MENI
19.3.2008.

PRIOPĆENJE U POVODU MEĐUNARODNOG DANA BORBE PROTIV RASNE DISKRIMINACIJE



U povodu  21. ožujka Međunarodnog dana borbe protiv rasne dikriminacije Sadik Ahmetović, predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava, prava djeteta, mlade, useljeništvo, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine izdao je priopćenje za javnost koje prenosimo u cjelosti:  

"Zajednička komisija za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine povodom Međunarodnog dana borbe protiv rasne diskriminacije, 21. marta, ukazuje na značajne rezultate vlasti u Bosni i Hercegovini u domenu pravne regulative kao što je pristupanje Okvirnoj konvenciji Savjeta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina, prihvatanje nadležnosti Komiteta Ujedinjenih nacija protiv rasne diskriminacije, usvajanje Zakonu o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina i usvajanje Odluke o imenovanju članova Savjeta nacionalnh manjina Bosne i Hercegovine. 

Deklarativno prihvatanje međunarodnih standarda i donošenje zakona koji promovišu princip nediskriminacije i jednakosti, ne može da osigura suštinsku ravnopravnost svih ljudi bez obzira na rasu, etničko i nacionalno porijeklo, religiju, jezik ili kulturu. Što iziskuje neprekidno zalaganje svih institucija vlasti, nevladinih i međunarodni organizacija, kao i samih građna BiH u izgradnji i zaštiti prava svih građana BiH.
Zajednička komisija je kao nadležna komisija provela kompletnu proceduru na utvrđivanja prijedloga kandidata za formiranje Vijeća nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine, kojih prema Zakonu o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina ima sedamnaest. U Vijeće nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine trenutno čini deset predstavnika različitih nacionalnih manjina. Predviđene aktivnosti Komisije u 2008. godini su uspostavljanje Vijeća nacionalnih manjina u Parlamentarnoj skupštini BiH i aktivnosti na animiranju i uključivanju preostalih sedam nacinalnih manjina BiH u Vijeće nacionalnih manjina u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Romi, Albanci, Česi, Mađari, Jevreji, Ukrainci,Turci, Makedonci i mnogi drugi pripadnici nacionalnih manjina u BiH i dalje ne ostvaruju potpuno pravo na jednakost u svim segmentima bosanskohercegovačkog društva.
Romi su Zakonom o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina priznati kao nacionalna manjina, međutim njihov status se još uvjek nalazi u veoma teškom socijalnom položaju. U programu vlade su predviđeni socijalni programi za Rome. 
Zajednička komisija za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine će se zalagati da Bosna i Hercegovina što prije donese zakon protiv diskriminacije, kojim bi se u praksi dokazala privrženost borbi protiv rasne, nacionalne ili vjerske nejednakosti. " navodi se u priopćenju Sadika Ahmetovića, predsjedatelja Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava, prava djeteta, mlade, useljeništvo, izbjeglice, azil i etiku. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću