MENI

74. sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH - Zastupnička pitanja

Pitanje postavio/la

Raguž, Martin

„Što je učinjeno na realizaciji zaključaka Zastupničkog doma PSBiH usvojenih 9. 7. 2009. godine vezanih za poplave u Popovu polju, na rijeci Krupi i Hutovom blatu, te jesu li postigli i kakve učinke?“

Okolić, Mirko

1.„Koliko je obnovljeno stambenih jedinica, a da u njima sada nisu njihovi vlasnici sa stalnim mjestom boravka? 2. Koliko je obnovljeno stambenih jedinica, a da su vlasnici iste otuđili? 3. Koliko je obnovljeno stambenih jedinica po narodima? 4. Koliko je incidenata bilo prema povratnicima i vjerskim objektima, po općinama odnosno po entitetima?“

Džaferović, Šefik

„Početkom ove godine na teritoriju Bosne i Hercegovine, na području općine Bijeljina, postavljena su službena obilježja Republike Srbije, službeni natpis općine Bogatić. Interesira me tko je to uradio i na temelju čega? Što su učinila tijela BiH da se ti natpisi uklone? Posebno, što su uradili Granična policija BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH i MUP Republike Srpske? Kakve su bile reakcije općinskih tijela općine Bijeljina?“

Odgovor
Alajbegović, Azra

„Koliko je sredstava uplaćeno od PDV-a uzetog na temelju PDV-a za lijekove u 2009. godini? Kako je izvršen povrat novca, ubiranog po osnovi PDV-a za lijekove, entitetskim proračunima u smislu konkretnih brojki?“

Matić, Slavko

„Što je Vijeće ministara do sada uradilo i što planira poduzeti na stavljanju u funkciju plovnog puta na rijeci Savi i riječnih luka u Bosanskom Šamcu i Brčkom?“

Odgovor
Mehmedović, Šemsudin

„1.Zašto do sada nije definiran način provođenja inspekcijskog nadzora nad provedbom Zakona o lijekovima i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, a koji provodi farmaceutska inspekcija? 2.Zašto nije definiran program polaganja posebnog stručnog ispita za farmaceutskog inspektora, sastav ispitne komisije i način polaganja ispita, jer implementacija Zakona o lijekovima kasni upravo zbog ovih odredaba? 3.Kada će ravnateljica Agencije započeti potpunu primjenu Zakona o lijekovima, bez odabira članaka na čijoj primjeni inzistira i istovremenog odgađanja inspekcije onih veledrogerija koje ne poštivaju zakon? Izbjegava li se time kontrola kvalitete za proizvode koji su po brzom postupku, bez provjera i dokumentacija, registrirani u RS-u, jer bi na temelju utvrđene kontrole kvalitete mogle biti ukinute već izdane dozvole za stavljanje lijeka u promet ili biti zabranjen promet određene serije lijeka, ili se zatražiti uvođenje izmjena ako se potvrdi da nalazi analize kvalitete ne odgovaraju bilo kojem zahtjevu ili obvezi u vezi s izdavanjem dozvole za stavljanje lijeka u promet? 4.Zakonom o lijekovima je, u članku 80. stavak (4), određeno da uvjete, okolnosti i postupak angažiranja ovlaštenih laboratorija za potrebe kontrole kvalitete, te način vođenja evidencije o kontrolama provedenim na ovaj način propisuje stručno vijeće na prijedlog ravnatelja Agencije. Međutim ravnateljica Agencije, bez da je ispoštovala odredbe zakona i po usvojenom pravilniku koji bi propisalo stručno vijeće, pokrenula je aktivnosti i sklopila ugovor sa srbijanskom agencijom. Ugovor nije prezentiran stručnom vijeću. Zašto? Po osnovi koje odredbe zakona je sklopljen ovaj ugovor i tko je dao ovlast za sklapanje takvog, prema Zakonu o lijekovima, nevažećeg ugovora? 5.U Zakonu u lijekovima, u članku 83. stavak (1), za utvrđivanje liste esencijalnih lijekova rečeno je da Vijeće ministara BiH najmanje svake dvije godine, a na prijedlog stručnog vijeća Agencije uz prethodno pribavljenu suglasnost nadležnih ministarstava entiteta i Odjela za zdravstvo Brčko Distrikta, utvrđuje listu esencijalnih lijekova u BiH. Zašto to do sada nije urađeno?“

Odgovor
Nanić, Husein

„Imaju li Vijeće ministara i Ministarstvo pravde saznanja o tome da se prisluškuju građani BiH? Što je poduzelo i što će poduzeti da se onemogući protupravno prisluškivanje svojih građana od strane sigurnosnih agencija drugih država?“

Odgovor
Bešlagić, Selim

„1.U koliko je slučajeva u ovom sazivu Parlamentarne skupštine BiH (Zastupničkog doma) korišteno entitetsko glasovanje za odbijanje zakona i kojih? 2.U koliko je slučajeva u istom razdoblju korišteno entitetsko glasovanje za odbijanje ostalih akata (zaključci, odluke, rezolucije, deklaracije, imenovanja) i o kojim se aktima radi?“

Odgovor
Suljkanović, Mehmed

„Da li na području BiH, osim Agencije za označavanje životinja sa sjedištem u Banjoj Luci, djeluje još neka institucija koja se bavi istim poslom, a koji je u isključivoj nadležnosti Agencije za označavanje životinja?“

Kadrić, Remzija

„1.Koje aktivnosti Vijeće ministara BiH poduzima u vezi s reformom javne uprave, a u skladu sa Strategijom javne uprave koja je usvojena 2006. godine? 2.Zašto se ne provodi Odluka Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda po pitanju proporcionalne zastupljenosti u institucijama javne uprave?“

Odgovor
Huskić, Adem

1.„Koje međunarodne sporazume, koje je ratificirala Bosna i Hercegovina, nije ratificirala druga država potpisnica? 2.Kada će u parlamentarnu proceduru biti upućen Zakon o Agenciji za informatičko društvo i Zakon o državnoj pomoći, budući da su ovi zakoni između ostaloga vezani za proces europskih integracija?

Odgovor
Bećirović, Denis

„Što ste konkretno učinili s ciljem realizacije ciljeva sadržanih u Građanskoj platformi za izbore 2006. godine u razdoblju od 1. siječnja 2007. do 20.ožujka 2010.?“

Odgovor
Dolić, Rifat

„1.Po čijem nalogu i s kojim je razlozima stavljena zabrana na davanje podataka javnosti o visini plaća i ostalih primanja zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH? 2.Postoje li službeni podaci o broju javnih kuhinja u BiH, mjestima u kojima rade i o broju korisnika javnih kuhinja, te načinu njihovog financiranja?“

Odgovor
Jamakosmanović, Sead

„Na koji način azilanti u Imigracijskom centru BiH ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu?“

Odgovor
Lozančić, Niko

„Raspolažete li makar operativnim saznanjima o postojanju ovakve vrste kriminaliteta (navodno organizirane kriminalne skupine ucjenjuju razne gospodarstvenike, nositelje vlasti na različitim razinama i osobe koje donose vrlo bitne odluke u ovoj zemlji, prijeteći im da će u negativnom kontekstu biti obrađivani u određenim medijima ukoliko za iste ne osiguraju protupravnu imovinsku korist, navodno ili tzv. medijski reket) i ako raspolažete, koliko je to rasprostranjeno i što poduzimaju da se ovi oblici kriminalnog djelovanja sankcioniraju?“