MENI
29.11.2007

OTVORENO PISMO POSLANIKA DENISA BEĆIROVIĆA UPUĆENOG U POVODU PISMA PREDSJEDAVAJUĆEG PREDSTAVNIČKOG DOMA PARLAMENTARNE SKUPŠTINE BiH



Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović uputio je otvoreno pismo u povodu pisma predsjedavajućeg Predstavničkog doma, Milorada Živkovića generalnom sekretaru Vijeća Evrope Terry Davisu.

"Obzirom da se predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH obratio Generalnom sekretaru Vijeća Evrope sa nizom dezinformacija o stanju i prilikama u BiH, kao i da se upustio u neprimjereno i „avanturističko“ tumačenje mandata Visokog predstavnika, neophodno je da se najviši organ zakonodavne vlasti u BiH ogradi od ovakvog neusaglašenog komuniciranja sa predstavnicima Vijeća Evrope.

Indikativna je i činjenica da predsjedavajući Predstavničkog doma u pismu od 21.11.2007. godine nije naglasio da se obraća u svoje lično ime, već naprotiv, na kraju pisma navodi da je u pitanju „naš poziv na poštivanje pravde i demokratije“.

Zbog toga je nužno postaviti nekoliko principjelnih pitanja:
- U čije ime se predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH obratio Generalnom sekretaru Vijeća Evrope ?
- Da li je za sadržinu pisma konsultovao ostale članove Kolegija Predstavničkog doma ?
- Ako nije, zašto se niko od ostalih članova Kolegija nije ogradio od ovog pisma?
- Da li se ovakvim načinom rada inaugurira nova praksa da se mimo znanja, saglasnosti i odluka Parlamenta jednostrano informišu predstavnici Vijeća Evrope i drugi predstavnici stranih zemalja?
- I na kraju, da li je predsjedavajući Predstavničkog doma ovlašteni predstavnik koji treba da Vijeću Evrope tumači Opći okvirni Sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, Aneks 10 pomenutog sporazuma i mandat Visokog predstavnika?
Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH je neargumentovano i neovlašteno optužio Visokog predstvnika da krši Opći okvirni Sporazum za mir u Bosni i Hercegovini. Pri tome, nije naveo u svom obraćanju Generalnom sekretaru Vijeća Evrope nekoliko važnih i nezaobilaznih činjenica:
1. Mandat visokog predstavnika preciziran je u Aneksom 10, u kojem se Visoki predstavnik proglašava konačnim autoritetom u zemlji za tumačenje sporazuma o implementaciji civilnog dijela mirovnog sporazuma. Visokog predstavnika predlaže upravni odbor PIC-a, a imenovanje potvrđuje Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, koje je odobrilo Dejtonski mirovni sporazum kao i raspoređivanje međunarodnih trupa u BiH.

2. Članom II Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma Visokom predstavniku se , između ostalog, stavlja u zadatak da:
• Prati implementaciju Mirovnog sporazuma;
• Ostvaruje bliske kontakte sa stranama potpisnicama Sporazuma u cilju afirmacije punog poštivanja svih civilnih aspekata Mirovnog sporazuma;
• Pomogne, kada to smatra neophodnim, u rješavanju svih poteškoća koje se javljaju u vezi sa implementacijom civilnog dijela Sporazuma;
• Podnosi periodične izvještaje o postignutom napretku Ujedinjenim nacijama, Evropskoj uniji, Sjedinjenim američkim državama, Ruskoj Federaciji drugim zainteresiranim vladama, stranama i organizacijama;
• Vrši koordinaciju aktivnosti međunarodnih civilnih organizacija i agencija u Bosni i Hercegovini s ciljem efikasnije implementacije civilnih aspekata Mirovnog sporazuma;

3. Angažman Visokog predstavnika u političkom životu BiH se mijenjao i razvijao u skladu sa mandatom i težištem interesovanja shodno zahtjevima Vijeća za implementaciju mira. Trenutno je jedan od osnovnih zadataka visokog predstavnika da osigura da državne institucije funkcioniraju efikasno i odgovorno.

4. Jedan od najvažnijih događaja u procesu implementacije mira bio je sastanak PIC-a u Bonnu u decembru 1997. godine. Razrađujući Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, PIC je zatražio od visokog predstavnika da smijeni sa dužnosti sve javne zvaničnike koji krše zakonski preuzete obaveze i Dejtonski mirovni sporazum, te da, kada to smatra neophodnim, nametne ključne zakone ukoliko ih ne usvoje zakonodavna tijela BiH.

Posebno zabrinjava krajnje neodgovorno, jednostrano i netačno informisanje kao i predstavljane političkog raspoloženja i razmišljanja većine građana Bosne i Hercegovine u vezi sa Odlukom o izmjenama i dopunama Zakona o Vijeću ministara BiH koju je donio Visoki predstavnik.
Očigledno je da se radi o nezapamćenom i skandaloznom dezinformisanju Generalnog sekretara Vijeća Evrope, bez bilo kakvog stava, mišljenja ili preporuke Parlamentarne skupštine BiH.
S obzirom da je ovakvim činom nanesena šteta ugledu i dignitetu Parlamentarne skupštine BiH, ali i šteta u komunikaciji BiH sa Vijećem Evrope, zbog netačnog prikazivanja stanja u zemlji, najmanje što se može učiniti je ograđivanje Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH od ličnih ocjena i stavova predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorada Živkovića.
Također, treba istaći da je predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, pored svih drugih propusta, grubo prekršio i poslovnik Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Naime, članom 27. navedenog Poslovnika precizno su utvrđene dužnosti predsjedavajućeg, iz čega se jasno može zaključiti da je pismo predsjedavajućeg od 21.11.2007. godine izvan poslovničkih ovlaštenja i dužnosti predsjedavajućeg. Dakle, radi se o dodatnoj otežavajućoj okolnosti, jer je predsjedavajući dužan da brine o primjeni ovog poslovnika.
Zato se opravdano postavlja pitanje, kako je moguće da se u budućem radu o poštivanju poslovnika brine aktuelni predsjedavajući, kada je isti načinio ovako flagrantnu povredu poslovnika?
I na kraju, može se postaviti i pitanje zašto se predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH obratio Generalnom sekretaru Vijeća Evrope, kada je isti jasno izložio svoje stavove u obraćanju Parlamentarnoj skupštini BiH na 6. zajedničkoj sjednici, 30.10.2007. godine?
Tom prilikom on je istakao: „ Postojeći Ustav sadrži previše mogućnosti za opstruiranje procesa donošenja odluka a te mogućnosti koriste se i zloupotrebljavaju prečesto i sad i u prošlosti. Kako ja to shvatam, upravo je to razlog što je Visoki predstavnik donio odluku od 19. oktobra.
Onima kojima se ta odluka ne dopada, moram reći učinite vi da postane nepotrebno da bilo ko za vas donosi odluke koje biste vi sami trebali donositi“." (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću