MENI
22.3.2016.

У Мостару почела Друга годишња конференција о стању људских права и слобода у БиХ


Данас је у Мостару почела Друга годишња конференција о стању људских права и слобода у Босни и Херцеговини, коју, уз подршку Мисије ОЕБС-а у БиХ, организује Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ). 

Током дводневне Конференције размијениће се мишљења о степену напретка провођења закључака усвојених на коференцији о теми „Остваривање и заштита људских права и слобода, кроз законодавни оквир, тренутно стање и планови институција БиХ, области људских права“, која је одржана у Бијељини у јуну 2015. године. 

Учесници су упознати да је ПСБиХ усвојила Извјештај са одржане конференције у Бијељини, са закључцима који се односе на испуњавање обавеза надлежних институција у области остваривања, заштите и промоције људских права. 

Како је истакнуто, Заједничка комисија преузела је обавезу организовања годишње конференције о праћењу реализације ових закључака и других препознатих приоритета у области људских права и слобода. Оваквим приступом, како је речено, посебан фокус стављен је на парламентарни надзор над поштивањем међународних стандарда људских права од извршне власти, коју чине бројна тијела задужена за провођење и поштивање људских права. 

Првог дана Конференције размијењена су мишљења о стању људских права која су у надлежности Министарства цивилних послова БиХ. Како је истакнуто, посебну пажњу треба посветити обезбјеђивању смањења сиромаштва, као и томе на који начин Министарство дјелује да се, у складу са стандардима људских права, обезбједи социјална и здравствена заштита на читавој територији БиХ. 

Данас је разговарано и о слободи изражавања и слободи медија. С тим у вези истакнута је важност ове области јер је у Извјештају Европске комисије за БиХ за 2015. годину наглашено да, иако законске одредбе из ове области углавном постоје, институционално и политичко окружење није погодно за стварање услова за пуну слободу изражавања. Због тога су учесници Конференције апеловали на надлежна тијела да предложе мјере како би се унаприједила заштита слободе изражавања и слободе медија. 

Разговарајући о правима припадника националних мањина, учесници су истакли да је БиХ потписница међународних обавеза за заштиту националних мањина, те да је законски оквир за заштиту мањина углавном усклађен у складу са Оквирном конвенцијом Савјета Европе за заштиту националних мањина. С тим у вези, надлежна државна и ентитетска тијела позвана су да предложе мјере како би се унаприједила заштита права припадника националних мањина, у складу са политиком Европске уније у овој области. 

Поред чланова Заједничке комисије за људска права ПСБиХ, у раду Конференције учествују и чланови Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ, министрица за људска права и избјеглице БиХ Семиха Боровац, министар цивилних послова БиХ Адил Османовић, замјеник министра безбједности БиХ Мијо Крешић, као и представници ентитетских парламентарних комисија која се баве заштитом људских права. 

Првом дану Конференције присуствовале су и висока повјереница ОЕБС- у БиХ за питања националних мањина Astrid Thors и резидентна координаторица УН-а и представница UNDP-а у БиХ Sezin Sinanoglu. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу