MENI

59. сједницa Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања

Питање поставио/ла

Зорић, Винко

„Који су разлози, осим националних, да је јавна телевизија са пуно више пажње пратила првака Њемачке Волфсбург него првака БиХ Зрински из Мостара? Молим да се по закону провјери које су то јавне телевизије у БиХ и ако се утврди да је нека од њих пратила више Волфсбург него Зрински из Мостара, да ми се одговори зашто је било тако.“

Околић, Мирко

1. Како је могуће да Босна и Херцеговина Бранимиру Главашу одобри држављанство БиХ, и то у вријеме када је био отворен истражни и судски поступак за који је знала углавном сва домаћа па и страна јавност? 2. Ко му је и када одобрио држављанство БиХ? 3. Да ли у додјељивању држављанства има повреда било које врсте, формалне, правне, безбједносне па и повреде праксе”?

Одговор
Долић, Рифат

„Колики је број и колика је финансијска вриједност правоснажних пресуда судова у БиХ на терет буџета институција БиХ на свим нивоима чије је извршење одгођено у складу с донесеним ентитетским законима о одгађању извршења правоснажних пресуда и неодрживој правној иновацији „ако њихово извршење угрожава функционисање институција власти? Колико су овим одгађањем извршења правоснажних пресуда угрожени људска права и правни систем у БиХ и у којој мјери је присутна опасност злоупотребе оваквих законских одредаба од институција власти у БиХ?“

Одговор
Кузмановић, Жељко

„Тражим достављање Извјештаја Тужилаштва БиХ о начину примања и даљем поступању у вези са достављањем извјештаја Државне агенције за истраге и заштиту о почињеном кривичном дјелу против предсједника Владе Републике Српске и више других лица из Републике Српске.“

1. Коме је до сада враћена имовина? 2. Каква је структура те имовине? 3. Колика је њена вриједност? 4. На основу којих прописа је то урађено?''

Одговор
Ајановић, Екрем

„Дана 26. на 27. 08. 2009. године у Јелаху, општина Тешањ, извршена је на груб начин деложација Џевахире (Хусеина) Беширевић и њене дјеце из њене куће. Не улазећи у неправедну одлуку суда, постављам сљедећа питања: 1. По чијем налогу је полиција без предочења налога дан прије одређене деложације упала у кућу именоване тражећи, наводно, оружје? 2. Да ли је полицијска интервенција спроведена по законској процедури или су прекорачена овлашћења? 3. Шта су надлежне институције предузеле да се интервенција уведе у законске процедуре, а ако се утврди прекорачење овлашћења, шта ће предузети према виновницима?''

Одговор
Рагуж, Мартин

„Да ли најновија одлука Владе Федерације БиХ о радикалној измјени трасе јужне дионице Коридора Vц - донесена на посљедњој сједници Владе без обзира што су сви министри из хрватског народа били против такве одлуке (што довољно говори о карактеру одлуке) – значи блокаду реализације најзначајнијег државног пројекта Коридора Vц (најзначајнијег не само за БиХ него и читав регион и шире) и спречавање могућности скоријег спајања БиХ на већ завршене дијелове европских коридора на сјеверу и југу БиХ.''

Одговор
Мехмедовић, Шемсудин

1. „Докле ће Савјет министара БиХ и надлежно министарство толерисати незаконитости у раду Агенције за заштиту биља, те нерад у успостављању ове агенције која је пријеко потребна за извоз босанскохерцеговачке робе, заједно са Канцеларијом за ветеринарство и Агенцијом за контролу хране?'' 2. „Да ли су у управним организацијама Министарства безбједности БиХ које имају полицијске надлежности, упослени полицијски службеници а да нису прошли безбједоносне провјере надлежних агенција? Ако има, шта планирате подузимати према истим?“

Одговор
Околић, Мирко

Да ли је тачно да је Бранимиру Главашу Општинско вијеће Груде додијелило грађевинско земљиште и у које сврхе? Ако је тачно, тражим одговор чије су земљиште и по којим условима додијелили и на основу којих заслуга је добио то земљиште? Да ли је то добио на основу заслуга као грађанин БиХ и заслуга за БиХ, или је добио на основу заслуга из ратне прошлости, за што му је суђено за ратне злочине над Србима у Хрватској, а опет је добио, ако је тачно, у држави БиХ, у којој је српски народ један од конститутивних народа?“

Одговор
Матић, Славко

 „Из којих разлога се Управа за индиректно опорезивање грубо поиграва с појединим својим дјелатницима попут Ивице Копића, Мирослава Мартиновића, Илије Дамјановића, Марка Леовца, Ђуре Јосића па и неких других?“

Долић, Рифат

''1. Колики су укупни трошкови рада Комисије за попис државне имовину до момента њеног деноминовања од високог представника и да ли ће средства издвојена за рад ове комисије бити враћена у буџет, с обзиром да не само да није извршила попис државне имовине већ се није успјела ни усагласити око самог појма – државна имовина? 2. Колико у БиХ тренутно има обољелих од свињске грипе? Шта се организовано предузима ради сузбијања свињске грипе у БиХ? Да ли је у току израда јединствене стратегије за борбу против свињске грипе у БиХ? Постоје ли било каква прописана правила понашања или сугестије грађанима БиХ који путују изван БиХ и постоје ли прописана правила за оне који из иностранства улазе у БиХ, посебно из држава и региона са већим ризиком преношења ове врсте грипе?“

Одговор
Кузмановић, Жељко

1. “Колико је средстава закључно са 31. августом 2009. повучено из стендбај- аранжмана са ММФ-ом и гдје су та средства преусмјерена, односно утрошена? 2. Да ли постоји податак о томе колико је у структури отпуштених радника од почетка 2000. до 2009. године особа млађих од 35 година?“

Одговор
Продановић, Лазар

„С обзиром да је Парламентарна скупштина БиХ Информацију о плану рада Координационог тима за вођење и кампању за нестално чланство БиХ у Савјету безбједности УН-а 2010–2011, као и Предлог акционог плана институција БиХ у процесу лобирања за нестално чланство БиХ у Савјету безбједности УН-а добила посљедњи пут ажурирану у фебруару ове године, а већ се улази у завршну фазу вођења кампање, јер у октобру ове године слиједи изборна сједница Генералне скупштине УН-а, молим да ми одговорите у којој мјери су реализовани планови активности у претходном периоду? Прије свега, занима ме које људске потенцијале, дипломате, Министарство иностраних послова БиХ планира упутити за ову врло значајну активност БиХ у сједиште УН-а у Њујорку.“

Одговор
Халиловић, Сефер

1. Ако је у Историјском музеју мандат директору истекао у октобру 2006. године и то је установила надлежна инспекција рада, да ли је садашњи директор и даље легални директор и, ако није, ко му је продужио мандат, или је именовано ново лице на ову дужност? 2. Да ли ће и када бити обављена контрола финансијског пословања у овим институцијама, јер постоји основана сумња да у некима има криминала и да су за неке чак поднесене и пријаве? 3. Ко ће и када именовати управни и надзорни одбор? У прилогу овог мог питања достављам и један налаз инспекције рада који говори о незаконитостима у овом историјском музеју?''

Одговор
Нанић, Хусеин

„Ради се о захтјеву за верификацију старе девизне штедње и тај захтјев је упућен Агенцији за финансије, информатичке и посредничке услуге ДД Сарајево Пословница Бихаћ, која је донијела рјешење којим се захтјев одбија. Против рјешења је дозвољена жалба Федералном министарству финансија у року од 15 дана, што је странка и урадила. Жалба је упућена 28. 11. 2006. године. С обзиром да је прошло 46 мјесеци од подношења жалбе, а Федерално министарство финансија није одговорило на исти начин на исти захтјев, те да странка путем телефона и било на који други начин не може доћи до податка о статусу свог предмета, замољен сам да овим путем тражим информацију о томе какав је статус захтјева за жалбу поменуте странке; њено име је наведено у захтјеву, па га не бих помињао.“

Одговор
Бешлагић, Селим

''1. Приликом формирања Општине Неум, а на основу рада Међурепубличке и стручне комисије БиХ и Хрватске, одређен је дјелокруг Лучке капетаније Неум, а што уједно значи и одређивање граница на мору између Хрватске и БиХ. На основу тих докумената, Скупштина СРБиХ донијела је одлуку о овим питањима и објавила је у службеним гласилима 1979. и 1980. године, односно у ''Службеном гласнику БиХ''. На ову одлуку није било никаквих примједаба из СР Хрватске, те се сматрало да је прихваћена од СР Хрватске. Постављам питање – Када ће ова одлука бити званично регистрована као званична граница на мору? 2. Након званичног објављивања границе на мору у ''Службеном гласнику БиХ'' из 1979. и 1980. године, што је била и стална обавеза званичног министарства, донесени су сви законски и подзаконски акти из ове области. Постављам питање – када ће се званично почети примјењивати ови акти јер нису стављени ван снаге? И друго – када ће Лучка капетанија Неум бити стручно и квалитетно опремљена и попуњена одговарајућим стручним кадровима? 2. Како се поморско добро (то је море с копном које се рачуна од највећег плимног вала плус шест метара), перманентно девастира и узурпира (а оно је државно власништво), постављам питање – када ће бити предузете неопходне законске мјере да се то заштити? 3. Пут од раскршћа у Чапљини преко Свитаве до Неума у катастрофалном је стању. Будући да је то једини пут који цијелом дужином пролази кроз БиХ и не прелази границе, постављам питање – шта ће се и када урадити на реконструкцији овог пута?''

Одговор
Хускић, Адем

„1. Колико се лица осуђених због нелегалне сјече шуме налази на издржавању казне затвора? 2. Колико лица осуђених за тешка кривична дјела чека на издржавање затворске казне због недостатка затворских капацитета?“

Одговор
Бахтић, Садик

„Када ће Савјет министара БиХ ставити на дневни ред преостале законе из Мапе пута и упутити их у парламентарну процедуру“?

Одговор
Џаферовић, Шефик

„Које је прецизно активности предузео Савјет министара БиХ у овој години на закључивању уговора о државној граници БиХ и сусједа?“

Одговор
Јашаревић, Бајазит

„Колико је жалби на процедуре јавне набавке уложено у периоду од 1. јануара 2009. до 31. августа 2009. године? И колико је од уложених жалби ријешено? Колико је жалби ријешено у законском року? Колико је просјечно вријеме за рјешавање по жалбама у 2009. години? Колико је неријешених жалби остало из ранијег периода и до када ће оне бити ријешене? Којим мјерама ће Канцеларија за жалбе достићи ажурно рјешавање по жалбама у законом утврђеном року?''

Одговор
Живковић, Милорад

„Постоји ли намјера или план да се оснаже бх. дипломатске дестинације, нпр. Брисел, Аустралија и др., људством и материјално-техничком опремом у скорије вријеме?“