MENI
4.4.2017.

Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ разговарали са високим званичницима ЕУ о питањима борбе против тероризма и насилног екстремизма

Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Босне и Херцеговине Сифет Поџић и чланови те Комисије Марио Караматић, Ханка Вајзовић и Шемсудин Мехмедовић разговарали су данас у Сарајеву са високом делегацијом Европске уније (ЕУ), предвођеном координатором ЕУ за борбу против тероризма Gillesom De Kerchoveom, о питањима борбе против насилног екстремизма и тероризма.

На састанку, у чијем раду су учествовали и замјеник предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ Младен Босић и шеф Делегације ЕУ у БиХ Lars Gunar Wigemark, разматрано је питање политичког опредјељења домаћих власти у вези са кључним питањима од значаја за борбу против тероризма и за унутрашњу безбједност ЕУ.

Чланови Заједничке комисије упознали су представнике ЕУ са активностима на плану превентивног дјеловања у борби против тероризма. Нагласили су да је ријеч о једном од кључних безбједносних изазова с којим се суочавају сви субјекти унутар безбједносног сектора и да је Заједничка комисија, током радних посјета, низа семинара, конференција и састанака са директорима безбједносних агенција и министром безбједности, била у позицији да стекне увид у стање у вези са питањем превентивног дјеловања и супростављања евентуалним носиоцима терористичког дјеловања и насилног екстремизма у БиХ.

Чланови Заједничке комисије нагласили су да су, посебно у периоду након терористичких аката у БиХ, инсистирали на унапређењу сарадње и подизању нивоа координације полицијских агенција у БиХ.

Учесници састанка заједнички су упозорили на чињеницу да дјеловање повратника са страних ратишта, радикализација и насилни екстремизам, као и недозвољена трговина оружјем представљају значајне пријетње безбједности наше земље.

Размотрене су и могућности интензивирања сарадње с институцијама БиХ на плану борбе против тероризма и насилног екстремизма. Наглашена је потреба успостављања партнерских односа између институција БиХ и ЕУ у овој области, узимајући у обзир чињеницу да је БиХ поднијела захтјев за чланство у ЕУ и да је Европска комисија у процесу израде мишљења о овом захтјеву. С тим у вези, институцијама БиХ препоручено је кориштење расположивих алата ЕУ, попут EUROPOL-а, EUROJUST-а, Мреже за подизање свијести о радикализацији (RAN), фондова из инструмената претприступне помоћи (IPA) и проведбе оквира Иницијативе Западног Балкана за борбу против тероризма. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу