14.12.2016.
Окончана 39. сједница Представничког дома
На 39. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, у другом читању, Приједлог закона о Буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2017. годину, чији је предлагач Предсједништво БиХ.
Дом је потврдио именовање Војина Мијатовића за замјеника министра цивилних послова у Савјету министара БиХ.
Усвојен је Извјештај Заједничке комисије оба дома за постизање идентичног текста Закона о измјенама и допунама Закона о удружењима и фондацијама БиХ, чији је предлагач Савјет министара БиХ.
Усвојен је Извјештај о извршењу Буџета институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2015. годину.
Усвојен је и Извјештај Канцеларије за ревизију институција БиХ о ревизији извршења Буџета институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2015. годину. Усвојен је и закључак којим се од Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ тражи да, до краја 2016. године, размотре Извјештај о ревизији извршења Буџета институција БиХ за 2015. годину и да заједно израде Програм активности и мјера које ће бити подузете у правцу превладавања недостатака у пословању изложених у ревизорским извјештајима и превентивних мјера којима ће спријечити понављање истих налаза у будућим извјештајима ревизије. У усвојеном закључку даље се наводи да Програм активности и мјера треба бити јавно објављен најкасније до краја фебруара 2017. године на интернетским страницама Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ, те у копији достављен ПСБиХ у истом року.
Усвојен је и закључак у којем стоји да се од Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ тражи да промптно приступе свеобухватној реализацији препорука ревизије које су садржане у тексту Извјештаја о ревизији извршења Буџета институција БиХ за 2015. годину, те да ПСБиХ доставе попуњену таблицу из Прилога 1. ових закључака најкасније до 1. марта 2017. године.
Такође је усвојен закључак којим се од Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ тражи да посебну пажњу посвете јачању система унутрашњих контрола те да, с циљем повећања ефикасности финансијског пословања и поузданости финансијских извјештаја, успоставе одговарајући систем унутрашњих контрола којима ће смањити ризик од понављања или појаве нових грешака у својем финансијском пословању.
Усвојено је Збирно мишљење Комисије за финансије и буџет Представничког дома ПСБиХ о ревизорским извјештајима о финансијском пословању институција БиХ за 2015. годину. Усвајањем Збирног мишљења, усвојена су 73 ревизорска извјештаја о финансијском пословању институција БиХ за 2015. годину, од којих:
a) 67 ревизорских извјештаја чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем“ и „позитивним мишљењем уз истицање предмета“ – Прилог 1. Збирног мишљења
b) 6 ревизорских извјештаја чије је финансијско пословање оцијењено ревизорским „мишљењем с резервом“ и „мишљењем с резервом уз истицање предмета“ – Прилог 2. Збирног мишљења
Дом је усвојио и закључак којим руководства 40 институција БиХ, чије је финансијско пословање у 2015. години оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем уз истицање предмета“, обавезује на подузимање свих потребних мјера из надлежности сваке институције посебно како би се избјегле даље посљедице појава на које је ревизија скренула пажњу при истицању предмета у „позитивном мишљењу“, а посебно да материјалност таквих налаза ревизије евентуално не прерасте у сличне или исте квалификације у сљедећем ревизорском извјештају.
Усвојен је и закључак којим се од Савјета министара БиХ тражи да посвети посебну пажњу јачању система унутрашњих контрола с циљем повећања ефикасности финансијског пословања и поузданости финансијских извјештаја, те да хитно размотри препоруке системског карактера наведене у тачкама 1. - 47. које су дате у Прилогу 3. Збирног мишљења, Системске мјере којима би се отклонили узроци понављања одређених ревизорских налаза према мишљењу Канцеларије за ревизију институција БиХ и приступи изради Програма активности и мјера Савјета министара БиХ на провођењу система препорука финансијске ревизије за 2015. годину. Како се наводи у усвојеном закључку, те активности провеле би се у циљу превладавања системаских недостатака у пословању изложених у ревизорском извјештају број: 01-16-1-2131/16 под називом Годишњи ревизорски извјештај за 2015. годину, као и да се приступи подузимању мјера којима ће се запријечити понављање идентичних налаза ревизије у будућим извјештајима финансијске ревизије.
Закључено је и то да је Програм активности и мјера наведен у претходној тачки 3. ових закључака потребно, најкасније до фебруара 2017. године, јавно објавити на интернетским страницама Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ, те у истом року копију доставити и ПСБиХ.
Усвојен је и закључак којим Савјет министара БиХ треба промтно приступити биљежењу подузетих активности и мјера у провођењу системских препорука изложених у ревизорском извјештају број: 01-16-1-2131/16 под називом Годишњи ревизорски извјештај за 2015. годину, те да ПСБиХ достави попис подузетих активности и мјера унесених у таблицу Прилога 3. ових закључака најкасније до 1. марта 2017. године.
Дом је закључио и то да Комисија за финансије и буџет користи таблицу из Прилога 3. ових закључака за даље шестомјесечно праћење напретка у провођењу системских препорука и о томе редовно извјештава Представнички дом ПСБиХ.
Представнички дом ПСБиХ, такође, од Савјета министара БиХ тражи да, најкасније до краја 2016. године, размотри ревизорске извјештаје за 2015. годину за Агенцију за идентификационе исправе, евиденцију и размјену података БиХ, Министарство одбране БиХ, Министарство комуникација и транспорта, Министарство иностраних послова БиХ, Државну регулативну агенцију за радијацијску и нуклеарну безбједност БиХ и Управу за индиректно опорезивање БиХ, те да успостави одговарајући надзор над реализацијом ових закључака.
Закључено је и то да се од Агенције за идентификацијске исправе, евиденцију и размјену података БиХ, Министарства одбране БиХ, Министарства комуникација и транспорта БиХ, Министарства иностраних послова БиХ, Државне регулативне агенције за радијацијску и нуклеарну безбједност БиХ и Управе за индиректно опорезивање БиХ тражи да свака институција засебно посвети посебну пажњу даљем јачању свог система унутрашњих контрола с циљем повећања ефикасности финансијског пословања и поузданости финансијских извјештаја.
Усвојен је и закључак којим се од Агенције за идентификацијске исправе, евиденцију и размјену података БиХ, Министарства одбране БиХ, Министарства комуникација и транспорта БиХ, Министарства иностраних послова БиХ, Државне регулативне агенције за радијацијску и нуклеарну безбједност БиХ и Управе за индиректно опорезивање БиХ тражи да свака институција приступи изради засебних програма активности и мјера на провођењу препорука финансијске ревизије за 2015. годину у циљу превладавања недостатака у пословању изложених у ревизорском извјештају за 2015. годину, те приступи подузимању мјера којима ће се запријечити понављање идентичних налаза ревизије у будућим извјештајима финансијске ревизије.
Закључено је и то да је шест засебних програма активности и мјера наведених у претходном закључку потребно јавно објавити најкасније до краја фебруара 2017. године на интернетским страницама сваке од наведених шест институција засебно, те копије тих програма у истом року доставити и ПСБиХ.
Усвојен је и закључак да свака од наведених шест институција БиХ треба промтно приступити биљежењу подузетих активности и мјера у провођењу препорука изложених у ревизорским извјештајима за 2015. годину, те ПСБиХ доставити попис подузетих активности и мјера унесених у таблице из Прилога 2. ових закључака (свака институција засебно, према припадајућој таблици) најкасније до 1. марта 2017. године.
Закључено је и то да ће, у циљу континуираног провођења парламентарног надзора, Комисија за финансије и буџет Представничког дома ПСБиХ користити таблице из Прилога 2. ових закључака за даље шестомјесечно праћење напретка у провођењу препорука ревизије даних у извјештајима за Агенцију за идентификацијске исправе, евиденцију и размјену података БиХ, Министарство одбране БиХ, Министарство комуникација и траспорта БиХ, Министарство иностраних послова БиХ, Државну регулативну агенцију за радијацијску и нуклеарну безбједност БиХ и Управу за индиректно опорезивање БиХ, те да ће о томе редовно извјештавати Представнички дом ПСБиХ.
Усвојен је и закључак којим се буџетски корисници, који у ревизорским извјештајима имају „мишљење с резервом и скретање пажње“, „мишљење с резервом“, као и оне за које се ревизија суздржала од давања мишљења, обавезују да направе план отклањања уочених недостатака и исти у року од 60 дана образложе на сједници Представничког дома ПСБиХ.
Усвојен је и закључак у којем стоји да се сви ревизорски извјештаји прослиједе Тужилаштву БиХ на разматрање и оцјену. Како се даље наводи у усвојеном закључку, од Тужилаштва БиХ тражи се да, у року од 120 дана, обавијести ПСБиХ о ставовима у вези са прослијеђеним ревизорским извјештајима.
На крају, усвојен је и закључак којим ПСБиХ позива институције система за провођење закона да покрену питање одговорности оних који су допустили да се буџетски новац троши без финансијске дисциплине, нетранспарентно и незаконито.
Усвојена је иницијатива посланика Дениса Бећировића којом се Савјет министара БиХ задужује да, најкасније у року од 90 дана од дана усвајања ове иницијативе у Представничком дому ПСБиХ, припреми и у парламентарну процедуру достави Приједлог закона о награди Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења БиХ (ЗАВНОБиХ).
Усвојена је и посланичка иницијатива Борислава Бојића која гласи: “Задужује се Институција омбудсмана за људска права БиХ да изради посебан извјештај о изгледу, употреби и заштити државних, односно службених обиљежја у БиХ“.
Није усвојена посланичка иницијатива Дениса Бећировића која гласи: “Задужује се Савјет министара БиХ да, најкасније у року од шест мјесеци од дана усвајања ове иницијативе у Представниичком дому ПСБиХ, припреми и у парламентарну процедуру достави измјене и допуне Изборног закона БиХ којима се прописује да изабрани члан Предсједништва БиХ не смије бити члан политичке странке, односно да по ступању на дужност подноси оставку на страначке дужности, те о томе обавјештава ПСБиХ“.
За наредну сједницу Дома одгођено је изјашњавање о ранг – листи за чланове Управног одбора Јавног радио – телевизијског сервиса БиХ из реда бошњачког, хрватског и српског народа, коју је доставила Регулаторна агенција за комуникације БиХ.
Дом је дао сагласност за ратификовање:
- Споразума о оперативној и стратешкој сарадњи између Босне и Херцеговине и Канцеларије Европске полиције;
- Додатног протокола уз Конвенцију Савјета Европе о спречавању тероризма;
- Паришког споразума уз Оквирну конвенцију Уједињених нација о климатским промјенама;
- Уговора број 1 о Амандману на Уговор о зајму, потписан 27. октобра 2011. (Сарајево – Пројект градских прометница) између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој;
- Споразума између Савјета министара Републике Албаније, Савјета министара Босне и Херцеговине, Владе Републике Македоније, Владе Црне Горе, Владе Републике Србије и Владе Републике Словеније о успостави балканских медицинских снага;
- Уговора о зајму (Цесте ФБиХ – Поправак након поплава и модернизација) између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој;
- Споразума о гранту Траст фонда за Глобалне еколошке капацитете и Посебног фонда за климатске промјене (Пројект управљања сливом ријеке Дрине на западном Балкану) између Босне и Херцеговине и Међународне банке за обнову и развој;
- Амандмана бр. 1 на Уговор о финансирању између Босне и Херцеговине и Републике Српске и Европске инвестицијске банке закључен 22. септембра 2010. у Луксембургу/Сарајеву – Водовод и канализације РС-а (ФИ – 25.471);
- Споразума о гранту за Државни пројект стамбеног збрињавања између Развојне банке Савјета Европе и Босне и Херцеговине у вези с Регионалним стамбеним програмом;
- Споразума између Европске уније и Босне и Херцеговине о учешћу Босне и Херцеговине у програму „Европа за грађане“. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |