MENI
15.5.2015.

Делегација Парламентарне скупштине БиХ у Парламентарној скупштини Медитерана учествовала у раду Конференције о заштити свјетске културне баштине



Чланови Сталне делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Медитерана (ПАМ) Менсура Бегановић, Огњен Тадић и Шемсудин Мехмедовић учествовали су у раду Конференције о заштити свјетске културне баштине, која је данас окончана у Рабату, главном граду Краљевине Мароко.

На крају дводневне конференције, која је одржана у организацији 3. Сталног комитета ПАМ за људска права и дијалог између цивилизација, а под покровитељством Његовог величанства краља Мухамеда VI, једногласно је подржана Декларација о заштити свјетске културне баштине којој пријети уништење.

У усвојеној Декларацији парламентарци строго осуђују тероризам, планирано уништавање, пљачкање древног и историјски непроцјењивог културног богатства у цијелом свијету, поготово оног које је под заштитом УНЕСЦО-а. Истовремено, у Декларацији се изражава увјерење да је сарадња на регионалном и глобалном нивоу између држава, парламената, међународних организација и осталих релевантних актера једини кључ заштите свјетске културне баштине.

Према договору у Рабату, као одговор на актуелно угрожавање и уништавање свјетски вриједних историјских и културних знаменитости формираће се радна група за заштиту свјетске културне баштине, која ће имати за циљ да ради на подизању свијести свих влада, парламената, организација цивилног друштва и релевантних институција о важности свјетског културног наслијеђа, као и на координацији и хармонизацији међународних напора на јачању заједничких акционих планова у смислу развоја политика и правних оквира о заштити глобалног људског наслијеђа.

На конференцији је закључено да се мора послати јасна порука да се у име религија не смије дозволити уништавање свјетског богатства, као и историјског наслијеђа које представља обиљежје културног идентитета. Највећа одговорност с тим у вези је на члановима парламената и влада, обзиром на то да они непосредно раде на доношењу и провођењу законских одредби о заштити свјетске баштине. С тим у вези, непрестано се мора захтијевати заштита историјског наслијеђа.

Такође, наглашено је да треба постојати и изузетна сарадња са полицијом у борби против тероризма и организованих криминалних група које се баве трговином свјетским умјетнинама. Као превентивна мјера, неопходан је континуиран рад на едукацији и подизању свијести о значају свјетског културног наслијеђа, поготово код младих људи који истински вјерују у ове вриједности. Истакнуто је да свјетско наслијеђе представља богатство које представља прошлост, садашњост и будућност, те да свака држава мора подузети мјере с циљем рјешавања безбједносних питања и питања тероризма, као и уништавања културне и националне баштине.

Дводневна Конференција у Мароку представљала је дио одговора ПАМ на хитан позив генералног секретара Уједињених нација (УН) и Савјета безбједности УН међународним организацијама да мобилизују све расположиве могућности како би се културне баштине заштитиле од уништења, пљачки и организованог криминала терористичких организација, посебно у погледу најновијих уништавања историјских знаменитости од стране екстремиста и терориста. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу