегат Душанка Мајкић поновила је питање које је поставила на 6. сједници, одржаној 29.06.2007. године, Савјету министара БиХ: „Извјештајима о ревизији инсититуција БиХ које је сачинила Канцеларија за ревизију утврђено је да код једног броја буџетских корисника није ријешено питање именовања руководства, било да су мандати истекли, било да није досљедно поштована процедура приликом именовања. Молим Савјет министара БиХ да ми одговори када ће сачинити јединствену евиденцију свих мандата која би, уз остало, садржавала вријеме именовања и истека мандата функционера у институцијама БиХ? То би омогућило не само да се на вријеме покрене процедура нових именовања него и да се избјегне пракса техничких мандата, в.д. и других привремених рјешења која не доприносе ефикасном раду институција БиХ“. У сладу са чланом 147. став (3) Пословника Дома народа, молимо Вас да одговор у писаној форми доставите у року од 30 дана. Ново питање упућено је Колегијуму Дома народа Парламентарне скупштине БиХ: 1. „На чију иницијативу је дошло до дуплирања материјала за 11. сједницу Дома народа?'' 2. „Који су аргументи наведени у прилог овој иницијативи?''

Ибрахимпашић, Адем

Делегат Адем Ибрахимпашић поновио је питање које је поставио на 10. сједници, одржаној 04. 12. 2007. године, Савјету министара БиХ: „Зашто је за ову земљу, односно њену привреду, добро да има Закон о акцизама по којем се: - домаћим пржионицама кафе наплаћује акциза два пута и то приликом увоза на сирову кафу и након пржења на пржену кафу, за разлику од увозника пржене кафе који плаћају акцизе само на пржену кафу приликом увоза, - акциза на увезени етанол наплаћује као да се ради о увозу жестоких алкохолних пића и онда када га домаће фирме увозе као репроматеријал, - акциза приликом увоза дуванских прерађевина у нашу земљу обрачунава се у истој висини којом се акциза обрачунава и на домаће дуванске прерађевине, док се по хрватском закону о акцизама на наше цигарете које се извозе у Хрватску акциза обрачунава и у до пет пута већем износу него на хрватске цигарете у Хрватској?“

Јовић, Иво Миро

Делегат Иво Миро Јовић поставио је сљедеће питање Министарству финансија и трезора БиХ, Министарству за људска права и избјеглице БиХ и Управи за индиректно опорезивање БиХ. „Сваке године Влада Р. Хрватске додјељује новчана средства за помоћ Свеучилишту у Мостару, школама, предшколским установама и институцијама спорта и културе у БиХ. За 2007. годину додијељена су, у ове намјене, средства у износу од 100.000.000 хрватских куна, што је око 26.000.000 КМ. Од овог износа за уплате ПДВ-а узета су средства у износу од 17.000.000 хрв. куна, што је око 4,500.000 КМ, што су огромна средства уплаћена од дароваоца. Сматрам то преседаном у односу на сва друга даривања грађанима и институцијама која долазе из иностранства. Шта могу ресорна министарства и Управа за индиректно опорезивање учинити на поврату тако важних средстава онима којима су и намијењена?“

Копривица, Зоран

Делегат Зоран Копривица поставио је сљедеће питање Колегијуму Дома народа Парламентарне скупштине БиХ: 1. “За наредну сједницу да се припреми Оријентациони радни план Дома народа за 2008. годину. 2. Да се убудуће приликом слања позива за сједнице Дома народа обавезно унесе у свакој тачки дневног реда број пријемног печата и датум пријема на протоколу, како би се избјегли неспоразуми, јер се дешава да се један исти акт доставља у више варијанти, те некада није јасно о којем се документу ради.“

Ранчић, Хазим

Делегат Хазим Ранчић, с обзиром да је само дјелимично задовољан достављеним одговором на постављено делегатско питање на 10 сједници Дома народа, одржаној 04.12.2007. године, поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ: ''Да ли су и какве мјере предузете с циљем запречавања преостала 92 илегална мјеста преласка на граници Босне и Херцеговине према Републици Хрватској, те да ли Министарство безбједности БиХ располаже подацима колико је таквих мјеста на граници Босне и Херцеговине према Републици Црној Гори и Републици Србији?''

Шараба, Слободан

Делегат Слободан Шараба поставио је сљедеће питање Предсједништву БиХ: „Шта се стварно дешава са Основним уговором који треба ратификовати с обзиром да је Његова светост патријарх српски г. Павле наведени уговор потписао половином октобра 2007. године?“ Дом народа једногласно је усвојио закључак којим се од Колегијума Дома народа тражи да обавеже Савјет министара БиХ да доставља одговоре на постављена делегатска питања у писаној форми у року од 30 дана, у складу са чланом 147. став (3) Пословника Дома народа.