MENI
24.6.2008.

ОБРАЋАЊЕ АЗРЕ ХАЏИАХМЕТОВИЋ НА ЗАСЈЕДАЊУ ПАРЛАМЕНТАРНЕ СКУПШТИНЕ САВЈЕТА ЕВРОПЕ



Другог дана засједања Парламентарне скупштине Вијећа Европе у Стразбуру, у оквиру дискусије о теми "Европска банка за обнову и развој: главни партнер за промјене у транзицијским земљама“ учесницима скупа обратила се Азра Хаџиахметовић, члан Делегације Парламентарне скупштине БиХ при ПС Савјета Европе.
Говор Азре Хаџиахметовић преносимо у цјелости:

"Дозволите ми да на почетку поздравим данашњу расправу на ову важну тему и одличан извјешај Комитета за економске послове и развој. Наравно, све похвале и његовом извјестиоцу, госп. М. Martinsu. Ово је уједно и прилика да се захвалим госп. Јеану Леммиеру на досадашњем успјешном вођењу Европске банке за обнову и развој (EBRD) у кључном периоду транзиције и уједно поздравим избор госп. Thomasa Mirowa за новог предсједника и да му пожелим успјешан рад.
Од посебне је важности за ову Парламентарну скупштину расправљати на ову тему, јер у широкој лепези људских права, једно од кључних припада и праву на развој – директно кореспондираним са активностима EBRD-а. Ово посебно што се главне операције ове институције односе на земље чланице Вијећа Европе.
Извјештај је дао одличан преглед активности EBRD-а истовремено пружајући економски приказ стања и изазова за транзицијске економије. Од посебне је важности поменути нову оријентацију EBRD-а у правцу веће економске и социјалне кохезије, као и висок осјећај за приоритете у селективним областима важним за процес транзиције и развоја.
Имајући у виду висок степен осјетљивости транзицијских земаља на промјене у окружењу, добро је да су питања која се тичу енергије и хране саставни дио рада EBRD. Како су очекивања да ће глобални трендови у овим областима наставити, цијеним важним поменути потребу још веће координације EBRD са другим институцијама на проналажењу алтернативних рјешења. Заједнички проблеми траже заједнички ангажман, а питања везана за енергију и храну, посебно за транзицијске економије, могу бити и подручја проблема једнако као и подручја рјешења.
Како је дио транзицијских земаља у процесу приближавања чланству ЕУ, активности EBRD-а требају бити стављене у контекст конкурентнсоти европске економије и достизања циљева из Лисабонске агенде. Заједно са EIB, Развојном банком ВЕ и другим институцијама, EBRD може одиграти кључну улогу у профилирању будуће позиције европске економије у глобалној економији.
Три географске групе у које су, с позиције активности EBRD сврстане земље клијенти, могу бити и основ регионалног приступа у оперцијама и будућем ангажману EBRD. Ово посебно желим нагласити у контексту региона ЈИЕ и потребе ангажмана на пројектима од регионалног значаја. Желим вас подсјетити на три економске иницјативе Пакта стабилности у ЈИЕ: 1. либерализација трговине, сада CEFTA аранжман, 2. јединствено енергетско тржиште кроз Атински меморандум, 3. Инвестмент Цомпацт.
Сада, када су све земље у регији уговорима везане за ЕУ, цијеним посебно важним поменути потребу профилирање регије више атрактивне за инвестиције. EBRD својим ангажманом може значајно допринијети реализацији ове иницијативе. Ово посебно из два разлога: 1. ради се о малим земљама сличних економских перформанси већ интегрираним у регионални аранжман, 2. појединачне операције EBRD у земљама регије усмјерене су на исте области – инфраструктуре, финансијског сектора, малих и средњих подузеће и др.
На крају, дозволите ми да кажем да БиХ посебно цијени досадашњи ангажман EBRD – од потписивања Дејтонског споразума фокусиран на ургентну обнову инфраструктуре, развој финансијског сектора, до широких операција у пословном сектору кроз програме TAM (Заокрет у управљању предузећима) и BAS ( Пословне савјетодавне услуге). Уз то, EBRD је имала важну улогу у мобилизацији средстава за суфинансирање и грантове. Као резултат тога, укупна вриједност пројеката у БиХ у вези са инвестицијама EBRD износи 938 милиона еура.
Како је БиХ ушла у најосјетљивију фазу транзиције, континуирани економски прогрес зависиће од начина суочавања са три кључна изазова који се тичу уставне реформе, убрзања процеса приватизације и осигуравања дугорочне економске стабилности. У том смислу је од посебне важности реализација стратегије EBRD-а за БиХ до 2011. Рачунамо да ће се банка фокусирати на области инфраструктуре (саобраћај и енергетика), финансијског сектора (подршка малим и средњим подузећима) и сектора подузетништва.
И коначно, дозволите ми да још једном нагласим важност ангажмана EBRD и очекивања да ће играти посебну улогу у успјешном окончању транзиције и побољшања економсих перформанси у земљама на путу ка чланству ЕУ. Босна и Херцеговина рачуна на EBRD као посебно важну институцију у том процесу." рекла је на крају Азра Хаџиахметовић, члан Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине у Парламентарној скупштини Вијећа Европе. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу