MENI
17.3.2016.

Окончана 26. сједница Представничког дома


На 26. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) по хитном поступку усвојен је Приједлога закона о измјени Закона о Јавном радио - телевизијском систему БиХ, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Усвојен је, у другом читању, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о контроли кретања оружја и војне опреме, предлагача Савјета министара БиХ.

У првом читању усвојен је Приједлог закона о допунама Закона о одликовањима БиХ, предлагача Савјета министара БиХ.

Представнички дом утврдио је службене верзије прочишћених текстова Закона БиХ о извршењу кривичних санкција, притвора и других мјера и Закона о држављанству БиХ.

Усвојен је Извјештај о раду парламентарног војног повјереника БиХ за 2015. годину.

Усвојен је Извјештај о раду Одбора за жалбе грађана ПСБиХ за 2015. годину. У вези с тим, усвојен је и закључак којим Представнички дом ПСБиХ налаже Савјету министара БиХ да у најкраћем року подузме неопходне мјере на успостављању јединственог функционалног система видео - надзора на граничним прелазима у БиХ.

Усвојени су извјештаји о раду комисија Представничког дома ПСБиХ за 2015. годину и то: Уставноправне комисије, Комисије за спољне послове, Комисије за спољну трговину и царине, Комисије за финансије и буџет, Комисије за саобраћај и комуникације и Комисије за остваривање равноправности полова.

Усвојени су извјештаји о раду заједничких комисија ПСБиХ за 2015. годину и то: Заједничке комисије за економске реформе и развој, Заједничке комисије за надзор над радом обавјештајно – безбједносне агенције БиХ, Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, Заједничке комисије за европске интеграције, Заједничке комисије за административне послове и Заједничке комисије за људска права.

Усвојен је Посебан извјештај под називом „Приступачност радних простора законодавних тијела у Босни и Херцеговини лицима с инвалидитетом“. Уз овај Извјештај усвојен је и закључак којим се од Институције омбудсмана за људска права БиХ тражи да, у року од шест мјесеци, допуни Посебан извјештај тако да коначан извјештај одговара стварном стању у овој области.

Усвојен је Посебан извјештај о (не)поштивању лјудских права и права из подручја рада у компанији „Боксит“ Милићи, с препорукама Институције омбудсмана за људска права БиХ. Усвојен је и закључак којим Дом позива Окружно тужилаштво у Источном Сарајеву и Министарство унутрашњих послова Републике Српске да, у складу са својим надлежностима, хитно подузму мјере у вези са Посебним извјештајем Институције омбудсмана за људска права БиХ о (не)поштивању људских права из области рада у компанији „Боксит“ Милићи. Како се наводи у закључку, у Посебном извјештају утврђено је да је дошло до угрожавања безбједности, физичког напада, повреде права на рад, кориштења полиграфа као методе дисциплиновања радника мимо Закона о раду и повреде других општих прописа који регулишу област радних односа, због чега се употреба полиграфа може доживјети као мобинг. Утврђено је и то да је успостављена забрана кретања, застрашивање и изношење оптужби које нису утврђене у законом прописаним процедурама, чиме се ограничавају основна људска права.

У вези са Дописом Канцеларије за ревизију институција, усвојен је закључак у којем се наводи да су институције БиХ при изради, усвајању и примјени законских и подзаконских аката дужне обезбједити да наведени прописи не угрожавају функционалну, организациону и финансијску независност Канцеларије за ревизију институција БиХ. Такође, усвојен је и закључак којим се од Савјета министара БиХ тражи да приоритетно и трајно ријеши питање смјештаја Канцеларије за ревизију институција БиХ. Закључак посланице Душанке Мајкић у вези с Дописом Канцеларије за ревизију институција, због непостојања ентитетске већине, упућен је на усаглашавање Колегијуму Дома.

Усвојена је иницијатива посланика Дамира Арнаута којом се тражи да се Интерресорна радна група за припремање измјена изборног законодавства БиХ обавеже да хитно размотри могућност кориштења напредних технологија (електронског гласања) у изборном процесу, те да у року од 30 дана обавијести Дом о мјерама које је потребно подузети како би се Централна изборна комисија БиХ обавезала да, на изборима за локална тијела власти 2016. године, а у оквиру постојећег буџета, примјени пилот - пројекат на репрезентативном и статистички релевантном броју бирачких мјеста у циљу тестирања тих напредних технологија. Усвојен је и закључак којим Дом обавезује Савјет министара БиХ да успостави Интерресорну радну групу за анализу стања и предлагање модалитета увођења нових технологија у изборни процес у БиХ, водећи рачуна о томе да, поред представника институција које је предложила Централна изборна комисија БиХ, у ову Интерресорну радну групу такође укључи и представника Министарства правде БиХ или Министарства финансија и трезора БиХ.

Није усвојена посланичка иницијатива Дамира Арнаута којом се тражи да се обавеже Интерресорна радна група за припремање измјена изборног законодавства БиХ да, у оквиру предстојећих измјена и допуна Изборног закона БиХ које ће та Интерресорна радна група предложити, размотри и могућност измјене Изборног закона БиХ којим се уређује равноправна политичка партиципација жена и мушкараца, на начин који ће створити додатне могућности за равномјернију заступљеност оба пола у законодавним тијелима БиХ, односно да конкретно размотри могућност предлагања нових или сличних одредби и о својим закључцима обавијести Представнички дом ПСБиХ.
Није усвојена иницијатива посланице Менсуре Бегановић којом се задужује Савјет министара БиХ да, у року од 60 дана од дана усвајања ове иницијативе у Представничком дому ПСБиХ, покрене процедуру усаглашавања и усвајања Политике развоја информационог друштва у БиХ, те да на основу тога покрене израду стратегије развоја информационог друштва БиХ, која ће бити кључни документ за развој информационо – комуникационих технологија у БиХ.

Није усвојена иницијатива посланице Маје Гасал-Вражалице којом се позива Савјет министара БиХ да, путем влада ентитета и кантона, покрене иницијативе да сви, у складу са својим уставним надлежностима, приступе изради правилника о акредитацији за право предности за породице дјеце и лица с тешкоћама у развоју/инвалидитетом, како би се провеле обавезе из међународне конвенције које је БиХ потписала и тиме постала дужна проводитих их.

Примљена је к знању Допуна годишњег плана обуке и вјежби припадника и јединица Оружаних снага Босне и Херцеговине у иностранству за 2016. годину.

Представнички дом дом ПСБиХ именовао је Јасмина Пилицу за замјеника генералног ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ.

У Привремену заједничку комисију оба дома ПСБиХ за провођење процедуре избора четири члана Управног одбора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитете из Представничког дома ПСБиХ именовани су Ненад Лалић, Мирсад Ђонлагић и Никола Ловриновић. Задаћа Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ је да, у складу са законом, проведе процедуру оглашавања за чланове Управног одбора Агенције и домовима ПСБиХ предложи четири кандидата за чланове Управног одбора Агенције ради именовања на период од три године.

Дом је дао сагласност за ратификовање Протокола о сарадњи у тражењу несталих лица између Вијећа министара БиХ и Владе Републике Србије, као и за ратификовање Оквирног споразума о зајму између Развојне банке Савјета Европе и БиХ ЛД 1836 (2014.) – кредит за социјални програм стамбеног збрињавања у БиХ, у Републици Српској, који проводи Инвестиционо-развојна банка Републике Српске. (крај) 

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу