MENI
5.2.2008.

ХДЗ 1990: УСТАВНЕ ПРОМЈЕНЕ У БИХ НУЖНОСТ, ТРЕНУТНО СТАЊЕ 'ХИПЕРТРОФИЈА' (ОНАСА)



Заступници ове странке Мартин Рагуж и Винко Зорић нагласили су на данашњој конференцији за новинаре у Сарајеву да процес уставних промјена у БиХ није могуће квалитетно водити без доприноса Уреда високог представника (ОХР) и Уреда Европске уније (ЕУ) у БиХ, као институција међународне заједнице која је дијелом одговорна за тренутну ситуацију у БиХ.
"Ово више није статус qуо, ово у БиХ је хипертрофија, заостајање...Видите да ће Србија до краја године добити статус кандидата за ЕУ, а ми доводимо у питање потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању", казао је Рагуж, изражавајући незадовољство дебаклом суботњег састанка лидера шест политичких странака у Широком Бријегу, чији домаћин је био предсједник ХДЗ 1990 Божо Љубић.
Поновили су да је двоентитетско уређење БиХ неприхватљиво за хрватски народ, јер је на дјелу "тенденција асимилације и губљења идентитета Хрвата", те да својим евентуалним опстанком такво уређење пријети и "докидањем конститутивне улоге" овог народа у БиХ.
"Сигурно је да ћемо истрајати у борби да се у европском смислу заштите национална и културна права хрватског народа и сваког другог човјека у БиХ", додао је Рагуж.
Он и Зорић подсјетили су да је њихова странка опредјељена за федерални концепт уређења БиХ, "који је у основи средњи пут између позиције коју заговара актуална Бањалука, која се сваким даном додатно радикализира, и виђења доминантних бошњачких политичких опција које заговарају неку врсту централизације БиХ, која није најјасније дефинирана".
"Мислимо да наш концепт држави даје довољно ингеренција да осигура еуроатлантски пут и покрене ресурсе које БиХ има, али и да омогућава њену принципијелну децентрализацију", нагласио је Рагуж и додао да ХДЗ 1990 у платформи уставних промјена није прецизирао број федералних јединица, при чијем би формирању требало водити рачуна и о другим критеријима, осим о етничким.
Истакнуо је да се у цијели процес требају укључити ЕУ, САД и Вијеће за имплементацију мира (ПИЦ) у БиХ, будући да је, након посљедњег састанка политичких лидера, евидентно да у БиХ не постоји спремност за договор, те да се не назире расплет тренутне ситуације.
Зорић је подсјетио да су заступници ХДЗ 1990, прије непуне двије године, као неприхватљив одбили "априлски пакет" уставних промјена, тврдећи да и данас постоје политичке снаге које се залажу за тада понуђене измјене.
Нагласио је да се ХДЗ 1990 залаже за усвајање потпуно новог устава, а не измјене постојећег. (крај)


 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу