MENI
8.5.2015.

Окончан семинар о правима ЛГБТ особа у контексту европских интеграција БиХ


Семинар о правима LGBT лица у контексту европских интеграција БиХ, који је од 05. до 08. маја одржан на Јахорини, оконачан је доношењем одговарајућих смјерница с циљем побољшања положаја LGBT лица у Босни и Херцеговини.

На семинару, којем су присуствовали и предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ (ПСБиХ) Мирсад Исаковић, његова замјеница Диана Зеленика, чланица те Комисије Маја Гасал – Вражалица, као и члан Заједничке комисије за људска права Дамир Арнату, истакнуто је да је потребно измјенити Закон о забрани дискриминације БиХ тако да јасно дефинише основе на којима је дискриминација забрањена и да се експлицитно наведу: сексуална оријентација, родна припадност, родно изражавање и интерсексуални статус.

Такође, наглашено је како је потребно проводити Закон о забрани дискриминације БиХ, израдом и усвајањем вишегодишње стратегије и акционог плана за борбу против дискриминације који би се примјењивали у читавој држави, као и да је у сврху борбе против хомофобије и предрасуда унутар институција потребно едуковати и информисати судије, тужиоце, полицијске службенике и државне службенике о дискриминацији LGBT лица.

Како је речено током тродневног семинара, Институција омбудсмана БиХ треба израдити посебан извјештај о стању права LGBT лица у БиХ, који ће служити као основа за развијање даљих радњи и политика да путем медија, институција и образовног система изврши mainstreaming друштвене прихваћености и инклузије LGBT лица како би се спрјечила будућа дискриминација и инциденти који се темеље на мржњи. Наглашено је и да треба анализирати наставне планове и програме и уџбенике на свим образовним нивоима с циљем избацивања сваког дискриминаторног и увредљивог садржаја.

Учесници су се сложили да је важно измјенити и допунити кривичне законе Федерације БиХ, Републике Српске и Брчко дистрикта да би се укључиле одредбе о злочину и говору из мржње, на темељима сексуалне оријентације и родног идентитета.

На семинару је истакнуто и како је важно обезбједити да званичници влада и парламената свих нивоа власти у БиХ јавно осуђују инциденте који се темеље на мржњи, како би се послала јасна порука грађанима да се злочини из мржње против LGBT лица неће толерисати. Наглашено је, исто тако, да полицијске управе и институције за људска права требају одржавати директан и континуиран контакт са организацијама које се баве људским правима и групама које раде на правима LGBT лица, с циљем изградње повјерења и спрјечавања сваког будућег насиља.

Такође, учесници су нагласили да је сваки јавни LGBT догађај потребно пажљиво и професионално планирати, јер треба имати на уму да су LGBT догађаји сталне мете напада.

На крају, препоручено је како је потребно подићи свијест грађана о злочинима из мржње и говора мржње усмјерених на LGBT лица, провођењем јавних кампања у медијима, умјетности и јавном простору. Иначе, Смјернице су донесене јер су различити међународни механизми и извјештаји за људска права, попут Извјештаја Европске комисије о напретку БиХ за 2013. и 2014. годину, утврдили потребу већег и проактивног ангажамана институција БиХ када је ријеч о правима LGBT лица у БиХ. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу