MENI
25.4.2008.

РАДНИ САСТАНАК О ПРОБЛЕМАТИЦИ ПРИМЈЕНЕ ЗАКОНА О СУКОБУ ИНТЕРЕСА У ИНСТИТУЦИЈАМА ВЛАСТИ БИХ (ОНАСА)



У Сарајеву је данас организиран радни састанак о проблематици примјене Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ, у организацији Интерресорне радне групе за израду Нацрта закона о измјенама и допунама Изборног закона БиХ, Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ и Закона о финансирању политичлих странака и у сарадњи с Мисијом ОСЦЕ у БиХ.
На радном састанку своје мишљење о овој проблематици изнијеће и експерти Венецијанске комисије.


Предсједавајући Интерресорне групе за измјену ова три закона Шефик Џаферовић казао је новинарима да је ова група завршила измјене и допуне ових закона и они се налазе у парламентарној процедури.
"Најзначајније у измјенама и допунама Закона о сукобу интереса су двије ствари. Прво, сужен је круг блиских сродника због којих изабрани званичник може доћи у сукоб интереса. То је сада сведено само на брачног друга, дјецу и родитеље изабраног званичника. С друге стране, кључне измјене Закона о сукобу интереса садржане су у строжијем режиму када је у питању финасијски интерес", рекао је он.
Додао је и то да раније није постојала могућност жалбе на одлуке органа који води поступак у случају сукоба интереса, него је постојала могућност тужбе Суду БиХ, а сада је, према измјенама Закона, дозвољена и могућност жалбе Суду БиХ, што је битна разлика.
Новинари су од предсједавајућег Парламентарне комисије за избор Вијећа министара БиХ Халида Гењца затражели појашњење шта ће се даље дешавати након што је јучер Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ донијела одлуку да су министар вањских послова Свен Алкалај, те замјеници државних министара одбране Игор Црнадак и цивилних послова Сенад Шепић у сукобу интереса.
"ЦИК БиХ је провела поступак, изрекла је санкције које се односе на четворогодишњу забрану и неподобност кандидирања на функције. Закон о сукобу интереса предвиђа могућност да се кандидати, у овом случају Алкалај, Црнадак и Шепић, могу обратити жалбом Управном одјелу Суда БиХ, што су и најавили. У Закону није објашњено шта се са санкцијом дешава у случају жалбе, да ли се помјера рок њеног трајања, да ли мирује и слично", казао је Гењац.
Додао је да је у Закону о Вијећу министара БиХ регулирана генерална могућност да предсједавајући Вијећа министара БиХ покрене поступак смјене или опозива неког од министара или замјеника министара.
"Ту иницијативу треба потврдити Заступнички дом Парламента БиХ и кад је потврди сматра се да су они смијењени и покреће се процедура предвиђена за именовање нових министара, односно замјеника министара. Закон није описао кад се та процедура обавезно покреће и то је, дакле, препуштено предсједавајућем Вијећа министара БиХ", истакао је Гењац. (крај)



ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу