MENI
13.10.2016.

Делегација ПСБиХ учествовала на октобарском засједању ПС Савјета Европе

Делегација Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ), коју су чинили предсједавајући Делегације Сенад Шепић и чланови Делегације Борјана Кришто, Младен Босић, Милица Марковић и Дамир Арнаут, учествовала је ове седмице у Стразбуру у раду четвртог дијела редовног годишњег засједања ПССЕ.

Октобарско засједање ПССЕ обиљежила је расправа о политичким посљедицама сукоба у Украјини и правним лијековима за кршење људских права у областима које нису под контролом украјинских власти, као и расправа о заштити малољетних лица без пратње у Европи у оквиру мигрантске кризе, те правима дјетета у вези са сурогат - материнством.

Учесницима засједања обратио се предсједник Републике Француске Francois Hollande, који је нагласио да његова земља снажно подржава рад Савјета Европе и изразио увјерење да Савјет Европе подржава напоре које Француска улаже у промовисање мира, слободе и демократије. Говорећи о бројним изазовима с којима се Европа данас суочава, предсједник Француске посебно је издвојио тероризам, мигрантску и избјегличку кризу, те ситуацију у Украјини. Предсједник Hollande такође се осврнуо и на ситуацију у Турској, сукоб у Сирији, те на сарадњу са Русијом, наглашавајући значај дијалога, одговорности и мира.

Посланицима су се обратили и министар иностраних послова Савезне Републике Њемачке Frank – Walter Steinmeier и министар иностраних послова Републике Турске Mevlut Cavusoglu, о чијој се земљи и ситуацији након недавног покушаја државног удара такође расправљало током октобарског засједања ПССЕ. 
  
На приједлог члана аустријске делегације Stefana Schennacka, ПССЕ је усвојила Резолуцију број 2130, у којој је наглашено да су панамски папири довели до пада повјерења у демократски, финансијски и порески систем у цјелини, стварајући пријетњу основним вриједностима европског друштва, укључујући фискалну и социјалну правду. Изражена је, такође, забринутост због обима избјегавања и утаје пореза, па и пореских превара у савременим друштвима, те наглашен значај права приступа информацијама, заштите звиждача, као и постојања већих етичких стандарда у политици и пословању.

Предсједник ПССЕ Pedro Agramunt овогодишњу награду „Vaclav Havel“ додијелио је Nadiji Murad, припадници јазидског народа која је успјела да побјегне из заробљеништва ИСИС-а и да потом скрене пажњу свјетске јавности на проблеме и прогон јазидске заједнице. Награда за људска права „Vaclav Havel“ успостављена је прије четири године и додјељује се за изузетне доприносе у области очувања и промоције људских права. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу