MENI
21.11.2007

B. BELKIĆ: ENTITETSKO GLASANJE JE STVAR RASPRAVE O USTAVU BIH, A NE O POSLOVNIKU PREDSTAVNIČKOG DOMA (ONASA)



Stranka za BiH i ja lično i dalje smatramo da je entitetsko glasanje u Zastupničkom domu suvišno, te da se interesi naroda moraju štiti u Domu naroda, uz jasnu definiciju vitalnog nacionalnog interesa, ali o tim stvarima se raspravlja kada se raspravlja o Ustavu BiH, a ne o Poslovniku, izjavio je danas zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta BiH Beriz Belkić.
Poslovnik je refleksija postojećeg ustavnog rješenja. Mi smo legalisti i ovo nije trenutak kad ja trebam iskazivati svoj odnos prema entitetskom glasanju, čiji koncept je apsolutno prisutan i u prijedlogu visokog predstavnika međunarodne zajednice i specijalnog izaslanika Evropske unije (EU) u BiH Miroslava Lajčaka i u ovim izmjenama, jer postoji u Ustavu BiH", kazao je on na konferenciji za novinare u Sarajevu, pojašnjavajući motive i neke od odredbi jučer predstavljenog Prijedloga izmjena Poslovnika Zastupničkog doma.
Nakon što su njegove kolege iz rukovodstva ovog parlamentarnog doma Milorad Živković i Niko Lozančić jučer prezentirali predložene izmjene Poslovnika, Belkić je danas potvrdio da je učestvovao u njihovoj izradi, naglasivši da se radi o inicijativi Kolegija Zastupničkog doma.
Prema njegovim riječima, inicijativa predstavlja pokušaj otvaranja procesa dogovoranja u Parlamentu BiH, što, kako je kazao, od državnih zastupnika očekuje i javnost i visoki predstavnik u BiH.
Komentirajući negativne reakcije koje su jučer uslijedile na prijedlog Kolegija, Belkić je kazao da "ljudi imaju pravo na različite načine procjenjivati šta znači ova inicijativa", te da on u ovom trenutku može samo ustvrditi da se radi "o pokušaju dogovaranja u institucijama onih koji su odgovorni".
"Smatram da je Kolegij ovog doma dužan pokušati postizati odgovarajuća rješenja i pokretati određene inicijative, a ne čekati da nas neko sa strane potiče i da to rješava", dodao je Belkić.
Članovi Kolegija Zastupničkog doma Parlamenta BiH utvrdili su Prijedlog izmjena Poslovnika o radu ovog doma, koji bi, ukoliko bude usvojen, prema njihovom mišljenju, trebao omogućiti njegov efikasniji rad u narednom periodu.
Rečeno je da su predložene izmjene rezultat konsultacija s Uredom visokog predstavnika (OHR) u BiH, koje još traju, te da će o njima biti informirani šefovi klubova parlamentarnih stranaka.
Osim tehničkih pitanja koja se odnose na procedure, izmjenama i dopunama Poslovnika definirano je da kvorum, neophodan za rad Zastupničkog doma, sačinjava većina svih članova izabranih u Zastupnički dom, te da se sve odluke donose većinom onih koji su prisutni i koji glasaju, s tim da će članovi Kolegija nastojati da ta većina uključuje i najmanje jednu trećinu izabranih iz svakog entiteta, što je u skladu s Ustavom BiH.
Izmjene Poslovnika u dijelu koji se odnosi na donošenje odluka predviđaju da zakonski prijedlozi koji prethodno nisu dobili potrebnu entitetsku većinu, a o kojima se usaglase članovi Kolegija, neće biti vraćani na izjašnjavanje Zastupničkom domu, kao što je to trenutna praksa, već će se smatrati usvojenima. (kraj)


 



PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću