MENI
27.6.2007.

ЧЛАН БХ ДЕЛЕГАЦИЈЕ У ПС САВЈЕТА ЕВРОПЕ, БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЋ ОБРАТИО СЕ СКУПУ НА ТЕМУ СИТУАЦИЈА СА ИЗБЈЕГЛИЦАМА И РАСЕЉЕНИМ ЛИЦИМА У ЈУГОИСТОЧНОЈ ЕВРОПИ



У оквиру расправе о ситуацији са избјеглицама и расељеним лицима у Југоисточној Европи, на засједању Парламентарне скупштине Савјета Европе у Стразбуру, и након извјештаја извјестилоца Комисије за миграције, избјеглице и популацију Nikolaosa Dendiasa о овој области, учесницима засједања обратио се и Бакир Изетбеговић, члан босанскохерцеговачке делегације.   
У обраћању господина Изетбеговића се, између осталог, каже:
"Статистика у вези са повратком, на којој је заснован овај Извјештај, претпоставља да су се услови за повратак у потпуности испуњени када се имовина врати избјегличкој породици.
У складу са овим критеријумима, бројке које приказују процес повратка у Босни и Херцеговини чине се веома оптимистичним. Али нажалост, стварност је тмурна.

Чињеница је да повратници не добијају натраг своју имовину, они већином добијају оно што је остало од ње; они не добијају натраг посао који су изгубили, и они не уживају основну сигурност. Више од 100 повратника је убијено након повратка, и њихове убице још нису пронађене. Нажалост, Извјештај се не бави овом појавом.

У поменутом Извјештају, стоји податак да је скоро 100% имовине и станарских права враћено њиховим пријератним власницима и носиоцима. У стварности, одрживи повратак, нажалост, не прелази 15%. Ово значи да се Хрвати и Бошњаци већином нису вратили у ентитет Република Српска и Срби се већином нису вратили у Федерацију БиХ. Анекс ВИИ Дејтонског мировног споразума, најважнији дио овог мировног Споразума, који осигурава право на повратак на пријератне адресе, није испуњен. То значи да Дејтонски споразум, на коме почива сигурност и будућност Босне и Херцеговне није испуњен.

И даље су неопходна значајна средства да би се обезбиједила обнова кућа и инфраструктуре у Босни и Херцеговини и отварање нових радних мјеста. Када ово претворимо у стварност, требамо још новца и времена.

Али да бисмо постигли потпунију сигурност ми не требамо само новац и вријеме. Реформа полицијских структура у Босни и Херцеговини, у складу са прописаним принципима ЕУ-е би послужила циљу.

Реформа полиције је и задњи услов за потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом.

Стога, Извјештај о коме данас расправљамо требао би да нагласи обавезу власти у Босни и Херцеговини да прихвате и проведу ову значајну реформу без даљег одлагања. ", истиче се у говору Бакира Изетбеговића. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу