MENI

42. сједницa Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања

Питање поставио/ла

Бећировић, Денис

„1. Каква је била улога члана Предсједништва Бериза Белкића (СБиХ), предсједника Федерације БиХ, Сафета Халиловића (СБиХ) и министра унутрашњих послова Федерације БиХ Раме Маслеше (СБиХ) у предмету 'Алжирска група'? 2. Конкретно, да ли се од наведене тројице неко супротставио хапшењу 'Алжирске групе'? 3. Ако није, зашто се нико од наведене тројице није супротставио хапшењу 'Алжирске групе'?“

Долић, Рифат

„Које међународне конвенције, споразуме, протоколе и меморандуме Босна и Херцеговина до данас није потписала и ратификовала, а за то постоји објективно изражен интерес државе БиХ и њених институција и грађана и које државне институције су појединачно надлежне и одговорне да покрену иницијативе и обаве њихово потписивање? Молим да ми се на ово питање одговори аналитички, наводећи списак непотписаних конвенција, споразума, протокола и меморандума и институција БиХ које су надлежне и одговорне за њихове иницирање и потписивање.“

Одговор
Нанић, Хусеин

„1. Недавно је приликом посјете црногорског премијера БиХ на заједничкој прес- конференцији изјављено да између БиХ и Црне Горе нема отворених питања, те су том приликом потписана четири међудржавна споразума и најављено је потписивање Споразума о граници БиХ и Црне Горе, што ја свакако поздрављам. Желим да подсјетим и нас овдје и предсједавајућег Савјета министара да се Црна Гора још увијек није званично извинила породицама настрадалих држављана БиХ који су ухапшени на Црногорском приморју, депортовани и изручени полицији РС-а '92. године, те да није спроведен кривични поступак и санкционисани сви злочинци који су учествовали у хапшењу и депортацији бошњачких избјеглица из Црне Горе '92. године. Познато је да је том приликом убијено најмање 86 Бошњака који су потражили уточише у Црној Гори од рата у БиХ. Постављам питање предсједавајућем Савјета министара – да ли ће БиХ тражити званично извињење Црне Горе и разоткривање потпуне истине о страдалим Бошњацима, као услов за потписивање тих уговора и да ли ће БиХ истрајати у захтјеву за испитивање и санкционисање злочинаца, или ће занемарити те чињенице и даље тврдити да између БиХ и Црне Горе нема отворених питања? 2. Сљедеће питање такође постављам предсједавајућем Савјету министара, а тиче се граничних прелаза у Унско-санском кантону у изборној јединици 1, из које ја долазим, гдје већ дуже вријеме, дуже од 10 година, у општинама из Унско-санског кантона, тачније у општинама Велика Кладуша, Цазин и Бихаћ, има захтјева за отварање граничних прелаза у мјестима Мартин Брод - општина Бихаћ, Тржичка Раштела - општина Цазин и два у општини Велика Кладуша (Обљај и Плазикур). Значи, отварање граничних прелаза за малогранични промет у пограничном насељу, те ради несметаног приступа земљишним посједима које грађани БиХ имају на територији Републике Хрватске. Постављам питање предсједавајућем Савјета министара – Да ли Савјет министара има у плану и које су активности предузете за отварање тих малограничних прелаза.“

Одговор
Суљкановић, Мехмед

„Актом број 01-34-2-977-8-МП/08 од 10.07.2008. године, Комисија за избор чланова Управног одбора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивања квалитета доставила је предлог ранг-листе најбољих кандидата са интервјуа за чланове Управног одбора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивања квалитета. Савјет министара БиХ, на 64. сједници, одржаној 30.10.2008. године, размотрио је предлог листе најбољих кандидата, а Представнички дом Парламентарне скупштине је на сједници одржаној 19.11.2008. године усвојио поменуту листу. У вези са спроведеном процедуром, постављам сљедећа питања. 1. Зашто комисија у свом предлогу није навела број бодова свих 19 кандидата послије обављеног интервјуа? 2. Зашто кандидати чија се имена не налазе у предлогу листе 10 најбољих кандидата нису обавијештени о резултатима интервјуа? 3. Тражим списак пријављених кандидата за чланове Управног одбора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивања квалитета из реда осталих. 4. Да ли је међу предложеним и изабраним кандидатима било оних који су очигледно у сукобу интереса?“

Мехмедовић, Шемсудин

Обновио је питање са 35. сједнице: „Колико је до сада држављана Србије и Хрватске остварило двојно држављанство у БиХ и колико је грађана БиХ до сада остварило двојно држављанство у Србији и Хрватској?“ Поставио је и ново питање предсједавајућем Савјета министара и Министарству цивилних послова: „Зашто предсједавајући Савјета министара одбија да уврсти у дневни ред сједнице Савјета министара тачку о примању у држављанство истакнутих спортиста по члану 13. Закона о држављанству БиХ, иако се зна да је Министарство цивилних послова БиХ завршило сву потребну процедуру и дало позитивну препоруку за примање у држављанство рукометаша Бојана Скоке и осталих, још у јуну ове године? Јавности ове земље познати су апели спортских радника у вези са овим спортистима. Да ли предсједавајући Савјета министара овим потезом директно ради против интереса ове земље и на основу чега спречава расправу о овом питању и изјашњење осталих чланова Савјета министара о овоме тиме што одбија мјесецима уврстити ову тачку у дневни ред сједнице Савјета министара? Такође, молим одговор и од Министарства цивилних послова БиХ о спроведеној процедури о овом случају.“

Одговор
Продановић, Лазар

„1. Ко је и када дозволио да у Тузли раде паралелно двије јавне високошколске установе истог профила образовања. Дакле, у оквиру Универзитета у Тузли постоји Правни факултет и, нажалост, у Тузли такође постоји Одјељење Правног факултета Сарајево, са сједиштем у Тузли, за које се посљедњих мјесеци веже скандалозна афера сексуалног искоришћавања студентица, навођења на проституцију и коришћења опојних дрога? Колики је износ средстава који се из буџета Кантона Сарајево или Федерације БиХ издваја за ово одјељење, чији су професори умијешани у ову аферу? Због чега ово одјељење није укинуто одмах након отварања Правног факултета Универзитета у Тузли а студентима омогућен завршетак студија? 2. Друго питање упутио бих надлежној институцији у Савјету министара или оној која се бави овим проблемом. Наиме, да ли се у институцијама БиХ при запошљавању или непосредно након тога врши провјера стечених диплома о степену образовања запослених у овим институцијама? Колики је број случајева откривених фалсификованих диплома, дакле лажно издатих докумената, што би могло да буде јако забрињавајуће. И потпитање – колико државних службеника запослених у институцијама БиХ, корисника буџета, према неким информацијама, заврши виши степен стручне спреме за врло кратко вријеме? Дакле, са више школске спреме на високу и колико их је добило по том основу унапређења? Из којих универзитета или факултета су ове дипломе и који је модел унапређивања ових државних службеника по експресном поступку?“

Одговор
Халиловић, Сефер

„1. Ја ћу још једанпут поставити питање предсједавајућем Савјету министара господину Николи Шпирићу, ко користи имовину бившег Социјалистичког савеза радног народа БиХ, бившег Савеза социјалистичке омладине БиХ и бившег Савеза синдиката БиХ? 2. Када ће Колегијум овог дома обезбиједити реализацију одлуке овог дома о директном ТВ преносу сједница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ?“

Долић, Рифат

„Питање за Државну граничну службу и Управу за царине преко Савјета министара БиХ – Шта можете предузети на повећању проходности државне границе на граничним прелазима са Републиком Хрватском, са већим интензитетом прелаза државне границе у оба смјера, посебно у вријеме викенда и државних празника, када се често формирају километарске колоне возила и када грађани непотребно дуго чекају на улазак или излазак из БиХ и због тога с правом негодују и упућују погрдне ријечи и псовке на рачун државе и оних који је на било који начин представљају?“

Кадрић, Ремзија

„1. У којим дирекцијама, агенцијама и другим управним организацијама при Савјету министара је већ поодавно истекао мандат директорима? Зашто предсједавајући Савјета министара не ставља на дневни ред сједница Савјета министара питање избора и именовања нових директора? 2. Зашто предсједавајући Савјета министара не ставља на дневни ред питање именовања директора сљедећих агенција: а) Агенције за форензичка испитивања и вјештачења, б) Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова, ц) Агенције за полицијску подршку, иако су све процедуре до именовања завршене прије неколико мјесеци, а у складу са Законом о дирекцији за координацију полицијских тијела и Агенцијама за подршку полицијској структури БиХ („Службени гласник БиХ“, број 36/08 од 06.05.2008. године). 3. Зашто се не формира централно антикорупционо тијело на нивоу БиХ (агенција или слично), иако су Министарство правде и Министарство безбједности у том погледу поднијели одговарајуће предлоге?“

Одговор
Изетбеговић, Бакир

„1. С обзиром да се често спомиње да предсједавајући Савјета министара одбија да уврсти у дневни ред одређене тачке без образложења, тражим да нам се доставе закључно са данашњим даном сви материјали упућени према Генералном секретаријату, тј. Савјету министара у 2008. години са датумом запримања, који се налазе на листи са захтјевом за уврштавање у дневни ред сједнице Савјета министара. Наиме, Центри цивилних иницијатива недавно су објавили да је према Програму рада само 8% од планираног обима усвојено у Парламентарној скупштини БиХ, а око 27% у Савјету министара. Тражим да предсједавајући Савјета министара образложи зашто материјале не уврштава у дневни ред и тиме директно успорава развој ове земље? 2. Друго посланичко питање такође за доктора Шпирића – Агенција за рад и запошљавање БиХ је прије двије године упутила према Савјету министара нови правилник о унутрашњој организацији Агенције, који је предвиђао проширење за неколико мјеста и запослење људи који ће радити на пословима спровођења прописа из области сукцесије и споразума о социјалном осигурању са земљама региона и Европе. Скоро двије године предсједавајући Савјета министара је одбијао да уврсти ову тачку у дневни ред, а након што је уврштена, једини је гласао против. Сви остали чланови Савјета министара подржали су правилник, а предсједавајући Шпирић је без образложења и аргумената гласао против и тако оспорио овај документ. Тражим изјашњење од предсједавајућег Савјета министара – који је разлог да једини гласа против овог правилника и тиме доводи у питање рад ове агенције и спровођење споразума који су веома значајни за грађане ове земље?“

Одговор
Бахтић, Садик

„Тражим од Управног одбора Јавног РТВ сервиса да ми достави закључке са последње сједнице Управног одбора.“

Живковић, Милорад

„Какве су безбједносне процјене о боравку припадника тзв. алжирске групе у БиХ?“

Соколовић, Салко

„На јуче одржаном састанку у организацији Министарства спољне трговине и економских односа – Одсјек за промоцију и унапређење извоза, о теми: „Приоритети промоције извоза за БиХ у 2009. години“, информисан сам да је Извозно вијеће БиХ, од свог формирања 2006. године до данас одржало 15 сједница, чије је смјернице усвојио Савјет министара у форми закључака. Из дискусија са тог састанка проистекло је моје питање предсједавајућем Савјета министара господину Шпирићу: 1. Шта је Савјет министара до сада учинио на реализацији поменутих закључака, произашлих из смјерница Извозног вијећа БиХ? 2. Да ли је и колика финансијска подршка промоцији извоза за БиХ планирана у буџету за 2009. годину? 3. Да ли Савјет министара планира квантитативно и квалитативно кадровски ојачати Одсјек за промоцију и унапређење извоза при Министарству спољне трговине и економских односа, као и Одсјек за економску дипломатију при МИП-у? 4. Да ли је Савјет министара упознат са чињеницом да тренутна мрежа економске дипломатије и недостатак представништва спољнотрговинских комора БиХ у иностранству кочи промоцију унапређења извоза из БиХ? Ако јесте, шта мисли учинити ради отклањања ове слабости, када су у питању актери промоције извоза из БиХ?“

Одговор