6.4.2017
Članovima komisija za finansije i budžet oba doma PSBiH prezentirana nova struktura izvještaja o finansijskoj reviziji
Članovima Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma PSBiH predstavnici Ureda za reviziju institucija BiH prezentirali su danas novu strukturu izvještaja o finansijskoj reviziji.
Prije početka prezentacije, učesnicima se obratio i predstavnik švedskog Ureda za reviziju Jan Ake Nilsson, koji je upoznao članove komisija o iskustvima švedskog Ureda i ureda drugih zemalja kada je riječ o reviziji usklađenosti i finansijskoj reviziji institucija.
Na prezentaciji je istaknuto da je mandat Ureda za reviziju institucija BiH revizija financijskih izvještaja te da, u skladu s tim, treba poštivati zakonske odredbe koje se tiču pregleda finansijskih izvještaja i pratećih računa s ciljem procjene da li su finansijski izvještaji pouzdani i da li bilansi u potpunosti odražavaju rezultate izvršenja budžeta. U skladu s tim, Ured za reviziju, obavljajući svoj primarni zadatak, mora primjenjivati INTOSAI standarde revizije i osigurati usklađenost sa ovim standardima (ISSAI).
Kako je rečeno, u svom poslu Ured procjenjuje i to da li rukovodioci institucija BiH primjenjuju zakone i propise i koriste sredstva za odgovarajuće namjene, odnosno provode reviziju usklađenosti. S tim u vezi, u procesu revizija usklađenosti u okviru revizije finansijskih izvještaja potrebno je posvetiti pažnju ključnim zakonima koji imaju utjecaj na finansijske izvještaje.
Prema riječima generalnog revizora Ureda za reviziju institucija BiH Dragana Vrankića, ključna su dva segmenta koja predstavljaju novinu u izvještajima Ureda - uvode se dva potpuno odvojena mišljenja, odnosno jedno za finansijske izvještaje i jedno za usklađenost. Drugi novi segment je da se u izvještaju o reviziji navode kriteriji, odnosno zakoni i drugi propisi koji imaju utjecaj na financijske izvještaje.
Kada je riječ o kriterijima za reviziju poručeno je da se, sa aspekta zakonitosti, treba pridržavati formalnih kriterija kao što su relevantni zakoni, propisi, odluke ili određeni dijelovi zakona jer predstavljaju odrednice na osnovu kojih se ocjenjuje ono što se revidira. Istovremeno, potrebno je poštivati opća načela finansijskog upravljanja i ponašanja javnih službenika u slučajevima kada ne postoje službeni kriteriji ili kada u zakonodavstvu postoje očiti nedostaci u pogledu primjene zakonskih odredbi u vezi s poslovima revizije. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |