MENI
6.11.2007.

ZAKLJUČCI POVJERENSTVA ZA OSTVARIVANJE RAVNOPRAVNOSTI SPOLOVA ZASTUPNIČKOG DOMA



Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na svojoj  6. sjednici, održanoj 05.11.2007.godine donijela je sljedeće zaključke:
-          Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) održalo je 14.6.2007.javnu raspravu kojoj su bili nazočni predstavnici medijskih kuća, institucija koje imaju zakonodavnu ili regulatornu ulogu u ovom području, nevladinih organizacija koje se bave promoviranjem ljudskih prava i vrijednosti, a prvenstveno ravnopravnosti spolova, te međunarodnih organizacija u Bosni i Hercegovini.

-          Na javnoj je raspravi Povjerenstvo upoznato o stanju u ovom području sa stanovišta primjene Zakona o ravnopravnosti spolova u BiH, s ciljem identificiranja uzroka i  problema u primjeni Zakona o ravnopravnosti spolova (u daljnjem tekstu: Zakon) u  medijima, kao i zajedničkog utvrđivanja mjera koje je potrebno poduzeti radi poboljšanja stanja, uključujući i eventualne promjene u postojećoj zakonskoj regulativi.
-          Povjerenstvo je svjesno značenja koje mediji imaju u suvremenom društvu na praćenju, komentiranju i ocjenjivanju društvenih pojava, te slijedom toga  i na oblikovanju društvene svijesti i odnosa prema tim pojavama, odnosima i vrijednostima.
-          Povjerenstvo smatra primjetnim napredak u području medija kada je u pitanju primjena Zakona, koji je različit ovisno o vrsti medija, ali nije dovoljan, te je još uvijek nedovoljna zastupljenost žena u upravljačkim tijelima medijskih kuća, u raspodjeli zadataka unutar redakcija, a naročito u medijskim sadržajima, kao i u uporabi gender senzitivnog jezika u označavanju dužnosti i zvanja.
-          Povjerenstvo konstatira nužnim uskladiti zakone koji uređuju područje medija, kakvi su: Zakon o Javnom RTV sustavu, Zakon o Javnom RTV servisu, Zakon o komunikacijama i Zakon o slobodi pristupa informacijama sa Zakonom o ravnopravnosti spolova, u odredbama koje se odnose na programske koncepcije javnih glasila, ravnopravnu zastupljenost spolova u upravljačkim tijelima, zabrani spolne diskriminacije, uporabi gender senzitivnog jezika u označavanju dužnosti i zvanja i vođenju statističkih evidencija po spolu, te će na tome aktivno raditi.
-          Povjerenstvo ohrabruje i daje punu potporu medijskim kućama, Gender agenciji BiH i entitetetskim gender centrima, Vijeću za tisak, Regulatornoj agenciji za komunikacije, nevladinim organizacijama, međunarodnim organizacijama u BiH i drugima, da još jače štite i promoviraju načela ravnopravnosti spolova i jednakih mogućnosti u svim aspektima privatnog i društvenog djelovanja.
-          Povjerenstvo će i dalje pratiti stanje u ovome području, te djelovati unutar svojih nadležnosti u nadzoru nad primjenom Zakona o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini.
-          O ovim zaključcima upoznati sudionike javne rasprave, članove Parlamentarne skupštine BiH, kao i domaću javnost.(kraj)

 

 

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću