MENI
23.10.2007.

ПДП ПРЕДСТАВИО ИНИЦИЈАТИВУ ЗА УКИДАЊЕ 'БОНСКИХ ОВЛАСТИ' ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА (ОНАСА)



Лидер Партије демократског прогреса (ПДП) и замјеник предсједавајућег Дома народа Парламента БиХ Младен Иванић, те заступник ове странке у Заступничком дому Парламента БиХ Бранко Докић, представили су данас у Сарајеву иницијативу за укидање "бонских овласти" високог представника и иницијативу за преиспитивање закона које су наметнули високи представници.
Прва иницијатива биће упућена Вијећу за имплементацију мира (ПИЦ), а друга Парламенту БиХ, који би требао заказати заједничку сједницу оба дома на којој би разматрао наметнуте закони који нису прошли скупштинску процедуру, те се изјаснио о томе да ли требају остати "бонске овласти".
Као разлоге за покретање прве иницијативе Иванић и Докић су навели да су превазиђени разлози због који су "бонске овласти" донесене, да су оне у супротности са Европском конвенцијом о људским правима, да нису у складу са документима које је БиХ преузела чланством у Вијећу Европе (ЦоЕ), да су некомпатибилне са демократским карактером државе и суверенитетом БиХ, те да су високи представници злоупотријебили овласти, користећи и она права која им нису дата Бонском декларацијом.
"Да будем прецизан, не тражимо укидање Уреда високог представника (ОХР), него 'бонских овласти' високог представника", казао је Иванић новинарима у Сарајеву, најављујући да ће, као члан бх. делегације, ову иницијативу покренути и у Парламентарној скупштини CoE.
Казао је како не очекује подршку осталих чланова делегације БиХ, него се нада да ће је добити од чланова делегација других држава.
Покренуте иницијативе Иванић и Докић су оцијенили демократским, те су најавили да ће истрајати у напорима да оне буду реализиране.
"Ми смо и у јуну ове године предлагали да буде одржана заједничка сједница оба дома Парламента, на којој би се расправљало о политичко-безбједносној ситуацији у БиХ, те у контексту тога, и о укидању 'бонских овласти'. На овоме радимо већ двије године", казао је Докић, појашњавајући да је поновно актуелизирање ових иницијатива услиједило након посљедњих одлука високог представника Мирслава Лајчака, које се односе на измјене закона о Вијећу министара и пословника о раду Парламента БиХ.
Говорећи о овим одлукама високог представника, Иванић је оцијенио како је високи представник "ушао у најосјетљивију ствар у БиХ, а то је принцип одлучивања".
"Под фирмом ефикасније БиХ дотакнута је тема равноправности народа у процесу одлучивања у БиХ и то је заиста врло опасна област у коју, мислим, ОХР није смио ући неприпремљено како је ушао", казао је Иванић, појашњавајући како је високи представник посљедњим одлукама ушао у питања креирања Устава.
Од Парламента БиХ Иванић очекује да се јасно изјасни о останку "бонских овласти", указујући да њихов останак значи да БиХ није у стању да сама управља собом.
"Ово је суштинска расправа, много битнија и значајнија, по БиХ дугорочнија од оне која ће се водити о текућим мјерама", додао је Иванић. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу