MENI
17.3.2016.

Okončana 26. sjednica Zastupničkog doma


Na 26. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) po hitnom postupku usvojen je Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o Javnom radio - televizijskom sustavu BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme, predlagatelja Vijeća ministara BiH. 

U prvom čitanju usvojen je Prijedlog zakona o dopunama Zakona o odličjima BiH, predlagatelja Vijeća ministara BiH. 

Zastupnički dom utvrdio je službene verzije pročišćenih tekstova Zakona BiH o izvršenju kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera i Zakona o državljanstvu BiH.

Usvojeno je Izvješće o radu parlamentarnog vojnog povjerenika BiH za 2015. godinu. 

Usvojeno je Izvješće o radu Odbora za žalbe građana PSBiH za 2015. godinu. U svezi s tim, usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PSBiH nalaže Vijeću ministara BiH da u najkraćem roku poduzme neophodne mjere na uspostavljanju jedinstvenog funkcionalnog sustava video - nadzora na graničnim prijelazima u BiH. 

Usvojena su izvješća o radu povjerenstava Zastupničkog doma PSBiH za 2015. godinu i to: Ustavnopravnog povjerenstva, Povjerenstva za vanjske poslove, Povjerenstva za vanjsku trgovinu i carine, Povjerenstva za financije i proračun, Povjerenstva za promet i veze i Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova. 

Usvojena su izvješća o radu zajedničkih povjerenstava PSBiH za 2015. godinu i to: Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj, Zajedničkog povjerenstva za nadzor nad radom obavještajno – sigurnosne agencije BiH, Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH, Zajedničkog povjerenstva za europske integracije, Zajedničkog povjerenstva za administrativne poslove i Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava. 

Usvojeno je Posebno izvješće pod nazivom „Pristupačnost radnih prostora zakonodavnih tijela u Bosni i Hercegovini osobama s invaliditetom“. Uz ovo Izvješće usvojen je i zaključak kojim se od Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH traži da, u roku od šest mjeseci, dopuni Posebno izvješće tako da konačno izvješće odgovara stvarnom stanju u ovoj oblasti. 

Usvojeno je Posebno izvјеšće о (nе)pоštivаnju lјudskih prаvа i prаvа iz područja rаdа u kоmpаniјi „Bоksit“ Мilići, s preporukama Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH. Usvojen je i zaključak kojim Dom poziva Okružno tužiteljstvo u Istočnom Sarajevu i Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske da, sukladno svojim nadležnostima, žurno poduzmu mjere u svezi sa Posebnim izvješćem Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH o (ne)poštivanju ljudskih prava iz oblasti rada u kompaniji „Boksit“ Milići. Kako se navodi u zaključku, u Posebnom izvješću utvrđeno je da je došlo do ugrožavanja sigurnosti, fizičkog napada, povrede prava na rad, korištenja poligrafa kao metode discipliniranja radnika mimo Zakona o radu i povrede drugih općih propisa koji reguliraju oblast radnih odnosa, zbog čega se uporaba poligrafa može doživjeti kao mobing. Utvrđeno je i to da je uspostavljena zabrana kretanja, zastrašivanje i iznošenje optužaba koje nisu utvrđene u zakonom propisanim procedurama, čime se ograničavaju osnovna ljudska prava. 

U svezi sa Dopisom Ureda za reviziju institucija, usvojen je zaključak u kojem se navodi da su institucije BiH pri izradi, usvajanju i primjeni zakonskih i podzakonskih akata dužne osigurati da navedeni propisi ne ugrožavaju funkcionalnu, organizacijsku i financijsku neovisnost Ureda za reviziju institucija BiH. Također, usvojen je i zaključak kojim se od Vijeća ministara BiH traži da prioritetno i trajno riješi pitanje smještaja Ureda za reviziju institucija BiH. Zaključak zastupnice Dušanke Majkić u svezi s Dopisom Ureda za reviziju institucija, zbog nepostojanja entitetske većine, upućen je na usuglašavanje Kolegiju Doma. 

Usvojena je inicijativa zastupnika Damira Arnauta kojom se traži da se Interresorna radna skupina za pripremanje izmjena izbornog zakonodavstva BiH obveže da žurno razmotri mogućnost korištenja naprednih tehnologija (elektroničkog glasovanja) u izbornom procesu, te da u roku od 30 dana obavijesti Dom o mjerama koje je potrebno poduzeti kako bi se Središnje izborno povjerenstvo BiH obvezalo da, na izborima za lokalna tijela vlasti 2016. godine, a u okviru postojećeg proračuna, primjeni pilot - projekat na reprezentativnom i statistički relevantnom broju biračkih mjesta u cilju testiranja tih naprednih tehnologija. Usvojen je i zaključak kojim Dom obvezuje Vijeće ministara BiH da uspostavi Interresornu radnu skupinu za analizu stanja i predlaganje modaliteta uvođenja novih tehnologija u izborni proces u BiH, vodeći računa o tome da, pored predstavnika institucija koje je predložilo Središnje izborno povjerenstvo BiH, u ovu Interresornu radnu skupinu također uključi i predstavnika Ministarstva pravde BiH ili Ministarstva financija i trezora BiH. 

Nije usvojena zastupnička inicijativa Damira Arnauta kojom se traži da se obveže Interresorna radna skupina za pripremanje izmjena izbornog zakonodavstva BiH da, u okviru predstojećih izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH koje će ta Interresorna radna skupina predložiti, razmotri i mogućnost izmjene Izbornog zakona BiH kojim se uređuje ravnopravna politička participacija žena i muškaraca, na način koji će stvoriti dodatne mogućnosti za ravnomjerniju zastupljenost oba spola u zakonodavnim tijelima BiH, odnosno da konkretno razmotri mogućnost predlaganja novih ili sličnih odredaba i o svojim zaključcima obavijesti Zastupnički dom PSBiH.

Nije usvojena inicijativa zastupnice Mensure Beganović kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da, u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative u Zastupničkom domu PSBiH, pokrene proceduru usuglašavanja i usvajanja Politike razvoja informacijskog društva u BiH, te da na osnovu toga pokrene izradbu strategije razvoja informacijskog društva BiH, koja će biti ključni dokument za razvoj informacijsko – komunikacijskih tehnologija u BiH. 

Nije usvojena inicijativa zastupnice Maje Gasal-Vražalice kojom se poziva Vijeće ministara BiH da, putem vlada entiteta i županija, pokrene inicijative da svi, sukladno svojim ustavnim nadležnostima, pristupe izradi pravilnika o akreditaciji za pravo prednosti za obitelji djece i osoba s teškoćama u razvoju/invaliditetom, kako bi se provele obveze iz međunarodne konvencije koje je BiH potpisala i time postala dužna provoditih ih.

Primljena je k znanju Dopuna godišnjeg plana obuke i vježbi pripadnika i jedinica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u inozemstvu za 2016. godinu. 

Zastupnički dom PSBiH imenovao je Jasmina Pilicu za zamjenika glavnog revizora Ureda za reviziju institucija BiH. 

U Privremeno zajedničko povjerenstvo obaju domova PSBiH za provođenje procedure izbora četiri člana Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete iz Zastupničkog doma PSBiH imenovani su Nenad Lalić, Mirsad Đonlagić i Nikola Lovrinović. Zadaća Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH je da, sukladno zakonu, provede proceduru oglašavanja za članove Upravnog odbora Agencije i domovima PSBiH predloži četiri kandidata za članove Upravnog odbora Agencije radi imenovanja na razdoblje od tri godine. 

Dom je dao suglasnost za ratificiranje Protokola o suradnji u traženju nestalih osoba između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srbije, kao i za ratificiranje Okvirnog sporazuma o zajmu između Razvojne banke Vijeća Europe i BiH LD 1836 (2014.) – kredit za socijalni program stambenog zbrinjavanja u BiH, u Republici Srpskoj, koji provodi Investiciono-razvojna banka Republike Srpske. (kraj) 

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću