MENI
6.11.2007.

ЗАКЉУЧЦИ КОМИСИЈЕ ЗА ОСТВАРИВАЊЕ РАВНОПРАВНОСТИ ПОЛОВА ПРЕДСТАВНИЧКОГ ДОМА



Комисија за остваривање равноправности сполова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине на својој  6. сједници, одржаној 05.11.2007.године донијела је сљедеће закључке:
-          Комисија за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (у даљем тексту: Комисија) одржала је 14.6.2007. јавну расправу којој су присуствовали представници медијских кућа, институција које имају законодавну или регулаторну улогу у овој области, невладиних организација које се баве промовисањем људских права и вриједности, а првенствено равноправности полова, те међународних организација у Босни и Херцеговини.

-          На јавној расправи Комисија је упозната о стању у овој области са аспекта примјене Закона о равноправности полова у БиХ, с циљем идентификовања узрока и  проблема у примјени Закона о равноправности полова (у даљем тексту: Закон) у медијима, као и заједничког утврђивања мјера које је потребно предузети  ради побољшања  стања, укључујући и евентуалне промјене у постојећој законској регулативи.
-          Комисија је свјесна значаја које медији имају у савременом друштву на праћењу,  коментарисању и оцјењивању друштвених појава, те слиједом тога и на обликовању друштвене свијести и односа према тим појавама, односима и вриједностима.
-          Комисија сматра да је примјетан напредак у области медија када је у питању примјена Закона, који је различит зависно од врсте медија, али није довољан, те је још увијек недовољна заступљеност жена у управљачким тијелима медијских кућа, у расподјели задатака унутар редакција, а нарочито у медијским садржајима, као и у употреби гендер сензитивног језика у означавању дужности и звања.
-          Комисија констатује да је неопходно ускладити законе који уређују област медија, какви су: Закон о Јавном РТВ систему, Закон о Јавном РТВ сервису, Закон о комуникацијама и Закон о слободи приступа информацијама са Законом о равноправности полова, у одредбама које се односе на програмске концепције јавних гласила, равноправну заступљеност полова у управљачким тијелима, забрани полне дискриминације, употреби гендер сензитивног језика у означавању дужности и звања и вођењу статистичких евиденција по полу, те ће на томе активно радити.
-          Комисија охрабрује и даје пуну подршку медијским кућама, Гендер агенцији БиХ и ентитететским гендер центрима, Савјету за штампу, Регулаторној агенцији за комуникације, невладиним организацијама, међународним организацијама у БиХ и другима, да још јаче штите и промовишу принципе равноправности полова и једнаких могућности у свим аспектима приватног и друштвеног дјеловања.
-          Комисија ће и даље пратити стање у овој области, те дјеловати унутар својих надлежности у надзору над примјеном Закона о равноправности полова у Босни и Херцеговини.
-          О овим закључцима треба упознати учеснике јавне расправе, чланове Парламентарне скупштине БиХ, као и домаћу јавност.(kpaj)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу