MENI
21.3.2016.

Саопштење предсједавајућег Заједничке комисија за људска права Парламентарне скупштине БиХ Борислава Бојића поводом Међународног дана борбе против расизма и других видова дискриминације



Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Борислав Бојић у саопштењу поводом 21. марта, Међународног дана борбе против расизма и других видова дискриминације позвао је све институције у БиХ, као и представнике цивилног друштва, да се снажно супротставе овој појави и да се заложе за доношење адекватног законског оквира који ће, на свим нивоима власти, спречавати и кажњавати појаву расизма и свих других видова дискриминације. 

Саопштење господина Бојића преносимо у цјелости:
Упркос огромном напретку друштва у коме живимо, чињеница је да су расизам и расна дискриминација и даље присутни око нас у разним облицима и са разним посљедицама. Једна од врло честих посљедица расизма јесте ограничавање права појединца на једнакост, односно дискриминација на темељу расе, боје коже, етничке припадности или националног поријекла.
Чињеница је да је Устав БиХ у супротности са Европском конвенцијом о људским правима, како је наведено у предмету „Сејдић и Финци против БиХ“ Европског суда за људска права, и мора да се измијени.

У Извјештају Европске комисије о напретку БиХ у 2015. години, посебно је наглашена потреба да се значајно унаприједи правни и институционални оквир за поштивање људских права. У протеклих годину дана није било напретка на реформама које погодују стварању услова за ефикасно остваривање појединих људских права. Погоршани су и услови за остваривање права на слободу изражавања. Ови недостаци производе сљедеће посљедице:
  • дјелотворна заштита људских права онемогућена је неуједначеним провођењем прописа о борби против дискриминације и недостатком цјелодржавне стратегије за борбу против дискриминације;
  • у држави још увијек не постоји систем бесплатне правне помоћи који гарантује дјелотворан приступ правди; 
  • LGBT заједница је и даље предмет пријетњи и напада;
  • друштвено - економско укључивање ромске националне мањине онемогућено је ограниченим активностима у вези са здравством, образовањем и запошљавањем. 
У парламентарној процедури је Приједлог измјена и допуна Закона о забрани дискриминације у БиХ, будући да постојеће одредбе не садрже јасну дефиницију родног идентитета и сексуалне оријентације. Потребно је измијенити и допунити кривичне законе Републике Српске и Брчко дистрикта, како би родни идентитет и сексуална оријентација били основе по којима је забрањен говор мржње.
Закон о забрани дискриминације је моћан инструмент за борбу против дискриминације у судовима, који ће се у 2016. години додатно оснажити након што се овај закон усвоји у Парламентарној скупштини БиХ.

Поздрављам напоре Министарства за људска права и избјеглице БиХ да у 2016. години преузме водећу улогу у развоју Стратегије за борбу против дискриминације у БиХ. Израду Стратегије сматрам јединственом приликом да се у борбу против дискриминације укључе сви кључни доносиоци одлука, као и цивилно друштво. Као држава која тежи ка чланству у Европској унији, енергију цијелог друштва треба да усредсредимо на осуду дискриминације, како кроз конкретне институционалне активности тако и у свакодневном јавном дискурсу. Зато позивам све институције у БиХ, као и представнике цивилног друштва, да се снажно супротставе расизму и свим другим видовима дискриминације и да се заложе за доношење адекватног законског оквира који ће, на свим нивоима власти, спречавати и кажњавати ову негативну друштвену појаву”, каже се на крају саопштења предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Борислава Бојића поводом 21. марта, Међународног дана борбе против расизма и других видова дискриминације. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу