MENI
26.3.2015.

Посланик у Представничком дому ПСБиХ Борислав Бојић обратио се учесницима Конференције о примјени Европске конвенције о људским правима у Бриселу


Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Борислав Бојић, као члан државне делегације, учествује у раду Конференције “Имплементација Европске конвенције о људским правима: наша заједничка одговорност”, која се данас и сутра одржава у Бриселу у оквиру белгијског предсједавања Савјетом Европе. Иначе, у својству министра правде БиХ овом скупу присуствује и предсједавајући Дома народа, Бариша Чолак.

Циљ одржавања дводневне конференције јесте потврда опредјељења држава чланица Савјета Европе да наставе да буду гаранција за заштиту људских права прокламованих Европском конвенцијом о људским правима и основним слободама и њеним протоколима. Истовремено чланови државних делегација земаља чланица Савјета Европе разговараће и о очувању независности Европског суда за људска права, као и о побољшању примјене Европске конвенције с циљем што ефикаснијег извршења пресуда Европског суда за људска права.

У свом обраћању учесницима конференције посланик Борислав Бојић посебно се осврнуо на пресуду Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету Сејдић и Финци против БиХ, као и на напоре које је БиХ чинила како би се пресуда имплементирала. У процесу имплементације те пресуде Бојић се посебно осврнуо на рад Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ за спровођење пресуде Европског суда.

Он је такође истакнуо да се БиХ обавезала да ће обезбиједити остварење највишег нивоа заштите међународно признатих људских права и основних слобода. Упознао је учеснике да је чланом II Устава БиХ утврђено да ће се права и слободе, предвиђене Европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода и пратећим протоколима, директно примјењивати у правном систему БиХ, те да им је дат приоритет над осталим домаћим прописима.

БиХ је ратификацијом Конвенције и свих њених протокола преузела обавезе поштовања релевантних стандарда људских права и основних слобода, поручио је посланик Бојић.

Другог дана Конференције предвиђено је усвајање политичке декларације о потреби побољшања имплементације како одредби Конвенције, тако и ефикасности извршења пресуда Европског суда за људска права. (крај)

Говор посланика у Представничком дому ПСБиХ Борислава Бојића на Конференцији „Имплементација Европске конвенције о људским правима: наша заједничка одговорност“

"Имам велику част и задовољство, као представник Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине и предсједавајући Заједничке комисије за људска права, учествовати у раду ове веома значајне Конференције.

Босна и Херецговина се обавезала да ће осигурати остварење највишег нивоа заштите међународно признатих људских права и основних слобода. Чланом ИИ Устава БиХ утврђено је да ће се права и слободе предвиђене Европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода и пратећим протоколима директно примјењивати у правном систему БиХ, те је истима дат приоритет над осталим домаћим прописима.

Босна и Херцеговина је ратификацијом Конвенције и свих њених протокола преузела обавезе поштовања релевантних стандарда људских права и основних слобода.
При Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине, као механизми за заштиту људских права функционишу: Заједничка комисија за људска права, Комисија за остваривање равноправности сполова, Вијеће националних мањина, Парламентарни војни повјереник, Одбор за жалбе грађана на рад полицијских службеника у полицијским тијелима БиХ.

Заједничка комисија за људска права, разматра питања која се односе на: остваривање људских права и основних слобода, загарантираних Уставом и законодавством БиХ, од државних органа, јавних институција и организација које обављају јавна овлаштења, у случајевима које изнесе Омбудсмен, грађани и ентитети, те о томе обавјештава домове; затим на држављанство; имиграцију, избјеглице и азил; провођење анекса 6. и 7. Опћег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини; развој и проблеме у реализацији и заштити људских права и слобода, те мјере за њихову ефикаснију заштиту.

Комисија такођер разматра питања која се односе на приједлоге које доставе грађани, уз обавјештавање подносиоца о исходу; петиције у вези с повредама људских права и основних слобода, усвајајући одговарајуће мјере и обавјештавајући подносиоца и домове о усвојеним одлукама.

Тужбе које се подносе против БиХ, се у највећој мјери односе на неизвршавање пресуда домаћих судова, којима се досуђује накнада ратне штете,затим на проблеме несталих особа, на протјеривање странаца, на поврат старе девизне штедње, на поврат војних станова, на дискриминацију везану за могућност кандидирања за члана Предсједништва БиХ и Дома народа Парламентарне скупштине БиХ.

Против БиХ, је поднесено укупно 1300 тужби, донесене су 34 пресуде против БиХ, а БиХ је извршила 14 пресуда. Комитет замјеника министара је до сада у односу на БиХ усвојио четири коначне резолуције о извршењу пресуда Суда.

Уред заступника Вијећа министара БиХ пред Европским судом за људска права, просљеђује пресуду на извршење оном нивоу власти, чији су надлежни органи својим поступањем или примјеном релевантног законодавства одговорни за утврђену повреду права.

Једна од пресуда, која још није извршена је и Пресуда у предмету Сејдић и Финци против БиХ.

Велико Вијеће Европског суда за људска права у Стразбуру је у предмету Сејдић и Финци против Босне и Херцеговине, у децембру 2009., донијело Пресуду којом је утврђено, да су одређене одредбе Устава БиХ, дискриминаторне и у супротрности са Европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода и то: Протокол број 1. и Протокол л2., када је у питању избор за Дом народа Параламентарне скупштине БиХ и Предсједништво БиХ.

Од тада па до данас БиХ, чинила је напор како би се Пресуда имплементирала. Вијеће министара БиХ је 2010., формирало Интересорну радну групу, са задатком да сачини амандмане на Устав БиХ и Изборни закон БиХ. Међутим, нису завршили посао, нису сачинили амандмане, нити су постигли политичку сагласност.
Након тога је Парламентарна скупштина БиХ, крајем 2011. основала Привремену заједничку комисију оба дома за спровођење ове Пресуде.

У складу с Пресудом Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету Сејдић и Финци против Босне и Херцеговине, задаци Привремене комисије били су да:
a) припреми приједлоге амандмана на Устав Босне и Херцеговине, те да их посредством овлаштеног предлагача достави у парламентарну процедуру,
b) припреми Приједлог закона о измјенама и допунама Изборног закона Босне и Херцеговине, те да га посредством овлаштеног предлагача достави у парламентарну процедуру.

Комисија је, током свог рада, одржала 14 сједница.
Представници Вијећа националних мањина БиХ редовно су позивани и активно су учествовали на сједницама Привремене комисије.
Завршна, 14. сједница Привремене комисије одржана је 12.3.2012. Како ни до тада није постигнут политички договор, одлучено је да се домовима Парламентарне скупштине БиХ упути Извјештај о раду Привремене комисије са сљедећим закључцима:
1. Привремена комисија, у досадашњем раду, није постигла такав степен сагласности, који је потребан за предлагање амандмана на Устав БиХ;
2. Привремена комисија сматра да треба наставити радити на проналажењу рјешења потребних за провођење Пресуде, у складу са сугестијама и одлукама домова Парламентарне скупштине БиХ.

Ово веома важно питање још увјек није рјешено.
Извршење Пресуде је првенствено међународна обавеза, али уједно и прилика представницима нове власти, који ће након избора у октобру прошле године, покушати да самостално и без наметања измјене постојеће одредбе Устава и имплементирају Пресуду.
Поред тога, имплементација Пресуде је један од кључних услова за даљи напредак БиХ ка Европској унији. (крај)



ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу