MENI

38. сједницa Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања

Питање поставио/ла

Живковић, Милорад

„Прије распада СФРЈ, односно након тога, БиХ је преузела све билатералне међународне споразуме које је потписано прихватила да их и даље спроводи. Конкретно, ако смо прихватили споразум са, рецимо, државом Кубом о безвизном третирању грађана једне и друге државе – Да ли је БиХ имала право да једнострано раскине тај уговор и да ли је обавијештена друга страна да је то једнострано урађено? Јер смо ми увели визе за те грађане. Навео сам, конкретно, једну државу, а таквих држава има доста. И ја сам, значи, питао конкретно да ми се слиједом мога питања одговори – Да ли је тиме БиХ прекршила међународно право и шта чини да се не настави на такав начин кршити државно право?“

Јовичић, Славко

''1. Од 2. сједнице Представничког дома ПСБиХ па ево до ове 38. сједнице, стално сам постављао посланичко питање: Када ће се на нивоу свих институција БиХ испоштовати Одлука о конститутивности народа и равноправној заступљености представника народа БиХ по Одлуци Уставног суда БиХ о процентуалној заступљености три конститутивна народа, према попису из 1991. године.“ (питање упућено Савјету министара) 2. Е сад сљедеће посланичко питање постављам Протоколу Предсједништва, Парламента, Савјета министара и свим протоколима у чијој организацији долазе страни представници, без обзира којег нивоа. Постављам питање – Ко прави програм њихових посјета, па да свака делегација одлази на фамозни тунел? Ја поштујем мишљење Бошњака шта је он значио за њих живот, али тражим да се поштује и оно што се тамо десило. Несрећа гдје је 50 мојих сапатника логораша убијено на изградњи свих траншеја у почетној фази изградњи тунела, у којој сам и ја учествовао. Дакле, хоће ли неко из Протокола тим странцима рећи – Ево, људи, овдје су страдали и Срби?“

Нанић, Хусеин

''1. Ја желим данас да поставим питање министру комуникација и транспорта: Шта сте до сада предузели и шта предузимате да се Унска пруга, која повезује Хрватску и БиХ и која је посебно битна за даљи развој привреде и Унско-санског кантона и ове двије државе, стави у функцију? И молим вас да ми доставите информацију о стању и плановима у вези са Унском пругом. 2. Шта ће предузети Министарство иностраних послова БиХ како би се осигурало праведно и законито поступање и заштита од стране институција БиХ према страном дипломати - амбасадору Републике Словеније у БиХ, који је учествовао у саобраћајној несрећи са посљедицама по грађанина БиХ који је у животној опасности?“

Бахтић, Садик

''1.Када ће Савјет министара, у складу са закључком овог парламента и низом одговора на моја посланичка питања, пописати и одузети имовину бившег Савеза комуниста коју је СДП незаконито присвојио, узурпирао, опљачкао, те је користи и издаје у закуп.“ (питање упућено предсједавајућем Савјета министара) (Садик Бахтић је овом приликом поставио и питање везано за накнаде породиљама које то право остварују на територији Федерације БиХ, али оно није третирано као питање за ову сједницу Дома, с обзиром да га је посланик Бахтић упутио Савјету министара као питање за 2. посебну заједничку сједницу оба дома „Посланици/делегати питају – Савјет министара одговара“)

Мехмедовић, Шемсудин

„1. Ја имам два кратка питања за Савјет министара, односно министра комуникација и транспорта. Прво гласи – Прије годину дана увјеравани смо да је у току реализација пројекта набавке софтвера за праведнију расподјелу ЦЕМТ дозволе за превоз кроз треће земље. Питам да ли је то реализовано, односно када ће бити реализовано, јер се расподјела и даље врши неправедно и по устаљеном принципу, те гдје су утрошена средства планирана за овај пројекат и у којем износу? 2. И друго питање – Колико је нових радника запослено од именовања овог састава Савјета министара у овом министарству те на који начин (конкурс, уговор о дјелу) и какав је национални састав запослених?“

Околић, Мирко

„Због честе шпекулације и злоупотребе у политичке сврхе степена или нивоа повратка избјеглица и расељених лица у БиХ, тражим од Савјета министара БиХ, односно од Министарства за људска права и избјеглице свеобухватан одговор - у којој мјери је (у постотку и у апсолутном броју) спроведен Анекс VII Општег оквирног мировног споразума, односно Споразума за мир у БиХ, по општинама, градовима, кантонима и ентитетима.“ (питање упућено Савјету министара, односно Министарству за људска права и избјеглице)

Продановић, Лазар

„Питање упућујем Министарству за људска права и избјеглице или одговарајућој установи која ми може одговорити када ће Фонд ПИО/МИО Федерације БиХ испоштовати пресуду која се односи на 38.000 пензионера који су право на коришћење пензије стекли на подручју овог ентитета?“

„1. Молим за хитну и детаљну информацију о могућностима и размјерама злоупотребе ЦИПС система, а откривено је хапшење запосленика који раде на овом пројекту. Докле се дошло у том послу, шта ради Савјет министара, Министарство цивилних послова, Агенција за идентификациона документа? Колику штету све ово наноси нашем путу ка ЕУ, либерализацији визног режима и повјерењу у институције БиХ и ко ће сносити одговорност за то? 2. Зашто још увијек није национално избалансирана структура запослених у Агенцији за идентификациона документа и размјену података (бивша Дирекција ЦИПС-а), сходно Закону, иако је то било као обавеза дефинисано у Правилнику о унутрашњој организацији Дирекције ЦИПС-а (усвојен у јуну 2007. године), те питам: колики је број запослених државних службеника, број запосленика (отприлике), број уговора о дјелу и од када теку, те, обавезно, каква је образовна и национална структура запослених? 3. С обзиром да се у Дирекцији имплементирају веома важни пројекти и расписују прилично велики тендери, желим знати ко су људи који их реализују, односно ко су чланови комисија за јавне набавке, ко их именује и јесу ли оне интерресорне (говорим то зато што због повреда одређених процедура дуго каснимо у овим пројектима, па је битно знати ко је одговоран за то)? Молим детаљан и прецизан одговор. 3. Зашто се већ годинама опструира именовање замјеника директора Дирекције, који мора бити из другог народа, иако се зна да је од покретања рада Дирекције ЦИПС-а 2002. године директор из једног народа? 4. Молим, поред осталог, и посебан став Министарства цивилних послова о питању стања у ЦИПС-у, одговоре на ова питања и предлог како све ово исправити, поставити рад ЦИПС-а исправно у наредном периоду и вратити повјерење у ову веома значајну државну институцију.“ (питања упућена Министарству цивилних послова)

Докић, Бранко

„Ја имам два питања. Прво питање је упућено министру иностраних послова господину Алкалају. Дакле, тражим одговор због чега се у последње вријеме дипломатска виза у пасошима издаје на пола године. Напомињем да је то прије било увијек на годину дана, а кад су нам дошле визне олакшице, онда смо ми у БиХ изгледа сами себи отежали.“ Друго питање везано за децентрализацију сједишта институција БиХ упућено је Савјету министара за 2. посебну заједничку сједницу оба дома „Посланици/делегати питају – Савјет министара одговара“, како је тражио Бранко Докић.

Бећировић, Денис

„На једној од сједница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ постављено је питање када ће бити процесуиран предмет „Брчанска малта“? Како до данас посланици нису добили никакав одговор на ово питање, данас постављам питање - докле је дошао овај предмет, односно у којој је фази рјешавање овог предмета? Питање упућујем Тужилаштву БиХ и одговор тражим у писаној форми.“

Јукић, Велимир

„Шта чине Савјет министара БиХ, Централна изборна комисија, ОБА, СИПА и Тужилаштво БиХ да истраже 'куповину гласова' на изборима одржаним 05. 10. 2008. године (локални избори)?“