MENI

08. сједницa Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања

Питање поставио/ла

Живковић, Милорад

Изнијевши незадовољство одговором министра спољних послова на питање са 7. сједнице, у вези са разговором са амбасадором Ирана, поставио је потпитање: "Који је званичан став БиХ у вези са развијањем нуклеарне технологије Ирана?" Поставио је сљедећа нова питања: "С обзиром на опречне тврдње у вези са разговором са предсједником Србије Борисом Тадићем о одлуци дијела Предсједништва БиХ да се позове Србија да без одгађања ухапси и испоручи оптужене за ратне злочине, моје питање гласи: 1. Да ли је одлука била предмет разговора министра Свена Алкалаја са предсједником Србије Борисом Тадићем? 2. Ако јесте, какав је званични став БиХ заступан у тим разговорима?''

Џаферовић, Шефик

«Питање предсједавајућем Савјета министара: због чега Савјет министара овог састава није за 105 дана од конституисања утврдио предлог ниједног закона и доставио га у парламентарну процедуру. Ово посебно када се имају у виду обавезе које БиХ има на свом европском путу. Шта се дешава када су у питању законске иницијативе? Зашто их нема? Зашто нема предлога закона у Парламенту БиХ и када ће то почети радити?»

Хаџиахметовић, Азра

"Моје питање односи се на сљедеће: колико има именованих судија са мандатом који су навршили старосну доб прописану за обавезан одлазак у пензију? Који су разлози водили Високи судски и тужилачки савјет да се опредијели за именовање, односно мандат судија и зашто се не примјењује правило о старосној доби за престанак мандата? На основу чијег и каквог документа је Високи судски и тужилачки савјет цијенио испуњавање првог услога за именовање судија – «да има психофизичке способности"?

Марковић, Милица

«Од којег периода и на основу које одлуке је Министарство цивилних послова почело да планира и реализује средства за финансирање институција културе у БиХ, са сљедећим детаљним подацима: 1. Које институције се сада (2007. год.) финансирају из средстава за културу у оквиру Министарства цивилних послова? 2. Колико је укупно утрошено средстава за ову област у 2006. години (рад појединих институција, програми културних активности као и намјенска средства по захтјеву физичких или правних лица за поједине пројекте)? 2. Колико је свака институција културе у БиХ појединачно добила за рад и активности у 2006. години?»

Суљкановић, Мехмед

«Моје питање упућено је Министарству иностраних послова, а односи се на представништва и бирое и сличне или сличне институције успостављене, ангажоване или финансиране од ентитета Република Српска, те лобистичке активности РС-а у иностранству. Питање је разрађено по сегментима који гласе: - У којим земљама постоји представништво, биро или слична институција успостављена, ангажована или финансирана од ентитета РС? - Из којих средстава се те институције финансирају? - Који је годишњи буџет тих институција, укључујући специфичне ставке за сваку институцију појединачно? - Којим активностима се баве ове институције, укључујући специфичне ставке за сваку институцију појединачно? - Према којим институцијама или званичницима земље домаћина дјелују ове институције, те у вези са којим специфичним питањима? - У којим земљама је ентитет Република Српска ангажовала или тренутно остварује лобистичке или сличне представничке услуге? - Из којих средстава се те услуге финансирају? - Који је годишњи буџет свих услуга, уклучујући специфичне ставке за све услуге појединачно? - Којим активностима се баве фирме или куће које пружају предметне услуге укључујући што детаљније специфичне активности свих фирми или кућа појединачно? - Према којим институцијама или званичницима земље домаћина дјелују те фирме или куће, те у вези са којим специфичним питањима?»

Долић, Рифат

1. Питање директору СИПА-е: «Какви су резултати и судбина истраге која је својевремено вођена против групе лице и фирме „Галаксија“ из Бихаћа, власништво Емина Пивића, по основу сумње да су у периоду од 1996. до 2000. године преко граничног прелаза Изачић код Бихаћа без плаћања царине и увозних дажбина увезли преко 100 шлепера високотарифне робе и тако оштетили буџет Федерације БиХ за више милиона КМ?» 2. Питање министру спољних послова и Савјету министара: «Шта можете предузети на професионалнијем регулисању преласка границе на граничном прелазу Маљевац код Велике Кладуше у дане викенда и празнике када грађани БиХ из Западне Европе долазе кући на викенд и за празнике, а након тога се крајем викенда или празника враћају у мјеста привременог боравка у Европи?»

Халиловић, Сефер

«Прво питање је питање министру за цивилне послове у Савјету министара господину Средоју Новићу. Да ли је до сада ово министарство финансирало све институције културе које је основала држава Босна и Херцеговина? Према неким сазнањима, ово министарство је за ове институције издвојило 2 милиона КМ годишње, што је око 50% стварних потреба. Да ли се остварује икаква контрола над утрошком ових средстава, односно да ли су управни одбори и директори валидни и када им истиче мандат? Ко их је и када именовао и да ли је то урађено по закону? Који је закон о музејској дјелатности на снази у БиХ? Односно, ако се не примјењује и не поштује никакав закон, да ли Савјет министара крши Анекс 2 Дејтонског мировног споразума у којем је регулисан континуитет правних прописа БиХ? Суштина цијеле приче је у питању - прави ли ресор министарства разлику између институција културе од значаја за БиХ и институција културе које је основала БиХ и шта у вези с овим питањем треба, мисли и намјерава да уради?» «Друго питање је упућено Колегијуму Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ. Зашто се не врши телевизијски пренос сједница Парламентарне скупштине БиХ, када је у члану 153. став (3) Пословника Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ наведено да се за посланичка питања минимално издваја сат времена на свакој редовној пленарној сједници и обезбјеђује директан ТВ пренос?»

Бешлагић, Селим

«Посланичко питање је за предсједавајућег Савјета министара, а једноставно је. Захтијевам од предсједавајућег Савјета министара БиХ да одговори на питање: зашто још није отворен и није почео радити царински терминал у Тузли?»

Бећировић, Денис

«Ја имам два посланичка питања: 1. Зашто Министарство одбране БиХ не прихвата захтјев Универзитета у Тузли за учешће у расподјели објеката који су били у надлежности Војске Федерације БиХ, и то Касарне Хусеин- капетан Градашчевић у Тузли, те Стрелишта Пашабунар за потребе Универзитета у Тузли? 2. Да ли је тачно да су слични објекти или један њихов дио, а који су у надлежности војске у Сарајеву, Бањој Луци и у неким другим градовима, већ додијељени универзитетима у тим градовима?»

Продановић, Лазар

«Питање упућујем Министарству безбједности. Какав је став Министарства безбједности поводом изјава неких политичара и чланова овог парламента да одузимање држављанства БиХ одређеним лицима не мора да значи да та лица морају напустити БиХ? Да ли је то позив да та лица без држављанства остану у БиХ и какве то посљедице може имати на безбједност земље?»

Мехмедовић, Шемсудин

 «Ја сам на једној од претходних сједница поставио питање министру комуникација и транспорта. С обзиром да до данас нисам добио одговор, данас постављам нових шест питања. Надам се да ћу добити одговор. 1. Министарству комуникација и транспорта: када ће и на основу којег правилника бити извршено усклађивање редова вожње међународних аутобуских линија, с обзиром да то није учињено од 1996. године? 2. На основу чега, на основу којег прописа су тзв. међурепубличке линије између РС-а и Србије и Црне Горе проглашене међудржавним? 3. На основу чега се врши расподјела ЦЕМТ дозвола? По неком кључу 1/3 Републици Српској, 2/3 Федерацији, а од тога 60% Бошњацима, односно бошњачким фирмама, и 40% хрватским. Гдје је такав принцип прописан? Ваљда се дозволе издају за возну јединицу. 4. Зашто се секретар Министарства у својим актима позива на законе сусједних држава, а не на законе БиХ? Примјер, акт број: 03-29-5-855/07 од 20.03.2007. године. 5. Да ли је усвојен, односно да ли је устројен Регистар међународних линија? 6. Када ће ово министарство коначно ускладити своје активности са законима ове државе?»