MENI
5.12.2016

Članica Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH Nermina Kapetanović učestvovala na tematskoj sjednici povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

Članica Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Nermina Kapetanović učestvovala je na tematskoj sjednici koju je, povodom 3. decembra – Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koju je danas organiziralo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Obraćajući se prisutnima, gospođa Kapetanović istaknula je da osobe s invaliditetom moraju biti u mogućnosti ispuniti svoju ulogu u društvu i učesvovati u svim društvenim aktivnostima na ravnopravnoj osnovi s drugima. S tim u vezi, rekla je gospođa Kapetanović, važno je fokusirati se na sposobnosti, a ne na invaliditet pojedinca.  

Članica Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH u svom obraćanju podsjetila je na to da je BiH 2009. godine ratificirala UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, a ista je stupila na snagu u aprilu 2010. godine. Ratificiranjem međunarodnih konvencija i standarda koji su sastavni dio Ustava BiH, naša zemlja preuzela je obavezu izvještavanja komiteta UN-a o primjeni i postignutom napretku u pojedinim oblastima, poručila je gospođa Kapetanović.

Osvrćući se na Izvještaj Evropske komisije o napretku BiH, gospođa Kapetanović naglasila je kako je u njemu navedeno da prava osoba s invaliditetom još uvijek nisu efikasno zaštićena, te da pristup zasnovan na statusu i dalje dovodi do značajnijih finansijskih nejednakosti među različitim kategorijama, čineći ovu kategoriju društva veoma ranjivom.

Kada je riječ o arhitektonskoj i komunikacijskoj pristupačnosti za osobe s invaliditetom, kao jednoj od tema današnje sjednice, članica Zajedničke komisije naglasila je da je Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH sačinila Specijalan izvještaj o pravima osoba s invaliditetom, u kojem je konstatirana nemogućnost pristupa javnim objektima koji bi trebali služiti zadovoljenju raznovrsnih potreba osoba s invaliditetom. S tim u vezi, rekla je gospođa Kapetanović, Institucija ombudsmana početkom 2015. godine po službenoj dužnosti pokrenula je istragu čiji je osnovni zadatak bio da se utvrdi stepen pristupa osoba s invaliditetom zgradama u kojima su smještena zakonodavna tijela svih nivoa vlasti u BiH.

Na sjednici je zaključeno da je potrebno razvijati partnerstvo između institucija vlasti i organizacija osoba s invaliditetom, lobirati i ponovno inicirati donošenje zakona o organizacijama osoba s invaliditetom na entitetskom nivou, kao i donošenje registra o organizacijama osoba s invaliditetom, te uspostaviti tijelo koje bi se bavilo pitanjima iz oblasti invaliditeta. Zaključeno je i to da je neophodno jačati partnerske odnose i rad na projektima i projektnim aktivnostima, kako kroz zajedničko djelovanje osoba s invaliditetom  tako i kroz jedinstven nastup prema vlastima, s ciljem rješavanja pitanja iz oblasti invaliditeta. (kraj)   


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću