MENI
29.10.2007.

ОДЛУКЕ ДОМА НАРОДА ПАРЛАМЕНТА БИХ (ОНАСА)



Дом народа Парламента БиХ усвојио је данас Приједлог оквирног закона о предшколском одгоју и образовању у БиХ и Приједлог закона о Агенцији за предшколско, основно и средње образовање, након што је заједничка комисија оба дома усагласила текстове ових закона.
Усвајање поменутих закона назначено је као приоритет из документа "Европско партнерство с БиХ".
Приједлогом оквирног закона о предшколском одгоју и образовању у БиХ, предшколски одгој се интегрира у цјелокупни систем образовања као његов почетни дио, што је европски стандард, за разлику од досадашњег третмана предшколства као социјалне категорије или дјелатности која се тржишно потврђује.
Другим законом предвиђено је формирање агенције која би била надлежна за успостављање знања, оцјењивање постигнутих резултата и развој заједничког језгра наставних планова и програма у предшколском, основном и средњем образовању.
Ова агенција била би надлежна и за друге стручне послове у области стандарда знања и оцјењивања квалитета који су одређени посебним законима и другим прописима.
Усвојен је и Приједлог закона о радијацијској и нуклеарној сигурности БиХ, чији текст је такођер усаглашен са законом усвојеним у Заступничком дому.
Овај закон регулира систем контроле над изворима емитирајућег зрачења, те заштиту људи и околине од изложености јонизирајућег зрачења.
Закон предвиђа и оснивање државне регулаторне агенције за радијациону и нуклеарну сигурност. У саставу агенције ће бити основани ентитетски уреди у Бањалуци и Мостару.
Делегати су прихватили и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о управном поступку, којим је предвиђено да рок за поништење рјешења која су посљедица присиле, изнуде, уцјене, притиска или друге недопуштене радње буде пет година, умјесто једне, како је раније било неадекватно дефинирано.
Усвојен је и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о управним споровима БиХ, којим се уређује могућност покретања и вођења управног спора против коначних управних одлука Комисије за имовинске захтјеве расељених особа и избјеглица.
На овај начин врши се усклађивање Закона о управним споровима са Законом о Суду БиХ кад су у питању састави вијећа, те се дефинира примјена одредби Закона о парничном поступку у случајевима који нису регулирани Законом о управним споровима.
Прихваћен је и Извјештај о раду Државне комисије за ревизију одлука о натурализацији страних држављана у БиХ за период од 31. јануара до 31. јула 2007. године, са приједлогом закључака.
Закључци предвиђају да све надлежне институције и друга тијела у БиХ доставе Државној комисији у што краћем року раније захтијевану документацију у вези са ревизијом, те да Министарство цивилних послова БиХ ажурира централну евиденцију о особама које су натурализацијом стекле држављанство БиХ и у року од 60 дана поднесе Извјештај Вијећу министара БиХ.
Закључено је и да Министарство цивилних послова БиХ у року од 60 дана изврши увид у архиву и издвоји све предмете особа које су поријеклом са подручја ван бивше Југославије, као и особа са подручја Југославије, а које су натурализацијом добиле држављанство, те да о броју ових предмета обавијести Комисију.
Комисија је обавезана да, након прикупљених података, Вијећу министара БиХ и Парламенту БиХ достави посебну информацију о особама са подручја бивше Југославије које су на овај начин добиле држављанство.
Делегати су прихватили и приједлоге закључака Заједничке комисије за одбрану и сигурност БиХ за рјешавање питања вишка малог и лаког наоружања и муниције у БиХ, као и за рјешавање проблема у раду Граничне полиције БиХ, те су потврдили именовање Љерке Марић за директора Дирекције за економска питања.
 Међу најзначајнијим проблемима у раду Граничне полиције БиХ наведене су недефиниране граничне линије, управљање граничнм пријелазима, кадровска непопуњеност, те питање материјално-техничке опремљености.
Заједничка комисија је предложила хитно рјешавање ових проблем


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу