MENI
3.3.2017

Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH Nikola Lovrinović učestvovao na 8. sastanku Parlamentarnog foruma za evropske integracije

Parlamentarni forum za evropske integracije, u čijem radu je učestvovao predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Nikola Lovrinović,  pozdravio je danas u Brčkom napore svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini da doprinesu pripremi odgovora na Upitnik Evropske komisije.

Učesnici 8. sastanka Parlamentarnog foruma za evropske integracije, tijela kojeg čine parlamentarne komisije/odbori za evropske integracije sa svih nivoa vlasti u BiH, izrazili su očekivanje da će odgovori na pitanja iz Upitnika biti zadovoljavajući i da će našoj zemlji omogućiti sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

Obraćajući se učesnicima Parlamentarnog foruma, gospodin Lovrinović govorio je o aktivnostima Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH, posebno naglasivši značajne rezultate serije okruglih stolova o izazovima u procesu evropskih integracija, koje je Zajednička komisija u prošloj godini organizirala širom naše zemlje.

Lovrinović se osvrnuo i na aktivnosti članova Delegacije PSBiH u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) između PSBiH i Evropskog parlamenta, izražavajući nadu da će u skorije vrijeme biti postignut dogovor o sadržaju Poslovnika POSP-a, čime će rad ovog tijela biti u potpunosti aktiviran.

U raspravi o aktuelnim pitanjima u procesu evropskih integracija BiH, u kojoj su učestvovali i članovi komisija/odbora za evropske integracije u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, u Skupštini Brčko Distrikta BiH, kao i predstavnici kantonalnih skupština, ukazano je na potrebu uspostavljanja svih struktura unutar dogovorenog mehanizma koordinacije u poslovima vezanim za proces integracija u Evropsku uniju.

U Zajedničkoj izjavi učesnici sastanka Parlamentarnog foruma podsjetili su na potrebu nastavka aktivnosti institucija izvršnih vlasti u BiH na provođenju akcionih planova za realizaciju Reformske agende, kao dokumenta kojim se unapređuje socijalno – ekonomski ambijent podsticajan za dalji ekonomski razvoj.

Parlamentarci sa svih nivoa vlasti podržali su i napore institucija izvršne vlasti u BiH na identifikaciji mjera koje je potrebno provesti u vezi sa utvrđenim stanjem i preporukama iz Izvještaja Evropske komisije za BiH za 2016. godinu.

Zajednička izjava, koja je rezultat ovog Parlamentarnog foruma, javnosti će biti dostupna nakon usaglašavanja i lektroriranja. (kraj) 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću