MENI
27.1.2017.

Чланови колегијума оба дома Парламентарне скупштине БиХ разговарали са извјестиоцем Европског парламента

Чланови колегијума домова Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) састали су се данас са извјестиоцем Европског парламента (ЕП) за БиХ Cristianom Dan Predom који их је упознао са процесом припреме Резолуције Европског парламента о Извјештају Европске комисије за БиХ за 2016. годину која би требала бити усвојена половином наредног мјесеца.

Господин Preda на данашњем састанку руководству домова ПСБиХ уручио је преглед до сада уложених амандмана на Нацрт извјештаја о Извјештају Комисије о Босни и Херцеговини за 2016. годину истичући да ће они бити усаглашавани до пленарне сједнице Европског парламента као и да ће о амандманима бити могуће расправљати и на сједници ЕП која се очекује 15. фебруара.

Чланови колегијума домова похвалили су рад на изради Нацрта извјештаја, међутим истовремено су упозорили да би олако усвајање неких амандмана могло погрешно приказати стање у БиХ и нарушити њену политичку стабилност. Тако је предсједавајући Представничког дома Шефик Џаферовић позвао европске парламентарце да учине све како би резолуција била одраз стварног стања и како би се избјегла својеврсна лобирања на основу којих би финални текст био нешто што одговара појединим а не свим странама у Босни и Херцеговини. Џаферовић је посебно указао на нејасноће и проблеме које могу изазвати амандмани у којима се говори о федерализму а да при томе пуно значење тог појма није појашњено.

Предсједавајући Дома народа Сафет Софтић је указао и на потребу да се на прави начин те у стварном а не пренаглашеном обиму говори о питању радикализације и тероризма како би евентуални дијелови резолуције који говоре о овим проблемима били утемељени на чињеницама. Он је такођер додао да ће Парламентарна скупштина БиХ чинити све да што прије ријеши питање имплементације пресуда Европског суда за људска права као и коначно разријеше проблеми око избора у Мостару.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Бариша Чолак данас је истакнуо да нико не доводи у питање потребу фокусирања на социјално-економске реформе, међутим, по њему, истовремено је нужно и систематски отклонити крупна политичка разилажења око пресуде Сејдић и Финци против БиХ, изборног закона као и избора делегата у федерални Дом народа. Господин Чолак апострофирао је и потребу да се нагласи нужност реформе у области правосуђа, прије свега Високом судском и тужилачком савјету као и Тужитељству због чега се споро процесуирају ратни злочини.

Говорећи о начину на који стране у Босни и Херцеговини виде приоритете и реформске потезе које би требало вући, замјеник предсједавајућег Представничког дома Младен Босић данас је рекао да је добро да разлике не постоје када се оцијењује да нема стварне и институционалне борбе против корупције. Уз то он је указао и на проблем непоштивања слободе медија у Босни и Херцеговини и озбиљност проблема са којима се сусрећу и јавни и комеријални информативни системи. Босић је такође изнио оцјену да се свјесно производе кризе кроз инсистирање на прошлости, борбама око датума умјесто да се бавимо стварним животним проблемима грађана.

Извјестилац Preda појаснио је механизам у оквиру којег се долази до коначних оцјена у Европском парламенту. Како је рекао, ставови се утврђују на основу компромиса и став о Босни и Херцеговини представљаће резултат уважавања мишљења већине земаља чланица ЕУ. (крај)

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу