10.12.2015.
Одржана 12. сједница Дома народа
Дом народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) на својој 12. сједници потврдио је Одлуку предсједавајућег Савјета министара БиХ о смјени министра комуникација и транспорта БиХ Славка Матановића и замјеника министра одбране БиХ Емира Суљагића.
У првом читању усвојен је Приједлог закона о конверзији кредита у швајцарским францима у конвертибилне марке, чији је предлагач делегат Марио Караматић, а којег Дом народа ПСБиХ разматра по скраћеном законодавном поступку. С тим у вези Дом је усвојио и закључак којим је дефинисано да ће овај Дом ПСБиХ наставити процедуру о овом Приједлогу закона након што ентитетске скупштине окончају своје процедуре у вези са законским приједлозима које регулишу ово питање.
Није усвојено негативно мишљење Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ о Приједлогу закона о измјени Закона о полицијским службеницима Босне и Херцеговине, чији су предлагачи делегати Огњен Тадић и Дарко Бабаљ. С обзиром на чињеницу да Дом народа ПСБиХ два пута није подржао мишљење надлежне Комисије, у складу са чланом 104. став (4) Пословника, обустављен је даљи законодавни поступак о овом Приједлогу закона.
Дом је по хитном поступку подржао Приједлог измјена Пословника Дома народа ПСБиХ, чији су предлагачи делегати Халид Гењац, Марио Караматић, Небојша Радмановић, Драгутин Родић, Мартин Рагуж и Сеад Кадић.
Подржана је Одлука Предсједништва БиХ о учешћу полицијских службеника из Босне и Херцеговине у мировној мисији Уједињених нација на Хаитију.
Усвојен је Извјештај Комисије за финансије и буџет Дома народа ПСБиХ о разматраним ревизорским извјештајима Канцеларије за ревизију институција БиХ за 2014. годину, чиме су прихваћена 73 ревизорска извјештаја. Од тога, прихваћен је 31 ревизорски извјештај, у којем је финансијско пословање институције оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем“, 36 ревизорских извјештаја, у којима је финансијско пословање институције оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем уз скретање пажње“, пет ревизорских извјештаја у којима је финансијско пословање институције оцијењено ревизорским „мишљењем с резервом уз скретање пажње“ и једно „мишљење са резервом“ (прилог 1). Дом народа ПСБиХ похвалио је институције чије је пословање у протеклој години оцијењено „позитивним мишљењем“.
Усвојени су и појединачни закључци које је Дому предложила Комисија за финансије и буџет Дома народа ПСБиХ о разматраним ревизорским извјештајима за 2014. за институције које су добиле „мишљење са резервом“ (прилог 2).
Дом је усвојио и збирне закључке којим је обавезао руководство 36 институција БиХ, чије је финансијско пословање у 2014. години оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем уз скретање пажње“, на предузимање свих потребних мјера из надлежности сваке институције посебно, како би се избјегле даље посљедице идентификованих проблема у пословању на које је, при истицању предмета, ревизија скренула пажњу.
Збирним закључком, Дом народа ПСБиХ обавезао је и Савјет министара БиХ да, најкасније до краја фебруара 2016., размотри ревизорске извјештаје за 2014. годину, с акцентом на шест институција БиХ чији су ревизорски извјештаји финансијског пословања за 2014. годину оцијењени ревизорским „мишљењем с резервом“ и „мишљењем с резервом уз скретање пажње“, уз обавезу сачињавања цјеловите информације о томе, те њеног достављања ПСБиХ у року не дужем од 30 дана од датума разматрања (прилог 3).
Усвојен је Извјештај о обављеној ревизији учинка о теми: „Успостављање јавних интерних финанцијских контрола (ПИФЦ) у институцијама БиХ“, чији је предлагач Канцеларија за ревизију институција БиХ. Дом је усвојио и закључак, који је предложила Комисија за финансије и буџет овог Дома, а којим се задужују Савјет министара БиХ и институције БиХ да хитно реализују све препоруке наведене у овом Извјештају, те да о томе обавијесте Дом народа ПСБиХ и Канцеларију за ревизију институција БиХ у року не дужем од шест мјесеци од дана усвајања овог закључка.
Дом народа ПСБиХ усвојио је и Извјештај о примјени Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама Босне и Херцеговине, чији је предлагач Министарство правде БиХ. Дом је усвојио и приједлог мјера за превазилажење проблема који су у форми закључака Савјета министара БиХ наведени у овом Извјештају.
Подржан је Извјештај о учешћу припадника Оружаних снага БиХ и полицијских службеника у операцијама подршке миру у периоду од 1. јануара до 30. јуна 2015., чији је сачинилац Предсједништво БиХ. Дом је усвојио и закључак који је о овом Извјештају предложио делегат Халид Гењац, а који гласи: „Дом народа ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да ријеши доношење Правилника о униформама прилагођеним климатским условима у којима раде полицијски службеници у мировним мисијама и да о томе обавијести Дом народа ПСБиХ у року од 30 дана.“
Дом је примио к знању Информацију о Годишњем плану обуке и вјежби припадника и јединица Оружаних снага Босне и Херцеговине у иностранству за 2016., предлагача Министарства одбране БиХ.
Примљена је к знању Информација о проблему рјешавања трајног смјештаја Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције у Источном Сарајеву. Том приликом, Дом је усвојио и закључке чији је предлагач Комисија за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, а којим се од Савјета министара БиХ захтијева да хитно стави ван снаге Одлуку о расподјели канцеларијског простора за смјештај институција БиХ у Источном Сарајеву („Службени гласник БиХ“, број 17/15, од 02. марта 2015.) у дијелу који се односи на Агенцију за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, те да на адекватан начин ријеши питање смјештаја Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, јер додијељени простор не одговара њеним потребама. Такође, усвојен је и закључак којим се од Савјета министара БиХ захтјева да покрене питање одговорности надлежних у Служби за заједничке послове институција БиХ због пропуста направљених приликом набавке и додјеле просторија за потребе рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције у Источном Сарајеву.
Усвојена су четири закључка Комисије за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације Дома народа ПСБиХ у вези са Информацијом о проблемима у пословању и функционисању БХРТ-а. Усвојени закључци гласе:
Дом народа ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да утврди нови ефикасан и одржив модел наплате РТВ таксе и предложи га Парламентарној скупштини БиХ на усвајање; Дом народа ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ, као и Министарство комуникација и транспорта БиХ да као приоритетан задатак ријеши питање дигитализације како би се Босна и Херцеговина придружила сусједима у овој области; Дом народа ПСБиХ задужује Управни одбор БХРТ-а да детаљно анализира све трошкове, посебно трошкове запослених, те да, сходно томе, приступи процесу рационализације свих функција, а посебно броја радних мјеста у БХРТ-у; Дом народа ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ и Управни одбор БХРТ-а да најкасније до краја јануара 2016. доставе Дому народа извјештај о реализацији усвојених закључака. Због недовољне ентитетске већине, Дом народа ПСБиХ упутио је Комисији колегијума овог Дома на накнадно усаглашавање два закључка Комисије за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације Дома народа ПСБиХ:
Дом народа ПСБиХ неупитно се залаже за законито пословање јавних емитера и снажно подржава истинито, цјеловито, непристрасно и праведно информисање јавности о свим догађајима у БиХ, равноправно на језицима три конститутивна народа, на три канала у оквиру Јавног РТВ система у духу међународних европских прописа и стандарда, као и Резолуције Европског парламента и одредби Устава БиХ; Дом народа ПСБиХ обавезује Савјет министара БиХ и Министарство комуникација и промета БиХ да, у што краћем року, а најкасније до краја јануара 2016. године, припреме и Парламентарној скупштини БиХ доставе приједлог измјена законодавства у области јавног радио-телевизијског система које ће бити у складу са Уставом БиХ, као и са ставовима изнесеним у Резолуцији Европског парламента о напретку БиХ из априла 2015. године и заједничкој изјави предсједавајућих 17. интерпарламентарног састанка Европског парламента и Парламентарне скупштине БиХ из маја 2015. године, у којој је наглашено да је за јавне медије у БиХ од суштинског значаја емитовање програма на свим службеним језицима. Усвојен је закључак о оснивању Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ за провођење процедуре за именовање замјеника генералног ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ, којим су из Дома народа ПСБиХ у Комисију именовани делегати Драгутин Родић, Сафет Софтић и Бариша Чолак.
За чланове Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштивање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд БиХ, страни судови за дјела предвиђена кривичним законом БиХ или међународним уговором чији је потписник Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине, Дом народа ПСБиХ именовао је Азру Алајбеговић, Милета Ласића, Брану Спасојевић, Александра Фалаџића и Алму Чоло.
Дом је дао сагласност за ратификовање сљедећих уговора и споразума:
Анекса IV Споразума између Босне и Херцеговине и Краљевине Норвешке о финансирању пројекта у корист правосуђа и/или судова и тужилаштава у Босни и Херцеговини; Споразума између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Србије о изградњи међудржавног моста преко ријеке Дрине с пратећим путним објектима на локацији Братунац – Љубовија; Уговора о државној граници између Босне и Херцеговине и Црне Горе, те Амандмана на Споразум о гранту у оквиру Државног програма ИПА 2009. за Босну и Херцеговину – Побољшање инфраструктуре регионалне основне саобраћајне мреже у БиХ – жељезнички саобраћај – закључен између Европске инвестиционе банке и Босне и Херцеговине. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |