MENI
2.9.2016.

У Брчком одржана 4. конференција парламентараца Дунавске регије

Босна и Херцеговина и град Брчко данас су били домаћини 4. конференције парламентараца Дунавске регије, на којој су представници парламената из осам европских земаља разговарали о развоју инфраструктурних капацитета лука у земљама дунавске регије и о улози парламентараца у јачању и унапређењу економских односа. 

Поздрављајући присутне и изражавајући задовољство што је Босна и Херцеговина први пут домаћин конференције, предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ (ПСБиХ) Младен Босић истакао је да Дунавска регија, у европском оквиру, представља даљи искорак у институционализацији интензивне сарадње држава и народа регије у процесу европских интеграција.

Према ријечима господина Босића, парламентарци у том смислу могу бити спона са цивилним друштвом, али и промотори економске и културне сарадње. Како је рекао, њихова улога јесте да подстакну процесе интегралног планирања кроз добру и позитивну међусобну сарадњу на међународном плану, али и да утичу на процесе интегрисања интереса грађана и заједница у процесе планирања и извођења пројеката како би експлоатација ресурса била прихватљива, одржива и еколошки освијештена ради добробити свих. 

- Морамо се активно укључити у провођење ових активности, јер Дунав треба служити нама и ми морамо својим организованим активностима служити Дунаву ради обезбјеђивања будућности нашим потомцима, - поручио је предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Младен Босић. - Поруке добре сарадње и добрих односа, додао је Босић, најбоља су подршка учвршћењу мира и просперитетног развоја на свим пољима, а Дунавски регион треба да предводи у грађењу заједничке европске перспективе. 

У Заједничкој декларацији, коју су усвојили учесници конференције, наглашено је да су, полазећи од основних начела Стратегије Европске уније за Дунавску регију, грађани регије позвани на повезивање и проширење сарадње засноване на основним европским вриједностима људског достојанства, једнакости, владавине права и поштивања права мањина. 

Становници земаља чланица Дунавске регије позвани су и да потенцијале природних ресурса Дунава искориштавају у сврху веће економске сарадње, кроз развој свих видова транспорта, посебно водног транспорта као поузданог, безбједног и еколошког начина превоза, а имајући у виду важност обнове и усавршавања пловидбе и лучке инфраструктуре. 

У усвојеној Декларацији истакнута је и важност развијања свијести о очувању мира, демократије и владавине права као предуслова за развој цијелог дунавског подручја, уз успостављање међусобних веза које обезбјеђују просперитет и побољшање нивоа социо – економске димензије, конкурентности, безбједности и транспортне перспективе. 

Парламентаци Дунавске регије на данашњој конференцији позвани су на активнију улогу у остваривању циљева Дунавске стратегије, имајући на уму синергију између развојних процеса и регионалних стратегија, као и потенцијалне користи од примјене најбољих искустава у оквиру интеграционих процеса Европске уније. Такође, позвани су и на континуирано укључивање представника цивилног друштва и других заинтересованих страна, као и регионалних и локалних заједница у областима од њиховог заједничког интереса. 

На крају, парламентарци су позвани и на даље постицање и наставак дијалога с релевантним интересним групама у областима пловидбе, хидроенергетике, пољопривреде, заштите природе и управљања поплавама, с циљем интегрисања привредних, друштвених и еколошких видова планирања и провођења инфраструктурних пројеката, уз уважавање начела одрживог регионалног развоја. 

Данашњој конференциј, поред представника ПСБиХ, учествовали су и парламентарци Аустрије, Бугарске, Хрватске, Савезне Републике Њемачке, Мађарске, Србије и Словеније. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу