MENI
4.5.2017

Održana 28. sjednica Doma naroda

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojio je na 28. sjednici zahtjev delegata iz Kluba hrvatskog naroda Ljilje Zovko, Bariše Čolaka, Zdenke Džambas, Martina Raguža i Marija Karamatića da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH razmatra po hitnom postupku.

Prije rasprave o ovom Prijedlogu zakona, Klub bošnjačkog naroda pokrenuo je, u skladu sa članom 177. Poslovnika Doma, proceduru zaštite vitalnog interesa, smatrajući sadržaj ovog Prijedloga zakona destruktivnim po vitalne interese bošnjačkog naroda.

Nakon što je većina delegata Doma stavila primjedbu na pozivanje na zaštitu vitalnog interesa, Dom je, u skladu s Poslovnikom, imenovao komisiju u sastavu Bariša Čolak, Halid Genjac i Sredoje Nović, koja se sastala i nije razriješila ovo pitanje. Stoga je Dom naroda ovaj predmet uputio Ustavnom sudu BiH koji će, po hitnom postupku, preispitati opravdanost proglašavanja sadržaja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH destruktivnim po vitalne interese bošnjačkog naroda.

Dom naroda usvojio je Zakon o izmjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Usvojen je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu, predlagača Vijeća ministara BiH.

Dom je prihvatio negativno mišljenje Komisije za vanjsku i trgovinsku politiku, carine, saobraćaj i komunikacije, čime je odbijen Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Javnom radio – televizijskom sistemu BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH. Uz prihvatanje negativnog mišljenja Komisije o ovom Prijedlogu zakona, Dom je usvojio zaključak kojim od Vijeća ministara BiH, Ministarstva saobraćaja i komunikacija BiH i Upravnog odbora BHRT-a traži da hitno pristupe realizaciji zaključaka koje je Dom usvojio na 12. i 13. sjednici, koje su održane 10. i 30. decembra 2015. godine.

Dom naroda PSBiH odgodio je izjašnjavanje o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o radu u institucijama BiH u prvom čitanju, čiji je predlagač Predstavnički dom PSBiH, dok Komisija za finansije i budžet Doma naroda PSBiH ne dostavi mišljenje o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH jer navedeni prijedlozi zakona tretiraju istu materiju, te se o njima treba izjasniti na istoj sjednici.

Usvojen je zaključak o formiranju Interresorne radne grupe za izradu Zakona o ispitivanju porijekla imovine zvaničnika u institucijama BiH.

Usvojeni su Izvještaj o radu Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za 2016. godinu, kao i Izvještaj o radu Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za 2016. godinu.

Dom naroda usvojio je i Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za period od 1. januara do 31. decembra 2016. godine.

Usvojen je i Izvještaj o radu Vijeća nacionalnih manjina BiH za 2016. godinu, kao i Izvještaj o provođenju lokalnih izbora za 2016. godinu, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH.

Nakon obavljene rasprave o stanju i perspektivama u sektoru poljoprivrede u BiH, Dom naroda PSBiH usvojio je sljedeće zaključke:

  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da se aktivnije angažuje na pravovremenom preduzimanju raspoloživih mjera zaštite domaćeg tržišta (sprečavanje prekomjernog uvoza, nelojalne konkurencije, kontrola ispravnosti uvoznih proizvoda i sl.), te da takve mjere preduzima isključivo u saradnji i koordinaciji sa svim zainteresiranim subjektima, u skladu s njihovim ustavnim i zakonskim nadležnostima.
  • Dom naroda PSBiH poziva sve nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini da, u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim nadležnostima, prioritetno povećaju izdvajanja za poljoprivredu, te da obezbijede njihovu transparentnu i efikasnu raspodjelu.
  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da preduzme sve raspoložive mjere u skladu s važećim ustavnim i zakonskim nadležnostima kako bi što prije došlo do usvajanja strateških dokumenata o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da hitno preduzme sve neophodne aktivnosti na uspostavljanju prihvatljivog modela operativne strukture za korištenje pretpristupne pomoći za poljoprivredu i ruralni razvoj.
  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da, u skladu sa ustavnim i zakonskim nadležnostima, koordinira sve subjekte u Bosni i Hercegovini u pravcu ispunjavanja obaveza iz Mape puta, s ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla na tržište Evropske unije, a prije svega izmjene zakona u oblasti veterinarstva, poljoprivrede i ruralnog razvoja i sigurnosti hrane.
  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da posredstvom upravnih organizacija u svom sastavu i Agencije za sigurnost hrane, te u saradnji s drugim nivoima vlasti, u skladu sa ustavnim i zakonskim nadležnostima, osigura dalji razvoj i jačanje inspekcijskih kapaciteta za potrebe kontrole uvoza, kao i domaće proizvodnje, s ciljem veće zaštite potrošača i eliminiranja nelojalne konkurencije.
  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da u izradu Godišnjeg izvještaja iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za BiH uključi sve aktere sa svih nivoa uprave u Bosni i Hercegovini, u skladu s njihovim nadležnostima prema Zakonu o poljoprivredi, ishrani i ruralnom razvoju BiH. Istovremeno, Dom naroda poziva aktere sa ostalih nivoa uprave u Bosni i Hercegovini da se maksimalno profesionalno i blagovremeno uključe u izradu Godišnjeg izvještaja, u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim nadležnostima.
  • Dom naroda PSBiH zahtijeva od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da prilikom dostavljanja Godišnjeg izvještaja iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za BiH za 2016. godinu dostavi i informaciju o realizaciji ovih zaključaka.


Dom naroda imenovao je Sanelu Salihović na poziciju članice Ureda za razmatranje žalbi BiH. 


Dom naroda PSBiH dao je saglasnost za ratifikaciju:

  • Protokola uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Bosne i Hercegovine, s jedne strane, i Evropskih zajednica i njihovih država članica, s druge strane, kako bi se uzelo u obzir pristupanje Republike Hrvatske Evropskoj uniji,
  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Narodne Republike Kine o uzajamnom ukidanju viza za nosioce diplomatskih pasoša, službenih pasoša i pasoša za javne poslove,
  • Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Rumunije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprečavanju utaje poreza u odnosu na poreze na dohodak,
  • Sporazuma o finansiranju programa aktivnosti prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora za 2015. godinu između Evropske komisije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore,
  • Dopune broj 1 Sporazumu o finansiranju koji se tiče državnog programa za Bosnu i Hercegovinu u okviru komponente programa IPA – pomoć u tranziciji i izgradnji institucija za 2013. godinu,
  • Sporazuma o zajmu (Projekat modernizacije drumskog sektora u Federaciji Bosne i Hercegovine) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj,
  • Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja, Bon, 23. juna 1979., i
  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Ruske Federacije o reguliranju obaveza bivšeg SSSR-a po obračunima u vezi s robnim prometom između bivšeg SSSR-a i bivše SFRJ. (kraj)  

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću