MENI
22.3.2016.

U Mostaru počela Druga godišnja konferencija o stanju ljudskih prava i sloboda u BiH


Danas je u Mostaru počela Druga godišnja konferencija o stanju ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini, koju, uz potporu Misije OESS-a u BiH, organizira Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH). 

Tijekom dvodnevne Konferencije razmijenit će se mišljenja o stupnju napretka provođenja zaključaka usvojenih na koferenciji o temi „Ostvarivanje i zaštita ljudskih prava i sloboda, kroz zakonodavni okvir, trenutno stanje i planovi institucija BiH, oblasti ljudskih prava“, koja je održana u Bijeljini u lipnju 2015. godine. 

Sudionici su upoznati da je PSBiH usvojila Izvješće sa održane konferencije u Bijeljini, sa zaključcima koji se odnose na ispunjavanje obveza nadležnih institucija u oblasti ostvarivanja, zaštite i promidžbe ljudskih prava. 

Kako je istaknuto, Zajedničko povjerenstvo preuzelo je obvezu organiziranja godišnje konferencije o praćenju realizacije ovih zaključaka i drugih prepoznatih prioriteta u oblasti ljudskih prava i sloboda. Ovakvim pristupom, kako je rečeno, poseban fokus stavljen je na parlamentarni nadzor nad poštivanjem međunarodnih standarda ljudskih prava od izvršne vlasti, koju čine brojna tijela zadužena za provođenje i poštivanje ljudskih prava. 

Prvog dana Konferencije razmijenjena su mišljenja o stanju ljudskih prava koja su u nadležnosti Ministarstva civilnih poslova BiH. Kako je istaknuto, posebnu pozornost treba posvetiti osiguranju smanjenja siromaštva, kao i tome na koji način Ministarstvo djeluje da se, sukladno standardima ljudskih prava, osigura socijalna i zdravstvena zaštita na čitavoj teritoriji BiH. 

Danas je razgovarano i o slobodi izražavanja i slobodi medija. S tim u svezi istaknuta je važnost ove oblasti jer je u Izvješću Europske komisije za BiH za 2015. godinu naglašeno da, iako zakonske odredbe iz ove oblasti uglavnom postoje, institucionalno i političko okruženje nije pogodno za stvaranje uvjeta za punu slobodu izražavanja. Zbog toga su sudionici Konferencije apelirali na nadležna tijela da predlože mjere kako bi se unaprijedila zaštita slobode izražavanja i slobode medija. 

Razgovarajući o pravima pripadnika nacionalnih manjina, sudionici su istaknuli da je BiH potpisnica međunarodnih obveza za zaštitu nacionalnih manjina, te da je zakonski okvir za zaštitu manjina uglavnom ustrojen sukladno Okvirnoj konvenciji Vijeća Europe za zaštitu nacionalnih manjina. S tim u svezi, nadležna državna i entitetska tijela pozvana su da predlože mjere kako bi se unaprijedila zaštita prava pripadnika nacionalnih manjina, sukladno politici Europske unije u ovoj oblasti. 

Pored članova Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH, u radu Konferencije sudjeluju i članovi Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac, ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, zamjenik ministra sigurnosti BiH Mijo Krešić, kao i predstavnici entitetskih parlamentarnih povjerenstava koja se bave zaštitom ljudskih prava. 

Prvom danu Konferencije nazočile su i visoka povjerenica OESS- u BiH za pitanja nacionalnih manjina Astrid Thors i rezidentna koordinatorica UN-a i predstavnica UNDP-a u BiH Sezin Sinanoglu. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću