MENI
17.11.2016.

Одржана 29. сједница Уставноправне комисије Дома народа

На 29. сједници Уставноправне комисије Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) подржан је, са девет усвојених амандмана, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о удружењима и фондацијама БиХ, чији је предлагач Савјет министара БиХ. Усвојен је и закључак којим се Дому народа ПСБиХ предлаже да задужи Савјет министара БиХ да формира радну групу, коју ће чинити представници Законодавно – правног сектора Секретаријата ПСБиХ и Канцеларије за законодавство Савјета министара БиХ, ради анализе стања поводом ситуације и проблема који настају у законима који су донесени прије ступања на снагу Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама БиХ. 

Подржан је, са шест усвојених амандмана, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о управи, чији је предлагач Савјет министара БиХ. Усвојен је и закључак којим се Дому народа ПСБиХ предлаже да Колегијуму Дома наложи да убудуће све приједлоге закона, поред Законодавно – правног сектора Секретраијата ПСБиХ, доставља и Одјелу за лекторисање Информационо – документационог сектора Секретаријата ПСБиХ ради давања мишљења о језичкој исправности приједлога закона. У усвојеном закључку даље се наводи да би, у случају да Одјел за лекторисање уочи недостатке у предложеном законском акту, Колегијум Дома приједлог закона вратио предлагачу на дораду. 

Комисија је обавила расправу и упутила у даљу парламентарну процедуру Годишњи извјештај Високог судског и тужилачког савјета БиХ за 2015. годину. Усвојен је и закључак којим се Дому народа предлаже да задужи Министарство правде БиХ да у парламентарну процедуру упути потребне измјене и допуне законских приједлога или упути нови законски приједлог којим ће се регулисати и јавности учинити доступним имовински картони носилаца правосудних функција у правосудним институцијама БиХ. 

Подржана је Информација о стању билатералних споразума о примјени Споразума о питањима сукцесије. Усвојен је и закључак којим се Дому народа ПСБиХ предлаже да Министарство правде БиХ задужи да интензивира активности на закључивању билатералних уговора о имовинско - правним питањима с осталим државама насљедницама бивше СФРЈ. 
Комисија је размотрила Захтјев Уставног суда БиХ за изјашњење о Захтјеву посланика у Народној скупштини Републике Српске за оцјену уставности Закона о проглашењу 1. марта Даном независности Републике Босне и Херцеговине с Уставом БиХ и Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода. Након обављене расправе, Комисија је констатовала сљедеће: 

  • Закон о 1. марту донијела је Скупштина Републике Босне и Херцеговине 28. фебруара 1995. године. 
  • Указ о проглашењу закона, којим се 1. март проглашава Даном независности Босне и Херцеговине и државним празником, потписао је предсједник Предсједништва Републике Босне и Херцеговине Алија Изетбеговић 6. марта 1995. године, тачно три године након што је Републичка изборна комисија Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине потврдила резултате референдума о одређивању статуса БиХ.
  • Закон о проглашењу 1. марта Даном независности Босне и Херцеговине објављен је у Служеном листу БиХ, број 9/95.
  • Одредбом Анекса II. 2. (пријелазне одредбе) Устава Босне и Херцеговине прописано је да сви закони, прописи и судски пословници који буду на снази на територију БиХ када Устав ступи на снагу, остају на снази у оној мјери у којој се не косе са Уставом Босне и Херцеговине све док надлежно владино тијело БиХ не одреди другачије. 
  • Уставни суд БиХ примио је 19. октобра 2016. године захтјев посланика Народне скупштине Републике Српске за оцјену уставности наведеног закона. 
У вези са горе наведеним, одлучено је да о наведеним чињеницама Уставноправна комисија Дома народа ПСБиХ упозна Уставни суд БиХ који ће, у складу са својим надлежностима, одлучити о усаглашености предметног закона са Уставом БиХ. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу