MENI
10.11.2010.

ГОВОР ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋЕГ ДОМА НАРОДА, ДУШАНКЕ МАЈКИЋ НА МЕЂУПАРЛАМЕНТАРНОМ ФОРУМУ ЗА НАУКУ, ТЕХНОЛОГИЈУ И ИНОВАЦИЈЕ



Предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Душанка Мајкић обратила се данас учесницима Међупарламентарног форума за науку, технологију и иновације за медитеранску регију који се у организацији Парламентарне скупштине Медитерана и UNESCO-а одржава у Паризу. Говор гђе Мајкић преносимо у цјелости:            

"Поштовани предсједавајући,
Поштоване даме и господо,
Веома сам задовољна што у име Босне и Херцеговине присуствујем  Међупарламентарном форуму за науку, технологију и иновације за медитеранску регију, која се одржава у репрезентативном сједишту UNESCO-а.

Морам истаћи да бих подржала сваку иницијативу Парламентарне скупштине Медитерана која је на путу стварања нових и садржајнијих веза између земаља чланица. Свакако, од кључног значаја на том путу је успостављање домена науке, технологије и иновација у регији, гдје смо као парламентарци спремни урадити на најбољи начин свој дио посла. 
 Босна и Херцеговина као и многе друге земље медитеранске регије очекује да путем науке, технологије и иновација побољша свој економски положај, смањи сиромаштво, унаприједи социјални статус својих грађана. Зато је ова иницијатива ПАМ-а и UNESCO подржана од БиХ. Посве је јасно да ако се неразвијене и недовољно развијене земље не успију изборити са овим изазовима, ако им  у томе не помогну развијене земље, неравнотежа у области истраживања и примјене науке  и технологија ће учинити непремостиве удаљености између земаља чланица наше регије .

Поштоване даме и господо,

По доласку у Париз сачекала ме је радосна вијест. Босни и Херцеговини ( и Албанији) одобрен је безвизни режим. Од 1. јануара 2011.године грађани БиХ ће моћи путовати у земље Европске уније. То је уједно и шанса за велики број младих и образованих људи да се упознају са управљањем у области науке, технологије и иновација, те да властитим доприносом смање јаз између развијених и  земаља у развоју.
Иницијатива ПАМ-а и UNESCO-а за заједнички приступ земаља чланица медитеранске регије  науци, технологији и иновацијама је јединствена шанса за Босну и Херцеговину али и друге земље Медитерана које су стагнирале у развоју у посљедњих 20 година. Ово је уједно шанса да се то стање почне мијењати. 
 У складу с тим, сматрам да је у оквиру Парламентарне скупштине Медитерана потребно предузети активности које би водиле ка реконструкцији научноистраживачког потенцијала и  реинтеграцији истраживачког простора. Ту првенствено мислим да треба сачинити политику дјеловања  у области науке, технологије и иновација, али и утврдити оквире, инструменте и приоритете за  имплементацију тих политика.
Подржавамо успостављање регионалног форума за научну политику с циљем размјене искустава и информација о прављењу политика из области науке, технологије и иновација, подржавајући јачање капацитета парламентарних комисија за науку и сличне области.
Иако економска криза и даље не посустаје, иако њен крајњи домет и обим тешко ко може  да предвиди, подсјетимо се једног  сјајног  правила: у тешким временима на  површину испливавају оригиналан приступ, иновативна рјешења и смјели потези. Иницијатива ПАМ-а је сасвим оригинална у приступу. Недостају нам још иновативна рјешења и смјели потези за испуњење наше мисије.
Парламентарна скупштина БиХ усвојила је Оквирни закон о основама научно-истраживачке дјелатности и координације унутрашње и међународне научно-истраживачке сарадње у БиХ. Закон је оквирни с обзиром да је научно-истраживачка област у надлежности ентитета БиХ, а на државном нивоу се врши само координација.
 О чему говори овај закон?? Овим законом утврђује се слиједеће: посебан интерес у области науке и технологије у БиХ, основни принципи научно-истраживачке дјелатности, остваривање међународне научно-истраживачке сарадње и научно-истраживачке сарадње унутар БиХ, начин остваривања координације институција надлежних за област науке и технологије, формира се савјет за науку БиХ, успоставља се координација информационим системом за област научно-истраживачке дјелатности у БиХ.
У складу са одредбама наведеног закона, на нивоу Савјета министара БиХ као представника извршне власти, у оквиру Министарства цивилних послова формиран је  „Савјет за науку“  који има предсједника и 12 чланова. Министарство цивилних послова надлежно је и за остваривање међународне сарадње БиХ у области научно-истраживачке дјелатности.
Поред тога, Министарство цивилних послова врши именовање представника БиХ на званичне конференције на којима учествује БиХ а на којима се разматрају питања везана за развој науке и технологије у међународним тијелима и организацијама.
Такође, Министарство најмање једном годишње расписује конкурс за додјелу средстава за суфинансирање међународних научно-истраживачких пројеката и сарадњи од значаја за БиХ.

Поштоване даме и господо,
Морамо имати храбрасти и наметнути ова питања која су од фундаменталног значаја за будућност не само БиХ. Мислим да ће овај форум помоћи у  томе. Излагања и закљућци које ћемо данас  донијети – афирмисаће положај и улогу науке, технологија и иновација. Ово ће нас потакнути да ту мисију ширимо у свакој прилици и на сваком мјесту. У Босни и Херцеговини али и у многим земљама Медитерана ствари се рјешавају спорије и уз врло компликоване механизме политичког одлучивања. Ипак, увјерена сам да ћемо успјети пронаћи одговоре на све те изазове. Од нас зависи колико ћемо у томе успјети. Хвала на пажњи." (kpaj)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу