MENI
18.11.2014.

Чланови делегације ПСБиХ др Данијела Мартиновић и Звонко Јуришић учествују на редовном Јесењем састанку ПДЦЕИ


Чланови делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) др Данијела Мартиновић и Звонко Јуришић учествују у Бечу на редовном Јесењем састанку Парламентарне димензије Централноевропске иницијативе (ПДЦЕИ), током којег се, поводом 25 година од оснивања ЦЕИ, разговара о резултатима и будућности ове међународне организације.

Учесницима скупа, у оквиру сесије посвећене резултатима и даљем путу ЦЕИ након 25 година постојања и дјеловања ове међународне организације, обратио се посланик у Представничком дому ПСБиХ Звонко Јуришић, који је у свом говору нагласио да се БиХ залаже и да ће своје активности и убудуће усмјеравати ка остварењу стратешких циљева ЦЕИ, међу којима су најважнији уједињавање Европе и међусобна помоћ земаља чланица ЦЕИ фокусирана на подршку мање развијеним земљама чланицама.

Током дана, у оквиру сесије посвећене програму рада ЦЕИ за наредне двије године, скупу ће се обратити и посланица у ПСБиХ др Данијела Мартиновић.

Говор господина Звонка Јуришића преносимо у цјелини:

"25 година ЦЕИ - достигнућа и даљи пут

За својих 25 година дјеловања Централноеуропска иницијатива (ЦЕИ) одиграла је значајну улогу политичког форума за регионалну сурадњу, који је допринио јачању односа међу земљама чланицама, те постао основни циљ и мисија ЦЕИ.

Босна и Херцеговина се залаже и своје активности усмјерава на остваривање стратешких циљева Централноеуропске иницијативе:
· кохезија и уједињавање Еуропе;
· фокусирање на сурадњу унутар ЦЕИ, нарочито на потпору у јачању капацитета мање развијених земаља чланица, које имају потребе за убрзаним развојем и обновом.


Такођер, остварује сарадњу са другим чланицама унутар сљедећих области:
· Конзултације о политичким питањима од заједничког интереса;
· Економска и техничка сурадња (БиХ поздравља развој нове концепције пословног развоја оријентираног на идентифицирање посебних потреба СМЕс-а и оних у тзв. крупној индустрији);
· Развој инфраструктуре у области транспорта, енергије, телекомуникација, пољопривреде (финанцирање пројеката из области инфраструктуре, транспорта, енергије, те потпора малим и средњим подузећима представља основну активност и додатну вриједност програма ЦЕИ);
· Јачање демократских институција и праћење људских права, укључујући права националних мањина, као и хуманитарна питања;
· Заштита околиша;
· Сурадња у области знаности и технологије, медија, културе, образовања, туризма (посебан значај КЕП програма - ЦЕИ Кноw-Хоw Еxцханге Программе);
· Прекогранична и међународна сурадња.

Осим тога, БиХ подржава улогу ЦЕИ у еуропском интеграцијском процесу и активно сурађује с низом међународних организација и институција, а посебно са:
- Еуропском банком за обнову и развој (ЕБРД) - сурадња између ЦЕИ и ЕБРД, која датира од 1993. године омогућила је извођење већег броја пројеката од стратешког значаја за земље ЦЕИ. Нарочито је значајна финанцијска потпора, коју је овим пројектима пружио ЦЕИ фонд;
- Економском комисијом Уједињених нација за Европу (УН/ЕЦЕ),
- Еуропском унијом (ЕУ),
- Црноморском зоном економске сурадње (БСЕЦ),
- Вијећем Еуропе, те
- Организацијом за сигурност и сурадњу у Еуропи (ОСЦЕ).

БиХ је у потпуности подржала ЦЕИ Агенду за 2014. - 2016. годину, посебно подручја сурадње подијељена у три тематска стуба, који покривају укупни спектар активности ЦЕИ: Према друштву темељеном на знању; према одрживој економији и према инклузивном друштву.
Значај Централноеуропске иницијативе је управо градјење капацитета држава, које још увијек нису чланице Еуропске уније, да се оспособе за убрзање реформи и што скорије приступање ЕУ.

У протеклих 25 година ЦЕИ је оправдала своје постојање и профилирала се у пројецт-ориентед организацију, која се бави кључним развојним питањима земаља чланица.

У оквиру ЦЕИ покренута је иницијатива за анализу ефикасности и функционирања многобројних регионалних иницијатива, а посебно након трансформације Пакта стабилности и формирања РЦЦ (Вијећа за регионалну сурадњу) са сједиштем у Сарајеву.

На темељу постигнутих резултата у недавној прошлости, ЦЕИ План активности пружа реалне, проведиве и кохерентне смјернице, чији је циљ ојачати предност организације, постављањем јасних и договорених приоритета за сваку област сурадње у коју је укључена Организација.

Документ се састоји од два дијела: 1. дио , "ЦЕИ стратешки приступ регионалној сурадњи", наводи четири стратешка циља, а то су:
- Подршка земаља чланица ЦЕИ на њиховом путу ка еуропским интеграцијама
- Промовирање прилагодбе ЦЕИ чланица ЕУ стандардима
- Провођење малих и средњих пројеката
- Отвореност у претворби конструктивних идеја у иновативне резултате

Босна и Херцеговина подржава, "ЦЕИ Агенду за 2014. - 2016.", у којој се наводи десет подручја сурадње према којима су државе чланице ЦЕИ одлучиле да усмјере будуће акције.

У складу са стратегијом Еуропа 2020., подручја сурадње подијељена су у три тематска стуба, који покривају укупни спектар активности ЦЕИ:
· Према друштву темељеном на знању
· Према одрживој економији
· Према инклузивном друштву

Земље чланице су се сложили да фокусирају ЦЕИ активности на ограничен број приоритета за сваку област активности пуним коришћењем ЦЕИ инструмената и алата за сурадњу. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу