MENI
20.2.2015.

Учесници Зимског засједања ПСОЕБС-а позвали све стране у сукобу у Украјини да поштују примирје и сарађују са посматрачком мисијом


У Бечу данас завршава 14. редовно Зимског засједање Парламентарне скупштине Организације за европску безбједност и сарадњу (ПСОЕБС), у чијем раду је учествовао и Лазар Продановић, члан Сталне делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине у ПСОЕБС.

Током тродневног засједања, 250 посланика из 57 земаља чланица, расправљало је о најважнијим безбједносним изазовима са којима се свијет тренутно суочава.
Засједање је почело Медитеранским форумом, на коме се дискутовало о питањима миграција, пријетњама насилног екстремизма, као и о проблемима насталим након арапског прољећа и нових израелско – палестинских сукоба.

У пленарном дијелу засједања учесницима се обратио предсједавајући ОЕБС-а и министар иностраних послова Србије Ивица Дачић, који је, у осврту на кризу у Украјини, позвао све стране да се у потпуности придржавају договореног Пакета мјера за примјену Споразума из Минска. Дачић је апеловао на све стране да се уздрже од било какве акције која би могла да угрози примирје на истоку Украјине, које је на снагу ступило 15. фебруара. На поштовање примирја и примјену Споразума из Минска позвао је у свом обраћању и предсједавајући ПСОЕБС-а Ilkka Kanerva. Током дискусије о овом питању истакнуто је да прилика за мирно рјешење сукоба не би смјела да буде пропуштена. Закључено је да је, како би подршка ОЕБС-а била ефикасна, неопходно да све стране блиско сарађују са Специјалном посматрачком мисијом, поштују и обезбиједе њену безбједност, те несметан приступ и слободу кретања посматрачима на терену.

Одржане су и сједнице сва три општа комитета ПСОЕБС-а, на којима су учесници недвосмислено осудили недавне терористичке нападе у Француској и Копенхагену. Они су истакли да је потребна једногласна осуда свих облика тероризма уз истовремено обезбјеђење услова да наша друштва остану уједињена против покушаја стварања подјела на основу вјерске, културне, етничке, националне и расне припадности.

Посебна пажња посвећена је и феномену страних бораца – терориста, као и насилном екстремизму и радикализму који воде тероризму, а посебно радикализацији младих и жена.

Закључено је да се не смије занемарити и шире стратешко сагледавање европске безбједности и значаја поштовања наших заједничких вриједности и принципа, те наглашено да је улога ОЕБС-а у том смислу и даље од кључног значаја. (крај)



ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу