8.5.2007.
ПРВИ ЗАМЈЕНИК ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋЕГ ПРЕДСТАВНИЧКОГ ДОМА, МИЛОРАД ЖИВКОВИЋ УПУТИО ЗАХТЈЕВ УСТАВНОМ СУДУ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ
Кабинет првог замјеника предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Милорада Живковића издао је данас саопштење за медије које преносимо у цјелости:
"У својству првог замјеника предсједавајућег Представничког дома и на основу члана VI тачка 3. а) Устава БиХ, а у вези са чланом 19. тачка 1. Правила Уставног суда БиХ, упутио сам Захтјев за покретање уставноправног спора и оцјену уставности Закона о јавним набавкама БиХ и Закона о измјенама Закона о јавним набавкама БиХ.
Наиме, Парламентарна скупштина БиХ, у скупштинској процедури, донијела је Закон о јавним набавкама БиХ (”Сл. гласник БиХ”, број 49/04) и Закон о измјенама Закона о јавним набавкама БиХ (”Сл. гласник БиХ”, број 24/06 ).
Уставни основ за доношење овог закона Парламентарна скупштина нашла је у одредби члана IV. тачка 4. а) Устава БиХ којом се успоставља надлежност Парламентарне скупштине БиХ:
Доношење закона потребних за спровођење одлука Предсједништва или за извршавање надлежности Скупштине по овом уставу.“
У складу са чланом III тачка 1. Устава БиХ, гдје се таксативно наводе надлежности установа у БиХ, а примјењујући у пракси и теорији прихваћене облике тумачења права, у одредби члана III тачка 1. Устава БиХ не налазим мандат Парламентарне скупштине БиХ да област јавне набавке регулише законом и да ове надлежности спадају у прецизно одређене надлежности из цитиране уставне одредбе.
Члан III тачка 1. г) предвиђа надлежност установа БиХ у области монетарне политике на начин како је одређено чланом VII Устава БиХ. Прихваћеним методама тумачења члана VII став 1. Устава БиХ, нисам могао препознати и утврдити основ за доношење Закона о јавним набавкама Босне и Херцеговине.
Мада је то ирелевантно са аспекта овог уставноправног спора, желим указати Уставном суду БиХ, а што је лако установити анализом примјене овог закона и успостављених институција, да овај закон ни у пракси није дао резултате који су пројектовани мотивом његовог доношења.
Напротив, био је деструктиван у спровођењу процедура, што је у великој мјери отежавало и усложњавало обављање послова који су често везани за рокове, потребе и сл.
Зато и подносим овај захтјев и предлажем да Уставни суд БиХ, у складу са Уставом БиХ и Правилима Уставног суда БиХ, спроведе процедуру и прогласи Закон о јавним набавкама Босне и Херцеговине и Закон о измјенама Закона о јавним набавкама Босне и Херцеговине неусаглашеним са Уставом БиХ и стави га ван снаге.", наводи се у саопштењу замјеника предсједавајућег Представничког дома, Милорада Живковића. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |