MENI
6.12.2016.

У Сарајеву почело заједање Парламентарне скупштине Централноевропске иницијативе

Под предсједавањем Босне и Херцеговине, данас је у Сарајеву почело засједање Парламентарне скупштине Централноевропске иницијативе (ПСЦЕИ) посвећено стратегији за превенцију и борбу против тероризма у свјетлу миграционе кризе.

Отварајући засједање, учеснике и госте поздравила је предсједавајућа Делегације Парламентарне скупштине БиХ (ПСБиХ) и предсједавајућа Парламентарне димензије ЦЕИ госпођа Моника Томић, која је изразила наду да ће парламенарци из земаља чланица ЦЕИ, под предсједавањем наше земље, пронаћи заједничке одговоре на глобалне проблеме миграција и тероризма.

Учеснике засједања поздравио је и предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Младен Босић, који је оцијенио да је ЦЕИ, коју чини 10 земаља чланица Европске уније (ЕУ) и 8 земаља које нису чланице ЕУ, данас моћна и јака међународна организација која се залаже за проширење ЕУ и јачање регионалне сарадње у Европи.

Износећи оцјену да је процес европских интеграција кључан за стабилност цијелог нашег региона, Босић је изразио увјерење да ће дјеловање парламентарне дипломатије у оквиру ПСЦЕИ наставити да отвара врата земљама Западног Балкана на путу ка ЕУ.

Осврћући се на најаве из ЕУ о могућем поновном увођењу квазивизног режима за грађане у земљама Западног Балкана, предсједавајући Представничког дома ПСБиХ упозорио је да је ријеч о опасној ситуацији и погрешној поруци за све земље у овој регији.

Према Босићевим ријечима такве најаве представљају директну посљедицу актуелне миграционе кризе за коју, како каже, треба тражити заједничка европска рјешења. „Увјеравам вас да људи са ових простора желе да буду дио ЕУ и да нису никаква пријетња за ЕУ“, поручио је Босић и додао да земље чланице ЦЕИ из Сарајева треба да пошаљу поруку да ће Европа бити безбједна онолико колико сви, укључујући и земље Западног Балкана, буду заједнички дјеловали на тражењу рјешења за проблеме избјегличке кризе и терористичке пријетње.

У уводном дијелу пленарне сједнице учесницима се обратио и министар безбједности БиХ Драган Мектић, који је рекао да је наша земља усвојила Стратегију за превенцију и борбу против тероризма која садржи репресивне и превентивне мјере. Према Мектићевим ријечима, БиХ је, у оквиру репресивних мјера, већ процесуирала око 40 лица која су се вратила са ратишта у Сирији и Ираку, што је, како је навело, дало позитивне резултате јер у посљедњих шест мјесеци из БиХ нису забиљежени одласци на страна ратишта.

С актуелним реформама у БиХ на путу ка ЕУ учеснике засједања упознао је помоћник министра иностраних послова БиХ Амер Капетановић, који је рекао да ће наша земља, након што оконча предсједавање ЦЕИ, остати посвећена вриједностима ове међународне организације и наставити да буде промотер снажније сарадње земаља региона Западног Балкана. „ЦЕИ за нас јесте и биће платформа за бољу Европу и бољи регион“, рекао је Капетановић.

Данашње засједање, након којег ће БиХ предсједавање ЦЕИ предати Бјелорусији, биће окончано усвајањем Завршне декларације у којој ће ПСЦЕИ позвати земље чланице и институције ЕУ да наставе блиску сарадњу са земљама чланицама ЦЕИ с циљем наставка помоћи земљама у процесу проширења да достигну европске стандарде и убрзају пут ка ЕУ. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу